Vittorio De Sica

Vittorio De Sica’nın kariyerine baktığımızda “beyaz telefonlu” filmlerle başlayan oyunculuk kariyerinin İtalyan Yeni Gerçekçiliği ile yönetmen olarak devam ettiğini, daha sonrasında ise komedi ve dramın ağır bastığı filmlere yöneldiğini görüyoruz. Özellikle yönetmenin son dönemi bu geniş skalanın bütün niteliklerini içinde barındırması açısından gerçekten ilgiye değer. Fakat oyuncu olarak ülkesinde her zaman önemli bir şahsiyet olan De Sica, yönetmenlik anlamında yurtdışındaki başarılarına rağmen uzun süre ülkesi İtalya’da hak ettiği değeri görmedi. İtalyan Yeni Gerçekçiliği içinde çektiği filmleri “Ülkenin kirli çamaşırlarını dışarıya yansıtıyor.” denilerek çoğu zaman sansüre uğradı. Filmlerini çekmek için maddi anlamda sıkıntılı dönemler geçirdi. Yine de onun “en iyi” dönemi bana kalırsa yine en çalkantılı dönemi olan İtalyan Yeni Gerçekçiliği zamanında ürettiği ve arka arkaya sıraladığı dört başyapıtla -Sciuscia, Ladri di Biciclette, Miracolo a Milano, Umberto D.- sinema tarihine geçtiği 1945-1952 arasındaki dönemdir.

Napolili fakir bir ailenin çocuğu olan Vittorio De Sica yaşantısına tıpkı babası gibi memur olarak başlar. Roma Üniversitesi’nden mezun olur. Artık diplomalı bir muhasebecidir. Ama De Sica’nın oyunculuğa ilgisi büyüktür ve tiyatro oyunlarıyla sahneye ilk adımını atar. Yakışıklı oyuncu kısa sürede sahneden beyazperdeye geçer ve o dönemin meşhur filmleri olan “beyaz telefonlu” filmlerde rol alır. Abartılı bir komedi anlayışının, gerçekle tezat oluşturacak derecede lüksün ve zenginliğin dışa vurumu olan bu türde pek çok filmde yer alan De Sica, yakışıklılığı ve oyunculuktaki yeteneği sayesinde kısa sürede İtalya’nın en önemli erkek oyuncularından biri hâline gelir.

Oyunculuktan Yönetmenliğe Geçiş…

1940 yılında, Mussolini iktidarına yakınlığı ile bilinen Carmine Gallone’nin yönettiği Manon Lescaut filmi ise De Sica için bir yol ayrımının habercisi olur. Bu filmde aldığı kötü eleştirilerden sonra oyunculuktan yönetmenliğe geçen De Sica bu durumu şöyle açıklar: “Gallone’nin filmi ‘Manon Lescaut’da oynadım ama eleştirmenler beni beğenmedi. Bu da beni çok kırdı çünkü haklı olduklarını biliyordum. Kendi yanlışlarımı hissetmiş, Gallone’nin dikkatini bu konuya çekmiştim ama o beni dinlememişti. İşte bu yüzden kendi performansımın sorumluluğunu üstlenmek istediğimi düşündüm ve kendi kendimi yönettim.” Bu filmle aynı yıl çekilen Rose Scarlette (İki Düzine Kırmızı Gül)’de De Sica ilk kez kamera arkasına geçer. Bundan sonra De Sica artık filmlerine maddi destek sağlamak için oyunculuk yapacaktır. Yönetmenin, 1944 yapımı, Cesare Zavattini ile ilk buluşmasının ürünü olan “Bambini Ci Guardano, I” (Çocuklar Bize Bakıyor) filmine kadarki süreçte çektiği üç film, toplumsal kurumların baskısı altında ezilen kadınların hikâyeleridir. Melodram estetiğiyle anlattığı bu hikâyelerden sonra yönetmen ilk başarısını ise Zavattini ile ilk ortaklığı olan Çocuklar Bize Bakıyor filmiyle elde eder. Savaş sonrasının İtalya’sını İtalyan Yeni Gerçekçiliği kalıpları içinde aktaran ve savaş sonrasının sefaletini çocukların gözünden veren bu filmle birlikte De Sica’nın da İtalyan Yeni Gerçekçiliği ile yolculuğu başlamış olur.

