Sydney Pollack

Sydney Pollack, kendisine yönetmenlik ve yapımcılık dalında Akademi Ödülleri kazandıran ‘Out of Africa’ adlı filmiyle tanınan ünlü bir Amerikalı yönetmen, yapımcı ve aktördü. 1930’ların başında birinci nesil Rus-Amerikalı ebeveynlere dünyaya gelen South Bend’de geçirdiği biçimlendirici yılları mutlu değildi. Anne babası o daha çocukken boşandı ve alkolik olan annesi o daha okuldayken öldü. Ancak, dramaya ilgi duyması ilk olarak okulda okurken oldu. Böylece, bayıldıktan sonra New York’ta oyunculuk eğitimi almak için evden ayrıldı ve 1950’lerin ortalarında Broadway’de oyunculuk kariyerine başladı. Daha sonra askerlik görevine çağrıldı ve dönüşte kaldığı yerden devam etti. Ancak, kısa süre sonra bir oyuncudan çok yönetmen olarak daha uygun olduğunu fark etti ve böylece 1960’ların ortasından itibaren film yönetmeye başladı. Kısa süre sonra, bir dizi hit ile Hollywood’da kendini kurdu ve birçok ödül kazandı. Kariyerinin sonraki bölümünde, Pollack üretken bir yapımcı oldu; ama aynı zamanda yan rollerde görünmeye devam etti. Son prodüksiyonu ‘Margaret’, ölümünden neredeyse üç yıl sonra yayınlandı.

Çocukluk ve Erken Yaşam

Sydney Irwin Pollack, 1 Temmuz 1934’te Indiana, Lafayette’de doğdu. Babası David Pollack, eczacı ve yarı profesyonel bir boksördü ve annesi Rebecca (kızlık soyadı Miller) bir piyanist ve şarkıcıydı. Bir erkek kardeşi vardı. Sydney, gelişim yıllarını, o çocukken ailesinin yer değiştirdiği South Bend’de geçirdi. Ancak mutlu değildi. Annesi duygusal sorunlar geliştirdi ve alkolik oldu. Daha sonra, ebeveynleri boşandı ve annesi, o on altı yaşına geldiğinde öldü. Sydney eğitimini South Bend Lisesi’nde aldı. Tiyatroya ilk kez burada ilgi duymaya başladı. Babası onun dişçi olmasını istemesine rağmen, 1952’de okuldan mezun olduktan sonra New York’a gitti ve Neighbourhood Playhouse School of the Theatre’a kaydoldu. 1952’den 1954’e kadar ‘Meisner tekniği’ ile tanınan Sanford Meisner ile drama eğitimi aldı. Eğitimini sürdürmek için dönemler arasında kereste kamyonları sürdü. Daha sonra Meisner’in asistanlığını yapmaya da başladı.

Kariyeri

1955’te Sydney Pollack ilk oyunculuk deneyimini bir Broadway komedisi olan ‘The Dark Is Light Enough’ yaptı. Ertesi yıl, popüler bir televizyon dizisi olan ‘The Kaiser Aluminium Hour’un ‘The Army Game’ bölümünde Shuber olarak yer aldı. 1957 yılında iki yıllık askerlik hizmetini yapmak üzere çağrıldığı için kariyerine ara verildi. Serbest bırakıldıktan sonra New York’a döndü ve ‘Playhouse 90’, ‘Armstrong Circle Theatre’, ‘Star time’, ‘The United States Steel Hour’ vb. gibi farklı televizyon dizilerinde oynamaya devam etti.

Meisner’in asistanlığını yapmaya başladı. O zamana kadar oyunculuğun en güçlü yanı olmadığını fark etti ve bu yüzden hayatını kazanmanın bir yolu olarak öğretmenliği seçti. Aynı zamanda farklı şovlarda görünmeye devam etti. 1960 yılında, arkadaşı John Frankenheimer, yaklaşmakta olan filminin çocuk oyuncuları için diyalog koçu olarak çalışmak üzere onu Los Angeles’a davet etti. Pollack teklifi kabul etti ve Los Angeles’a taşındı. Los Angeles’tayken Pollack, kendisini yönetmenliği denemeye teşvik eden Burt Lancaster ile tanıştı. Bu arada, farklı televizyon dizilerinde görünmeye devam etti; Alacakaranlık Kuşağı (1960) ve Have Gun Will Travel (1961), bunların en önemlileridir. Ayrıca bu dizinin birkaç bölümünü yönetti.

