Federico Fellini

Federico Fellini, İtalyan sinemasının daha doğru ifadeyle sinema tarihin efsane ismi. Sinema tarihinde az sayıda yönetmen Fellini kadar ünlüdür. Stanley Kubrick'ten Martin Scorsese ve Woody Allen'a uzanan pek çok yönetmenin ilham kaynağı oldu. Pedro Almadovar, David Lynch ve Terry Gilliam da etkilediği yönetmenler arasında. Film dehası; sinema tarihinin gösterişli ve unutulmaz İtalyan ustasıydı.

Filmleri sayısız ödül aldı. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına 8 kere aday oldu ve 4 kez ödüle uzandı. Ödülleri Oscar’la sınırlı değildi. Farklı festivallerden sayısız ödül kazandı. İngilizce konuşmayan ve bu kadar çok Oscar alan bir başka yönetmen var mı? Muhtemelen sinema tutkunlarının bildiği ancak detaylıca araştırılması gereken bir konu. Sinemanın kalıplara sığmayan yönetmeni.

Federico Fellini Kimdir?

Bugün Federico Fellini’nin doğum günü. 101 yıl önce bugün; 20 Ocak 1920 yılında İtalya’nın Adriyatik kıyısındaki Rimini'de doğdu. İlkokulu Rimini’de okudu. 10 yaşındayken evden kaçtı. Gittiği yer bir sirkti ve orada çalışmaya başladı. 1938 yılında üniversiteye başladı, daha doğru ifadeyle kaydını yaptırdı ancak derslere devam etmedi. Mizah dergisinde çalışmaya başladı.

Roma’ya gittiğinde yıl 1939’du. Yine mizahtan kopamadı ve karikatürist olarak çalıştı. Radyo oyunlarının yanı sıra filmlere esprili replikler yazdı. 1943 yılında oyuncu Giulietta Masina ile hayatını birleştirdi. Pek çok filmde de eşiyle birlikte çalıştı. Roberto Rossellini ile tanışmasıyla sinemaya başlamış oldu. Fellini ve Rossellini 1944 yılında Roma Açık Şehir (Roma, Città Apperta) filminde birlikte çalıştı. 1946-1952 yılları arasında senaryo yazdı ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Rosselini, Alberto Lattuada ve Pietro Germi çalıştığı isimlerdi. İlk filmini (Variety Lights) Alberto Lattuada ile çektiğinde yıl 1950 idi.

Anavatanını terk etmek istemedi ve film çekmek için yurt dışında hiç çalışmadı. Rimini’den sonra Roma Fellini’nin ikinci evi oldu. Hem Roma’da hem İtalya’nın kırsal kasabalarında kendi film dünyasını yarattı. Karakterlerini de ülkesinden çıkarmadı. İtalyan filmleriyle dünya çapında üne kavuştu.

40 yılı aşan yönetmenlik hayatı boyunca 4 kez En iyi Yabancı Film Oscar'ını aldı. 1993 yılında özel Oscar ile ödüllendirildi, onurlandırıldı. 31 Ekim 1993'te 73 yaşında Roma’da hayata gözlerini yumdu.

Federico Fellini Sineması

Beyaz Şeyh (1952) tek başına yönettiği ilk filmdi. Sinema tarihinin başyapıtları olacak filmler birbiri ardına geldi. İlk filmleri siyah beyazdı, gerçekçiydi. Toplumdan hatta toplumdan uzak kalan bireylerin hayatına odaklandı. İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının yönetmenlerinden değildi. Bir akıma dahil değildi. O Federico Fellini’ydi. 

Filmlerine, şiirsel, eğlenceli öğeler ekledi. Sonsuz Sokaklar (La Strada) filmiyle şiiri günlük hayata taşıdı. Dünya çapında ilk başarısını da bu filmle kazandı. Sirk, ozanlar, sihir ve büyü: Panayır ortamı onun alametifarikalarından biriydi.

Eleştirmenlere göre; Fellini filmlerinde nostaljiyi ve çocukluğun zevklerine duyulan özlemi işledi. Filmlerinde aylaklar, başıboşlar ve küçük suçlular yer aldı. Hayattan daha büyük kadınlar veya hayatın anlamını arayan erkekler: Fellini’nin filmlerinde ön plana çıkardığı kahramanlarıydı.