Çoğu kaynakta, Luchino Visconti’nin 1942 yapımı Ossesione filmiyle başladığına inanılan akım, en etkileyici örneklerini De Sica’nın yönetimindeki bir dizi filmle verir. 1946’ya gelindiğinde De Sica yine Zavattini ile birlikte çalıştığı Sciuscia (Kaldırım Çocukları)’ya imza atar. Ardından da sinema tarihinin en unutulmaz filmlerinden biri olan Ladri di Biciclette (Bisiklet Hırsızları) gelir. Kaldırım Çocukları’nda ayakkabı boyacılığı yaparak yaşamaya çalışan iki çocuğun hüzünlü hayat hikâyesini anlatır. Bu hikâye üzerinden dönemin İtalya’sına ve işlemeyen adalet sistemine de çocukların gözünden bir bakış atar. Filmin eleştirelliği ve sadeliği yanında bir takım simgesel öğeler de göze çarpar. Özellikle filmin alt metninde çok önemli bir simge olan beyaz at, çocukların umutlarını ve özgürlüklerini işaret eder. Amerikalı askerlerin ayakkabılarını boyayarak kendilerine beyaz bir at satın alan çocuklar, ironik bir şekilde atı satın aldıktan sonra özgürlüklerini de kaybeder. En İyi Senaryo dalında Oscar’a aday olan film Onur Ödülü’yle döner. “Yaratıcı ruhun güçlüklere karşı zafer sağlayabileceğini tüm dünyaya kanıtladığı için” filme Oscar töreninde Onur Ödülü verilir. Bisiklet Hırsızları’nda ise yönetmen, kamerasını İtalya’nın “gösterilmek istenmeyen” gerçek yüzüne çevirir. Bu filmdeki metafor da babanın işe girmesini sağlayan bisiklettir. Bisiklet aynı zamanda eskiye dönüşün, refahın ve emeğin simgesi olur. Çalınan bisikletin peşine düşen babanın filmin sonundaki eylemi ise çaresizliğin boyutlarını ve çocukların bu çaresiz ortamda neler çektiğini gösterir. İşsizliğin, sefaletin ve insanların yaşadığı yabancılaşmanın etkileyici bir yansıması olan Bisiklet Hırsızları, İtalya’da kazanılmadık ödül bırakmadığı gibi Oscar’da da Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’ne layık görülür. İki filmin de dünya çapındaki başarısına rağmen gerek Kaldırım Çocukları gerek Bisiklet Hırsızları gişede başarıya ulaşamaz. Bu yüzden yönetmen iki başarılı film çekmesine rağmen büyük bir maddi sıkıntıya düşer.

İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nden Kopuş…

1951 yılına gelindiğinde Zavattini ve De Sica birlikteliği yeni bir başyapıtı müjdeler. Miracolo a Milano (Milano’da Mucize), İtalya’da özellikle halk tarafından çok sevilir ama bu film İtalyan hükümetinin de artık De Sica’ya tahammül etmeyeceğinin ilk işaretlerini verir. Yenilenen ve çehre değiştiren İtalya’daki yoksul ve evsiz çoğunluğun yaşadıklarına ayna tutan film bir taraftan da İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nden ayrılır. Filmi iki bölüm olarak düşünürsek, ilk bölümü İtalyan Yeni Gerçekçiliği kalıplarıyla ilerler fakat ikinci bölüm fantastik öğelerle süslüdür. Bu yüzden bu film aynı zamanda De Sica’nın akımdan uzaklaşacağının ilk sinyali olur. Büyük bir maddi kriz içine giren yönetmen, hükümetin baskılarına rağmen ertesi yıl Umberto D.’yi çeker. İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin son filmi olarak kabul edilen Umberto D. ile akıma muhteşem bir veda yapsa da aslında ona göre bu akım hiçbir zaman bitmeyecektir. Bu konudaki görüşlerini 1956’da çektiği Il Tetto (Yuvasızlar) filminden sonra şöyle açıklar: “Kim ne derse desin, Yeni Gerçekçilik şiirdir; gerçek yaşamın şiiri. Bu nedenle de Yeni Gerçekçilik ölmedi ve asla ölmeyecek.” Ama yönetmen artık komedi filmlerine yoğunlaşmıştır.