1962’de Pollack ilk filmi War Hunt’dır. 1965 yılında ‘The Slender Thread’ filmiyle ilk yönetmenlik denemesini yaptı. Kayıtsız eleştirilere açık olmasına ve gişede başarısız olmasına rağmen, iki Akademi Ödülü adaylığı aldı. 1966’da ‘This Property Is Condemned’ adlı filmi yayınlandı. Depresyon döneminde Mississippi’de kurgusal bir kasabada geçen hikaye, Tennessee Williams’ın 1946 tarihli tek perdelik oyununa dayanıyordu. Ancak, gişede de başarısız oldu. 1968’de iki filmi vizyona girdi; Bir kürk avcısını konu alan bir western filmi olan Scalphunters ve William Eastlake’in aynı adlı romanından uyarlanan bir savaş filmi olan Castle Keep. Ancak, gerçek bir hit için bir yıl daha beklemek zorunda kaldı. 10 Aralık 1969’da yayınlanan ‘They Shoot Horses, Don’t They?’ hem finansal hem de kritik bir başarıydı. Pollack ayrıca En İyi yönetmen olarak Akademi Ödülü adaylığı aldı, ancak kazanamadı.

Bir sonraki filmi ‘Jeremiah Johnson’ üç yıl sonra 21 Aralık 1972’de gösterime girdi. Kısmen dağ adamı John “Liver-Eating” Johnson’ın hayatına dayanan film büyük bir hit oldu. Daha sonra ‘The Way We Are’ (1973) adlı romantik bir drama filmi yaptı. Kısmen geçmişe dönüşlerde anlatılan film, yalnızca ticari bir başarı elde etmekle kalmadı; ama aynı zamanda bir dizi adaylık ve ödül aldı. Bir sonraki filmi ‘The Yakuza’ 1974’te Japonya’da ve bir yıl sonra ABD’de gösterime girdi. Filmin hem yönetmeni hem de yapımcısıydı; ama ne yazık ki, gişede başarısızdı. Buna karşılık, 1975’te yayınlanan bir siyasi gerilim olan bir sonraki filmi ‘Three Days of the Condor’ oldukça başarılıydı. 1977’de Pollack, ‘Bobby Deerfield’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptı; ama seyirciyi etkilemeyi başaramadı. Bu nedenle şimdilik üretmeyi bırakıp yönetmenliğe ağırlık verdi. Bir sonraki filmi, Aralık 1979’da gösterime giren ‘The Electric Horseman’ ticari bir başarı elde etti. 12,5 milyon dolar ile yapılan gişede 68,8 milyon dolar kazandı. Ancak ilk süper hit filmi için 1982’ye kadar beklemek zorunda kaldı.

Tootsie

17 Aralık 1982’de vizyona giren Tootsie, artık kimse onu işe almak istemediği için bir kadın kimliğine bürünmek zorunda kalan yetenekli bir aktörün hikayesini anlatıyor. Film on Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve gişede önceki tüm rekorlarını kırdı. Pollack’in sıradaki filmi ‘Out of Africa’ 1985’te vizyona girdi. 28 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, gişede 128,5 milyon dolar kazandı ve yedi Akademi Ödülü kazandı. Oldukça uzun olmasına rağmen, film onun en iyi eserlerinden biridir.

1988 ve 1989’da iki film çekti; ‘Bright Lights, Big City’ ve ‘The Fabulous Baker Boys’. Bir sonraki yönetmenlik çalışması ‘Havana’ (1990) idi. Ancak film gişede bombalandı. Bundan sonra, Pollack düzenli olarak film üretmeye başladı; ama hep birlikte yönetmekten vazgeçmedi. Şu anda yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği filmler arasında ‘The Firm’ (Yönetmen-Yapımcı, 1993), ‘Sabrina’ (Yönetmen-Yapımcı, 1995), ‘Random Heart’ (Yönetmen, 1999) ve ‘The Interpreter’ (Yönetmen, 2005) sayılabilir. ).