1963’te çektiği Sekiz Buçuk (8½) filmi sinema hayatında yeni bir sanatsal aşamayı başlattı. Sekiz Buçuk’tan sonra filmleri daha parçalı ve daha eğlenceli; daha zengin hale geldi. Zengin kamera açıları, sofistike ve bir o kadar eğlenceli filmleri orijinal sinemaydı. Görsel zenginlik kaynağı bir Fellini filmi ilk bakışta tanınabilirdi.

İtalya’dan Vazgeçmedi

Hollywood, Fellini’yi film çekimi için Amerika’ya davet etti. Bu davet bir kere değil birkaç kere yapıldı. Adeta kırmızı halı sererek Fellini’yi bekledi. Ancak bu teklifleri her zaman reddetti. Ülkesi, kasabası Rimini ve Roma onun için yeterliydi. İyi film çekmek için Hollywood’a ihtiyacı yoktu. Roma'daki Cinecittà Stüdyolarında en iyi çalışma ortamıydı.

Federico Fellini’nin İlham Veren 5 Filmi

Federico Fellini; sık sık aynı kişilerle çalıştı. Karısı Giulietta Masina için roller yazdı. Seçtiği kameramanlara hep güvendi. Bestecisi Nino Rota onunla çalışarak dünya yıldızı oldu. Aslında çalışma arkadaşları Fellini ailesiydi. İtalya'da kök salmışlardı ve tüm dünyayı büyüleyen hikayeler anlatıyorlardı. Fellini imzalı ilham veren ve izlenmesi gereken 5 filme şöyle bir göz atalım.

Sonsuz Sokaklar 

Sonsuz Sokaklar (La Strada) 1954 yılında çektiği 5’inci filmiydi. Dünya ülkelerinde The Road adıyla gösterime girdi. Bazı eleştirmenler bu filmi İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin son filmi kabul eder. Filmin senaryosunda da Fellini imzası vardı. Fellini’nin Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk filmi oldu. Venedik Film Festivali'nde Gümüş Aslan ödülünü kazandı.

Cabiria'nın Geceleri 

Cabiria'nın Geceleri (Le Notti di Cabiria) filmini 1957 yılında çekti. Bu film bir roman uyarlamasıydı. Senaryosu Maria Molinari'nin romanından uyarlanarak yazıldı. Filmde eşi Giulietta Masina oynadı. Filmin müziklerini Nino Rota yaptı. Film Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını 1958 yılında kazandı. Giulietta Masina filmdeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini kazandı. İlk ödülü Cannes Film Festivali'nde aldı; ikinci ödülü ise San Sebastian Film Festivali'nde.

Sekiz Buçuk 8½

Sekiz Buçuk 8½ sinema tarihinin en iyi 50 filminden biri kabul ediliyor. Fellini’nin başyapıtlarından olan film Wood Allen’in da en iyi 10 filmi arasında. Filmin konusu bir yönetmen ve Fellini’nin hayatından otobiyografik ögeler de taşıyor. En İyi Yabancı Film Oscar’ının yanı sıra En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ına da uzandı. Pek çok dalda da Oscar adayıydı. Konusu, psikolojik derinliği ve büyüleyici atmosferiyle kült filmler arasında.

Amarcord

Amarcord; Federico Fellini’yi doğduğu topraklara Rimini’ye döndüren film. 1973 yılında çekti. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının yanı sıra farklı festivallerde 13 ödül kazandı. Genç delikanlılar, zarif bir kasaba güzelliği Amarcord'un karakterinden bazılarıydı. Filmin müzikleri yine Nino Rota imzalıydı.

Kadınlar Kenti

Kadınlar Kenti (La Citta Delle Donne) filmini 1980 yılında çekti. Filmdeki karakterin neredeyse tamamı kadın. Kadınların, gerçeküstü ve tuhaf yolculuğunu anlatıyor.