Hayatın şiirini ve İtalya’nın gerçek yüzünü olağanca sadeliği ve şiirselliği içinde aktaran birbirinden güzel filmler çektikten sonra yönetmen artık şansını yurtdışında denemeye karar verir. Amerika’da ve Fransa’da filmler çeker. İtalya-Fransa ortak yapımı olan ve adını yönetmenin doğduğu kasaba olan Ciociara’dan alan La Ciociara (İki Kadın) bu dönemin en dikkate değer ürünüdür. 2. Dünya Savaşı temalı filmin başrollerinde Sophia Loren ve Jean-Paul Belmondo gibi dönemin iki büyük oyuncusu yer alır. Hem Oscar’larda hem de Cannes’da Sophia Loren’e En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran bu film, yönetmenin Yeni Gerçekçilik akımının köklerinden hâlâ ayrılmadığının da bir göstergesi olur. Sömürüye çok yatkın konusuna karşın De Sica’nın yönetimi ve hikâyeyi aktarış tarzı çok ustacadır. Kolayca melodrama meyledecek bir hikâyeden, Sophia Loren’in de güzelliğinin haricinde oyunculuğunu öne çıkaran performansıyla birlikte De Sica belki de son başyapıtına imza atar. Bunda kuşkusuz filmin kaynağı olan Alberto Moravia’nın bütünlüklü kitabının da etkisi vardır. Genelde savaşın insanlar üzerindeki etkilerini, özelde ise iki kadının hikâyesini anlatan eser pek çok 2. Dünya Savaşı temalı eserden daha niteliklidir.

1960-1970’li yıllarda Vittorio De Sica…

1960’lara İki Kadın’la güçlü bir şekilde giren yönetmen ne yazık ki bu başarısını sürdüremez. Ortalamanın üstü komediler yönetmesine karşın Luchino Visconti ve Roberto Rossellini gibi yönetmenlerin klasmanından bir anda Luigi Comencini ve Mario Monicelli gibi komedi-drama yöneten yönetmenlerin klasmanına iner. 1960’lar De Sica için sönük geçse de 1970’lere yönetmen yine sıkı bir giriş yapar. Giorgio Bassani’nin kitabından uyarlanan bir başka 2. Dünya Savaşı temalı film olan Il Giardino dei Finzi-Contini (Finzi-Contini’lerin Bahçesi) hem Yabancı Dilde En İyi Film hem de Berlin’de Altın Ayı ödüllerini kazanır. Visconti etkilerinin biçemde hissedildiği filmde, faşist İtalyan hükümeti dönemindeki İtalyan Yahudilerin hikâyesi anlatılır. Bu film hem anlatım şekliyle hem de hikâyesiyle uzun süre sonra De Sica’nın yeniden köklerine dönüşü olarak yorumlanır. De Sica film için “Bu filmi yaptığıma memnunum çünkü beni eski soylu emellerime geri götürdü.” der. Yine de bu filmden ölümüne kadarki süreçte De Sica’nın “soylu emellerine” geri dönüşünün başka işareti olmaz.