2006’da Pollack, ‘Sketches of Frank Gehry’ başlıklı bir belgesel film yaptı. Aynı zamanda arkadaşı olan Kanadalı-Amerikalı mimar Frank Gehry’nin hayatı ve çalışmaları hakkında. Yönetmenliğini yaptığı son filmdi. Uzun metrajlı filmlerin yönetmeni ve yapımcısı olarak daha ünlü olmasına rağmen, içindeki oyuncu ölmedi. Farklı film ve dizilerde küçük rollerde oynamaya devam etti. 2007’de ödüllü yapımı ‘Michael Clayton’da Marty Bach olarak yer aldı. Ancak, oyuncu olarak son kez Paul Weiland’ın yönettiği ve yapımcılığını Neal H. Moritz’in yaptığı “Made of Honor” (2008) filminde rol aldı.

Kişisel Yaşam ve Miras

Pollack, Neighborhood Playhouse School of the Theatre’da ders verirken aynı enstitünün öğrencisi olan Claire Bradley Griswold ile tanıştı. 1958’de evlendiler ve üç çocukları oldu; Steven adında bir oğlu ve Rebecca ve Rachel adında iki kızı var. Steven 1993 yılında bir uçak kazasında öldü.

2007 yılına gelindiğinde Pollack’in sağlığı bozulmaya başladı ve işten çekildi. 26 Mayıs 2008’de kanserden evinde öldü. Cesedi yakıldı ve küller etrafa saçıldı.