Paris’te, 1974 yılının Kasım ayında De Sica hayata veda eder. Ardında birbirinden ilginç, kimi başyapıt olmuş kimi klasikleşmiş otuz dört film bırakır. Oyuncu olarak yer aldığı filmlerin sayısı ise yüz elliden fazladır. İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin doruk noktasında kendi kariyerinin de doruk noktasına çıkan yönetmen, sonrasında ise çeşitli başarılar kazanmasına rağmen kariyerinin ilk yıllarındaki gibi istikrarlı bir süreç yakalayamaz. Öldükten sonra ülkesinin en önemli yönetmenlerinden biri olarak kabul gören De Sica, yaşamındaysa sürekli hükümetin sansür mekanizması ve maddi imkânsızlıklarla boğuşur. Yeni Gerçekçiliğin sinematografik özellikleriyle kendine has öyküleme yeteneğini tek bir potada eritmeyi başaran yönetmen, savaş sonrasının gerçek İtalya’sını ve sokaktaki gerçek insanları anlatmaktan vazgeçmez. Beyaz telefonlu filmlerdeki lüks içinde yaşayan insanların aksine sokaktaki evsiz barksız insanların, korumasız çocukların, tecavüze uğrayan ve baskı altında sindirilmeye çalışan kadınların, emekliliğinde bile sefaletten kurtulamayan yaşlı insanların anlatıcısıdır. Yaşamın şiirini pek çok kişiden daha iyi kavrayan De Sica melodram ve gerçekçilik arasında kurduğu ince ve hassas köprüyle de özgün bir anlatıcı olduğunu kanıtlar.

BARIŞ SAYDAM

 1. Teresa Venerdi
  Tüm Bilgiler
  Teresa Venerdi Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Vittorio De Sica'nın yönettiği Teresa Venerdi, yetim bir genç olan Teresa'nın, sağlık müfettişi Pietro'ya aşık olmasını ve sonrasında gelişen olayları konu ediniyor.
  • 1941
  • İtalya
  • IMDb 6.6
  • 88
  • 0
  Stazione Termini
  Tüm Bilgiler
  Stazione Termini Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Evli bir Amerikalı kadın, Giovanni adlı bir İtalyanla ilişki kurmuştur ama bu ilişkiye son verip kocasına dönme kararı alır. İkisi, son kez görüşmek için Roma garında buluşurlar...
  • 1953
  • ABD,İtalya
  • IMDb 6,2
  • 119
  • 0
  L’oro di Napoli
  Tüm Bilgiler
  L’oro di Napoli Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  L'oro di Napoli (The Gold of Naples) - Napoli Maceraları (Napoli Hikayeleri), yönetmen De Sica'nın hayatının ilk yıllarını geçirdiği Napoli'ye bir hürmet anlamı taşıyan 6 Napoli öyküsünün derlemesi: Bir gangsterin istismarına uğrayan bir palyaço; evlilik yüzüğünü kaybeden bir kadın; ölü bir çocuğun cenazesi; bir çocuğa kaybeden kumarbaz Kont prospero B; bir fahişe olan Teresa'nın beklenmedik ve sıra dışı düğünü; akıl satıcısı ''profesör'' Ersillio Micci.
  • 1954
  • İtalya
  • IMDb 7.3
  • 102
  • 0
  Le Streghe
  Tüm Bilgiler
  Le Streghe Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Beş kısa hikaye, kadınların toplumdaki rollerini gevşek bir şekilde ele alıyor. Bir süperstar aktris, sadece kadınlarda kıskançlık ve erkeklerde şehvet uyandırmak için bir dağ beldesine gider. Bir kadın yaralı bir adamı hastaneye götürmeyi teklif ediyor. Dul bir baba ve oğlu yeni bir eş/anne ararlar. Bir erkek, bir kadının namusunun intikamını almak ister. Canı sıkılan bir ev hanımı, kocasına eskisi kadar romantik olmadığını açıklamaya çalışır.5 usta yönetmenin (Luchino Visconti, Franco Rossi, Pier Paolo Pasolini, Mauro Bolognini ve Vittorio De Sica) çektiği beş kısa hikayeden oluşan Le Streghe (The Witches) - Cadılar, adından da anlaşılacağı üzere cadılık hakkında bir film.
  • 1967
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 6
  • 97
  • 0
  Il Boom
  Tüm Bilgiler
  Il Boom Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Giovanni Alberti, ekonomik patlama zamanlarında şanssız bir müteahhittir. Eşi Silvia'nın pahalı alışkanlıkları, onu kazancının ötesinde para harcamaya zorlar. Borçlarını temizlemek için başarısız bir şekilde tüm tanıdıklarından yardım istedikten sonra gözlerinden birini satışa sunmaya karar verir...
  • 1963
  • İtalya
  • IMDb 7,1
  • 99
  • 0
  Boccaccio ’70
  Tüm Bilgiler
  Boccaccio ’70 Fantastik, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Film, dört yönetmenin yönettiği dört farklı filmden oluşuyor. Federico Fellini'nin yönettiği "Doktor Antonio'nun Günahları", yönetmenin fantastik tarzını en iyi şekilde yansıtan filmlerden birisi olarak geçiyor. Vittorio De Sica'nın yönettiği "Çekiliş"te Sophia Loren bir oyunun ödülü olarak kendini gösteren ve başına dert açan bir kadını canlandırıyor. Bir aristokrat evliliğinin iç yüzünü yansıtan "İş"te ise Romy Schneider güzelliği ve yeteneği ile göz kamaştırıyor.
  • 1962
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7,1
  • 155
  • 0
  Una Breve Vacanza
  Tüm Bilgiler
  Una Breve Vacanza Dram 
  Türkçe Altyazı
  Bir kadın, sıkıcı eşi ve üç çocuğu ile birlikte Milan'daki bir apartman dairesinin bodrumunda mutsuz bir hayat yaşıyor. Kocası hastalanıp Tüberküloz tanısı konduğunda ve İtalyan Alpleri'nde bir sanatoryuma gitmek zorunda kalırlar. Kadının kasvetli yaşamı beklenmedik bir şekilde değişecektir.
  • 1973
  • İspanya,İtalya
  • IMDb 7,5
  • 112
  • 0
  I Girasoli
  Tüm Bilgiler
  I Girasoli Dram, Savaş 
  Türkçe Altyazı
  Giovanna'nın kocası, 2. Dünya Savaşı’nda Rus cephesine gitmiştir. Giovanna seneler geçmiş olsa da kocası Antonio’yu beklemektedir. Savaşın bittiği haberini aldığı günden bu yana, savaştan dönenlere Antonio’nun fotoğrafını göstererek ondan bir iz aramaktadır. Bir gün tren istasyonunda, savaştan yeni dönmüş bir askere rastlar. Asker Antonio’yı tanır, ancak ona en son ne olduğunu bilmediğini söyler. Bunun üzerine Giovanna, kocası Antonio’yu bulmak için Rusya’ya gitme kararı alacaktır...
  • 1970
  • Fransa,İtalya,Rusya,Sovyetler Birliği
  • IMDb 7.7
  • 156
  • 0
  Il Tetto
  Tüm Bilgiler