 1. The Electric Horseman
  Tüm Bilgiler
  The Electric Horseman Komedi, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Sonny Steele eski bir rodeo yıldızıdır. Artık Las Vegas sahnelerinde pırıltılı giysiler içinde Corn Flakes reklamlarına çıkmaktadır. Rodeoya katılacak olan atına uyuşturucu vereceklerini duyunca, atıyla birlikte çöle doğru yolculuğa çıkar...
  • 1979
  • ABD
  • IMDb 6.4
  • 93
  • 0
  They Shoot Horses, Don’t They?
  Tüm Bilgiler
  They Shoot Horses, Don’t They? Dram 
  Türkçe Altyazı
  1930 lu yıllarda ABD de Büyük Ekonomik Buhran hüküm sürerken fakirlik ve çaresizliğin pençesindeki işsiz milyonlarca insandan biri de Gloria Beatty (Jane Fonda) dir.Sürekli Hollywood hayalleri kuran,geçmişte hep aldatılmış,gençlik yılları çok gerilerde kalmış hayalperest ve tatminsiz bir kadın olan Beatty uğradığı sayısız ihanetlerden birinin sonucunda intahara teşebbüs etmiş,hastanede yatarken eline geçen bir dergide büyük para ödüllü bir dans yarışmasının ilanını görmüştür.Bu yarışma o yıllarda kitlelerin dikkatini ekonomik buhrandan başka yönlere çekmek için yapılan sayısız çılgınlıklardan sadece biridir.Sıradan bir yarışma değildir bu,bir maratondur adeta.Arada verilen çok kısa molalar haricinde yarışma haftalarca hatta aylarca sürecek,en son ayakta kalan çift yarışmayı kazanacaktır.Ödül o yıllar için küçük bir servet sayılabilecek bir miktar olan 1500 dolardır.Yarışma tabii ki radyodan da naklen yayınlanacaktır.
  • 1969
  • ABD
  • IMDb 7.8
  • 100
  • 0
  This Property Is Condemned
  Tüm Bilgiler
  This Property Is Condemned Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Demiryolu memuru olarak görev yapan Owen Legate, Mississippi’deki Dodson adlı bir kasabaya gelir ve kasabanın ana gelir kaynağı olan demiryolu bağlantılarının çoğunu ulaşıma kapatır. Burada Alva Starr adındaki bir kadında aşkı bulur ancak olaylar farklı yöne evrilecektir.
  • 1966
  • ABD
  • IMDb 6.4
  • 96
  • 0
  The Yakuza
  Tüm Bilgiler
  The Yakuza Aksiyon, Dram 
  Türkçe Altyazı
  İlgi çekici, iyi oyunculuklarla öne çıkan, Amerikan yapımı bir Japon gangster filmi. Robert Mitchum,  yakuza tarafından kaçırılan Amerikalı bir kızı kurtarmak üzere Japonya'ya giden özel dedektif rolünde, efsanevi Japon yıldız Ken Takakura ona yardım eden eski bir gangster. Kishi Keiko ise Mitchum'un 2. Dünya Savaşı sonunda Japonya'da görevliyken bir aşk yaşadığı ve şimdi tekrar karşılaştığı kadın. Paul Schrader'in, kardeşi Leonard'ın bir hikâyesinden sinemaya uyarladığı Yakuza, Japon tür sineması geleneklerinin Amerikan seyircisine tanıtımı açısından kayda değer bir girişim. Halâ geçmişin değerleri ile yaşayan ve kapitalist Japonya'da var olmaya çalışan modası geçmiş bir yakuza olan Ken karakteri (kardeşi ona "yalnız kurt" diyor), eski ritüel ve geleneklerle çağdaş değerleri, ilgi çeken bir sekilde karşılaştırma imkanı sunuyor. Yönetmen Pollack bir zanaatkarın ustalığıyla, ne hikâyeyi parlatıyor ne de iyi bir fikri buyurgan bir yönetimle berbat ediyor. Kamerası yalnızca performansları kaydetmek için orada bulunuyor, asla daha fazlası için değil. İşte bu nedenle, bu film büyüleyici bir seyir yaratmayı başaran oyunculara ait.
  • 1974
  • ABD,Japonya
  • IMDb 7.2
  • 190
  • 0
  Jeremiah Johnson
  Tüm Bilgiler
  Jeremiah Johnson Dram, Macera 
  Türkçe Altyazı
  Jeremiah Johnson batının yalnız adamı. Dağların ve sert hayat şartlarının kuvvetli mücadele adamı. Dağlarda yaşamayı kendi seçen ve bu konuda bir dağ adamından eğitim alan Johnson, arzuladığı mütevazi hayatı kurmayı başaramıyor ve uygarlığın sert ilişkilerinden kurtulamıyor. Sydney Pollack ve Robert Redford'un işbirliği mükemmel düzeyde. İkisinin de ana karakterin ruhunu çok iyi anladığı ve unutulmaz bir portre yarattıklarını ortaya koymak gerek. Jeremiah Johnson, her zaman uzaklarda olan, ve özlemi çekilen bir arkadaş gibi. Ansızın çok izlenmesi şart olan bir sinema başyapıtı.
  • 1972
  • ABD
  • IMDb 7.6
  • 218
  • 0
  Absence of Malice
  Tüm Bilgiler