  Il Tetto Dram 
  Türkçe Altyazı
  Fakir bir inşaat işçisi olan Natale, nişanlısı Luisa ile evlendikten sonra karısıyla bir süre babasının evinde, bir süre de kayınpederinin evinde kalır. Ama her iki aile de kalabalıktır ve yer darlığı sebebiyle evde sürtüşme yaşanır. En son Luisa'nın abisi Cesare'nin açık açık hakaret etmesi üzerine genç çift az sayıdaki eşyalarını toplayıp yeni ev aramaya koyulur. Ancak uygun fiyata kiralık ev bulamayınca, her garibanın yaptığı gibi kenar semtlerden birinde kaçak bir gecekondu kurmaya karar verirler. Bu gecekonduların bir gece sabaha kadar yapılması ve kapısının sağlam, çatısının da örtülü olması gerekmektedir. Aksi halde her gün kontrol için oralarda dolaşan polisin sabah bu gecekonduları yıkma yetkisi vardır. Natale çalıştığı inşaattaki arkadaşlarını yanına alarak bir gecede küçük bir gecekonduyu bitirir. Sabah polis geldiğinde kapı sağlamdır, ama çatı tam olarak kapatılamamıştır...Vittorio De Sica'nın yönettiği Il Tetto (The Roof) - Yuvasızlar, Cannes Film Festivali'nden ödülle dönmüştü.
  • 1956
  • İtalya
  • IMDb 7.4
  • 117
  • 0
  I Bambini ci Guardano
  Tüm Bilgiler
  I Bambini ci Guardano Dram 
  Türkçe Altyazı
  I Bambini ci Guardano (The Children Are Watching Us) filminde; dört yaşındaki bir erkek çocuğun sorumluluklarına dayanamayan genç anne, kocasını ve çocuğunu başka bir erkek için terk eder. Daha sonra geri dönen anne, kocasıyla kısa süre de olsa barış içinde olur ama aşığıyla görüşmeyi de sürdürür.Vittorio De Sica'nın yönettiği, Yeni Gerçekçi akımın ilk örneklerinden biri olarak sayabileceğimiz bir yapım olan film, anne ve baba arasında kalmış dört yaşındaki bir çocuğun gözünden ebeveyn ilişkileri ve aile kavramını irdeliyor.
  • 1944
  • İtalya
  • IMDb 7.7
  • 128
  • 0
  La Ciociara
  Tüm Bilgiler
  La Ciociara Dram, Savaş 
  Türkçe Altyazı
  Cesira Roma’da yaşayan güzel ve başarılı, bir bakkal sahibidir. İkinci Dünya Savaşı şiddetlenmektedir ve günlük bombalamaların ortasında 13 yaşındaki kızı Rosetta için korkmaktadır. Cesira, daha güvende olacaklarını düşünerek kızını da alarak doğduğu köye gider. Burada genç bir entelektüel olan Michele, Cesira’ya aşık olur. Bu sırada müttefikler ilerler, Cesira Roma’ya dönmeye karar verir ve sonunda savaşın dehşetiyle karşılaşır.
  • 1960
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.9
  • 127
  • 0
  Miracolo a Milano
  Tüm Bilgiler
  Miracolo a Milano Fantastik, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Vittorio De Sica'nın yönettiği Miracolo a Milano (Miracle in Milan) - Milano'da Mucize, yaşlı bayan Lolotta'nın bir gün bir lahananın altında bulduğu bebek Toto'nun büyümesini ve sonrasında gelişen masalsı süreçleri konu ediniyor.İtalyan yeni gerçekçi akımını masalsı, fantastik bir biçimde sunuyor Miracolo a Milano (Miracle in Milan).
  • 1951
  • İtalya
  • IMDb 7.7
  • 113
  • 0
  Il Giardino Dei Finzi Contini
  Tüm Bilgiler
  Il Giardino Dei Finzi Contini Dram, Savaş 
  Türkçe Altyazı
  1930'ların sonunda, İtalya'nın Ferrara kentinde Finzi Contini ailesi, zenginlikleri ile nam salmış, önde gelen Yahudi ailelerden biridir. Evlatları Micol ve Alberto'nun en büyük eğlenceleri, dillere destan malikanelerinde düzenledikleri tenis partileridir. Dünyanın karmaşasından uzakta, bu cennet koyda, Finzi-Continiler için her şey yolunda gitmektedir.Ancak, genç ve güzel Micol'ün orta sınıf bir Yahudi olan Giorgio'ya aşık olması ile işler karışır. Giorgio, Micol için bir tür oyuncak gibidir. Micol, Giorgio'ya göstere göstere, arkadaşlarından biri ile aşk dahi yaşar. Ancak zaman ilerledikçe, aralarındaki sevgi politik oyunların dahil olduğu bir savaşa doğru sürüklenecektir.Vittorio De Sica'nın yönettiği Il Giardino Dei Finzi Contini (The Garden of the Finzi-Continis) - Finzi-Contini'lerin Bahçesi, 1 Oscar ödülünün yanı sıra toplam 11 ödül kazanmış bir yapım.
  • 1970
  • Almanya,İtalya
  • IMDb 7,4
  • 123
  • 0
  Sciuscia
  Tüm Bilgiler
  Sciuscia Dram 
  Türkçe Altyazı
  Yönetmenliğini büyük usta De Sica’nın yaptığı Sokak Çocukları, savaş sonrası Roma’da profesyonel olmayan oyuncularla çekilmiştir. Galip gelen yozlaşmış ve etkisiz siyasi sistemin ezici güçlerini yenme çabalarının gerçek öykülerinden esinlenilmiştir. De Sica’nın filmi, fakirlik ve işsizlik dolu kaos dünyasına atılan iki genç cocuğun belalı yaşam öyküsünü anlatır. Giuseppe (Rinaldo Smordoni) ve Pasquale (Franco Interlenghi) , Amerikan subaylarının ayakkabılarını cilaladıkları sokaklarda çalışırlar.
  • 1946
  • İtalya
  • IMDb 8
  • 121
  • 0
  Ieri, Oggi, Domani
  Tüm Bilgiler
  Ieri, Oggi, Domani Komedi, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  İtalyan toplumundaki farklı gerçeklerin anlatıldığı film, üç kadının trajikomik yaşam öyküsünden oluşuyor. Napoli'de karaborsa sigara satarak ailesini geçindiren Adelina, aradığı macerayı parasız bir yazarla flört etmekte bulan Milanolu zengin Anna ve genç erkeklerin başını döndüren Mara...İtalyan Yeni Gerçekçi Akımının en başarılı yönetmenlerinden birisi olan Vittorio De Sica'nın akımla uzaktan yakından alakası olmayan filmi Ieri, Oggi, Domani (Yesterday, Today and Tomorrow) - Dün, Bugün, Yarın, bir Oscar ödülü dahil toplam 8 ödül kazanmış bir yapım.
  • 1963
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.6
  • 146
  • 0
  Umberto D.
  Tüm Bilgiler
  Umberto D. Dram 
  Türkçe Altyazı
  İtalyada 2. Dünya savaşı zamanlarında geçer hikayemiz. Umberto Domenico Ferrari 30 yılını devlete vermiş bir emeklidir, Umberto D. pansiyon sahibesi tarafından 20 yıldır kaldığı odadan çıkarılmak istenir ama direnir ve de belli bir süre onunla savaşır.H ikayemizin ana karekteri Umberto D. kadar köpeği Flick de bize bu hikayede yol gösterici rolünü üstlenmiştir. İki canlı bir oda da sonunda barınamaz hale gelirler ve de sonunda Umberto D. anlayacaktır ki bu dünya artık o eski dünya değildir herşey değişmiş ve de vefasızlaşmıştır...
  • 1952
  • İtalya
  • IMDb 7.9
  • 136
  • 0
  Ladri di biciclette
  Tüm Bilgiler
  Ladri di biciclette Dram 
  Türkçe Dublaj
  İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen hikaye, fakir bir babanın ve oğlunun dramını anlatıyor. Uzun süredir işsiz olan Antonio, sonunda para kazanabileceği bir iş bulur. Bisikletle dolaşıp duvarlara film afişleri asacaktır. İşinin ilk gününde bisikletini çaldıran Antonio, son ekmek kapısı olan bu bisikleti bir hırsıza kaptırmayacak ve oğluyla birlikte hırsızın peşine düşecektir. Savaş sonrası İtalya’nın ekonomik bunalımına ve geçim derdinde olan insanların çaresizliğine dikkat çeken film, Luigi Bartolini’nin romanından sinemaya uyarlandı. Dönemin sosyal koşullarını başarıyla ortaya koyan Bisiklet Hırsızları, en iyi senaryo dalında da Oscar’a aday olmuştu. Ayrıca yönetmen Vittorio De Sica, filmin tamamında amatör oyuncuları oynatmıştır.
  • 1948
  • İtalya
  • IMDb 8.3
  • 252
  • 0
  Matrimonio all’italiana
  Tüm Bilgiler
  Matrimonio all’italiana Dram, Komedi 
  Türkçe Dublaj
  17 yaşındayken bir randevu evinde Domenico ile tanışan Filumena, sonraki 20 sene boyunca adamın işlerini ve evini idare eder, annesine ölünceye dek bakar. Bir gün çapkın Domenico"nun genç bir kızla evlenmeye kalktığını öğrenen Filumena, bir yolunu bulup bu evliliği engeller. Fakat kandırıldığını anlayan Domenico"nun tepkisi karşısında, Filumena son kozunu oynamak zorunda kalacaktır...
  • 1964
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.5
  • 326
  • 0
  After the Fox
  Tüm Bilgiler
  After the Fox Komedi, Suç 
  Türkçe Altyazı
  Hapisten kaçan ünlü hırsız Aldo Vanucci, arkadaşlarıyla büyük bir soygun planlar. Film "nce bunu, sonra plan gereği "entelektüel yönetmen" kılığına giren Aldo'nun polisi nasıl "uyuttuğunu" anlatıyor!
  • 1966
  • ABD,İtalya
  • IMDb 6.5
  • 318
  • 0
  Woman Times Seven
  Tüm Bilgiler
  Woman Times Seven Komedi, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Filmleriyle tam 4 kez "En İyi Yabancı Film" dalında Oscar® kazanan Vittorio de Sica, aldatma ve kadın-erkek ilişkisi hakkında 7 farklı öyküyle izleyicinin karşısına çıkıyor. Yönetmenin "İtalyan Usulü Evlilik" ve "Dün, Bugün, Yarın" filmlerinin kazandığı başarının ardından çektiği "Yedi Kere Kadın" son derece eğlenceli.\r Shirley McLaine, güçlü oyunculuğunu bir kez daha kanıtladığı filmde farklı sınıflardan, farklı dünya görüşlerine sahip, farklı durumlardaki yedi kadına hayat veriyor.\r Yastaki Paulette, kızgın Maria Teresa, kurnaz Linda, âşık Edith, hırslı Eve, umutsuz Marie ve romantik Jean, Shirley McLainein müthiş performansıyla kadın dünyasının hikâyelerini anlatıyor.
  • 1967
  • ABD,Fransa,İtalya
  • IMDb 6
  • 432
  • 0
Vittorio De Sica Haberleri
En İyi 10 Vittorio De Sica Filmi
  Ağustos 26, 2022