  Absence of Malice Gerilim, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Özgün senaryosunu Kurt Luedtke'nin yazdığı filmin yapımcısı ve yönetmeni Sydney Pollack'tır. Kurt Luedtke bu ilk senaryosunu Detroit'te bir gazete editörü iken edindiği deneyimlere dayanarak yazmıştır ve bu senaryo ile Oscar'a aday gösterilmiştir. Filmin başlıca rollerinde Paul Newman, Sally Field, Bob Balaban, Don Hood, Melinda Dillon ve Wilford Brimley oynamışlardır. Basınla toplum ve adalet sistemi arasındaki ilişkileri irdeleyen filmde özellikle de basının görevleri ve sorumlulukları arasındaki dengenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılmıştır. Filmin afişlerinden birinde yer alan ve ünlü hukuk kuralı "Bir kişi suçu ispatlanana kadar masumdur" özdeyişinin tersten ifadesi olan "Amerika'da bir kişi masumiyeti ispatlanana kadar suçlu mudur?" cümlesi filmin bir özeti gibidir. "En iyi erkek oyuncu" (Paul Newman), "en iyi yardımcı kadın oyuncu" (Melinda Dillon) ve "en iyi özgün senaryo" (Kurt Luedtke) dallarında Oscar'a aday gösterilen film Berlin Film Festivali'nde de Altın Ayı ödülüne aday gösterilmiş ancak mansiyon Ödülü ile ödüllendirilmişti.
  • 1981
  • ABD
  • IMDb 6.9
  • 269
  • 0
  Tootsie
  Tüm Bilgiler
  Tootsie Komedi, Romantik 
  Türkçe Dublaj
  Michael Dorsey, New York’ta yaşayan işsiz bir oyuncudur. Bir taraftan oyunculuk dersleri veriyor bir taraftan da filmlerde, tiyatrolarda rol almak için denemelere gidiyor. Fakat bir türlü istediği rolleri alamıyor, ya çok kısa buluyorlar kendisini, ya başka birini düşünüyoruz diyorlar v.s. Bir gün yakın arkadaşı Sandy ile televizyonda yayınlanan bir pembe dizi için prova yapıyorlar. Sandy’e destek olmak için onunla beraber gidiyor ve kaderin cilvesiyle sonradan rolu kendisi alıyor. Tabii Michael Dorsey olarak değil ama Dorothy Michaels olarak. Bunu yaparken de söylediği sadece arkadaşı Jeff (Bill Murray) ile beraber hazırladıkları tiyatro oyunu için gerekli parayı kazanmak. Bundan sonra Michael, ikili bir hayat sürmeye başlıyor. Aynı dizide rol alan Julie (Jessica Lange) ile tanışması işleri iyice karıştırıyor. Çünkü Michael Julie’ye aşık oluyor.İyi seyirler..
  • 1982
  • ABD
  • IMDb 7.2
  • 126
  • 0
  Out of Africa
  Tüm Bilgiler
  Out of Africa Biyografi, Dram 
  Türkçe Altyazı
  Danimarkalı bir soylu olan Karen Blixen, barones ünvanı için Bror Blixen ile evlenerek kahve yetiştiriciliği yapmak üzere Afrikaya yerleşirler. Sene 1913 'tür ve Afrika büyük ölçüde Avrupalıların sömürgesi durumundadır. Kocasının kendisini ihmal etmesi ve aldatması Karen'i sürekli yanlızlığa iter. Bu arada maceracı avcı Denys Finch Hatton'la tanışır ve ona aşık olur.Filmin uyarlandığı aynı adı taşıyan roman, Danimarkalı Barones Karen von Blixen-Finecke 'nin (Romanı Isak Dinesen takma adı ile yazmıştır) ilk kez 1937 senesinde yayımlanmıştır. Kitap 1914-1931 seneleri arasında o zamanki adı İngiliz Doğu Afrikası olan Kenya 'daki Avrupalı yerleşimciler ile yöresel kabilelerin ilişkileri fonunda bir aşk öyküsünü anlatır.
  • 1985
  • ABD
  • IMDb 7.2
  • 248
  • 0
  The Way We Were
  Tüm Bilgiler
  The Way We Were Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  2. Dünya Savaşı sonrası ABD'nde Marksist bir yahudi olan Katie Morosky (Barbra Streisand), bir radyo istasyonunun yanısıra değişik birkaç işte birden çalışarak yaşamını sürdürürken bir yandan da politik inançları doğrultusunda üniversitede ve sokakta aktif eylemlere katılmaktadır. 1930'ların başında okulda tanıştığı deniz subayı Hubbell Gardiner'le (Robert Redford) yıllar sonra tekrar karşılaştıklarında ilk aşklarının canlandığını farkederek birlikte yaşamaya başlarlar. Hubbell, Hollywood için çalışan ve McCarthyciliğin etkisiyle kara listeye alınan bir senaristtir. Olayların gelişimi iki sevgilinin duygu yüklü yollarını ayıracaktır; üstelik Katie hamiledir.
  • 1973
  • ABD
  • IMDb 7.1
  • 300
  • 3
  Three Days of the Condor
  Tüm Bilgiler
  Three Days of the Condor Gerilim, Gizem 
  Türkçe Dublaj
  'akbaba' CIA de çalışan Turner isimli bir memurun kod adıdır. Turner'ın bürosunun görevi, tüm dünyada yayımlanan kitap, gazete ve dergileri okumak ve bunlardan, gerek her dilde olup biteni izlemek, gerekse CIA için yeni düşünceler bulmaktır.Fakat Turner bir öğle yemeği dönüşü tüm büro personelini öldürülmüş şekilde bulur. Üst düzeyle ilk emasında kendisinide kurban olarak görür ve saklanmaya başlar...
  • 1975
  • ABD
  • IMDb 7.4
  • 363
  • 0