En İyi 10 Vittorio De Sica Filmi

Vittorio De Sica, yönetmenliğe hiç el atmamış olsa bile adını sinema tarihine Il Generale della Rovere, The Earrings of Madame de gibi başyapıtlar da dahil 157 filmde rol almış karizmatik bir aktör olarak yazdırabilirdi. Ama o bununla yetinmedi. Sinema tarihinin bir parçası olarak kalmak yerine, çektiği filmlerle ona yön veren ustalar arasına girmeyi de başardı.
 •   110
 •   0
BBC Kültür, dünya sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmlerini belirlemek için 43 ülkeden 209 film eleştirmeninin görüşlerine başvurdu. İşte ilk 100'e giren filmler…
 •   10
 •   0
Janus Films, Amerikalı izleyicilerin gözlerini Ingmar Bergman, Federico Fellini ve François Truffaut'un sanatsal güçlerinin zirvesindeki zevklerine açtı. Bu dünyaca ünlü dağıtım şirketinin ellinci yıldönümünü, DVD'de elli klasik film ve Janus Films'in hikayesini çeşitli yazılarla anlatan bolca resimli bir ciltli kitap içeren geniş bir koleksiyoncu kutusu olan Essential Art House: 50 Years of Janus Films ile kutlayor. Film tarihçisi Peter Cowie tarafından, Martin Scorsese'den bir övgü ve elli filmin tamamıyla ilgili kapsamlı, yepyeni notlar, ayrıca oyuncularla ilgili bilgileri içeren ve ABD galası bilgilerini de kapsıyor. İsterseniz filmlerin tamamını orjinal dilinde ve Türkçe altyazılı olarak sitemizden de izleyebilirsiniz.
 •   151
 •   1