 1. La Città Delle Donne
  Tüm Bilgiler
  La Città Delle Donne Fantastik, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Kadınları ve sinemayı çok seven bir yönetmenden düşler, gençlik hayalleri, serbest çağrışımlarla dolu, varyete zenginliğinde bir gösteri. Kadınlar Kenti, dünya sinemasının en usta yönetmenlerinden Fellini’nin kadınlara duyduğu saplantılı tutkuyu gözler önüne seriyor. Fellini’nin en sevdiği aktör Marcello Mastroianni bu filmde de yönetmenin ikinci benliği olarak karşımızda. Bir modern zaman Don Juan’ı rolündeki Mastroianni, geçmişten geleceğe uzanan büyülü bir yolculukta, hayatın farklı alanlarından pek çok kadınla içli dışlı oluyor. Bu yolculukta ulaşmak istediği son noktayı ise mükemmel kadın temsil ediyor.
  • 1980
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7
  • 103
  • 0
  Lo Sceicco Bianco
  Tüm Bilgiler
  Lo Sceicco Bianco Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Güneyli yeni evli bir çift, düğün yolculuğunda Roma’ya giderler. Fakat kadın, en sevdiği fotoroman dergisindeki bir karakteri, rüyalarında gördüğü “Beyaz Şeyh”i aramak için kaçar. Ivan otelde dinlenirken, Wanda, senoryaya ulaşır ve tiyatro kumpanyasıyla beraber birkaç sahne çekmek için Fregene’ye doğru yola koyulur. Bu sayede kadın acımasızca ve sıkıcı bir şekilde kur yapıp kendisiyle bir sahneyi paylaşması için onu zorlayacak olan Şeyhle tanışır. Önceleri onun dayanılmaz hareketlerine katlanır, fakat daha sonraları bu adamın vasat ve yapmacık olduğunu fark eder ve Roma’ya geri döner. Kocasının yüzüne bakacak cesareti olmadığı için bu utançtan kurtulmak ister ve intihar etmeye kalkışır ancak başarılı olamaz.
  • 1952
  • İtalya
  • IMDb 7.3
  • 112
  • 0
  Ginger e Fred
  Tüm Bilgiler
  Ginger e Fred Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Ginger ve Fred olarak bilinen Amelia ve Pippo, 30 yıl aradan sonra, bir varyete programı olan “Gururla Sunarız”da Rogers-Astaire ikilisine saygı niteliğinde bir dans gösterisi için yeniden bir araya gelir. Amelia artık dul bir büyükannedir. Pippo da biraz tohuma kaçmış gibidir. Travestiler, cüceler ve bir Ronald Reagan taklitçisinin bulunduğu bu gerçeküstü sirkte, eski büyüyü yakalayabilecekler midir?Federico Fellini'nin yönettiği Ginger e Fred (Ginger and Fred) - Ginger ve Fred, Türkçe altyazılı izlemeniz için sizlerle... Filmin toplam 18 ödülü bulunuyor.
  • 1986
  • ABD,Almanya,Fransa,İtalya
  • IMDb 7,3
  • 104
  • 0
  Histoires Extraordinaires
  Tüm Bilgiler
  Histoires Extraordinaires Dram, Gizem 
  Türkçe Altyazı
  Federico Fellini, Louis Malle ve Roger Vadim'in kısa film formunda çalışması olan Histoires Extraordinaires (Spirits of the Dead) - Şeytanın Kurbanları, Edgar Allan Poe'nun yazdıklarından uyarlanmış üç farklı öyküden oluşuyor.Tobyy Dammit: Yönetmen Fellini'nin başarılı uyarlamasıyla, yakışıklı bir film yıldızının tükenmiş ruhunu şeytana teslim edişinin öyküsü.Metzengerstein: Roger Vadim'in çektiği bu filmin başrolünde eşi Jane Fonda yer alıyor. Ölümüne neden olduğu sevgilisinin bir at olarak yeniden dünyaya geldiğine inanan kontesin öyküsü.William Wilson: Louis Malle imzasını taşıyan ve başrollerini Alain Delon ve Brigitte Bardot'nun oynadığı bu filmde, vicdanının katili olan genç ve asi bir subayın ilginç öyküsü anlatılıyor.
  • 1968
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 6.6
  • 127
  • 0
  Il Casanova di Federico Fellini
  Tüm Bilgiler
  Il Casanova di Federico Fellini Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Fellini nin kendi yabancılaşmasını perdeye aktardığı, üzerinde tam dört yıl çalıştığı ve büyük bir başarısızlığa uğradığı filmi Casanova , 18.yüzyılın ünlü aşığının yaşamını anlatıyor. Kişiliği hakkında hiçbir ipucuna sahip olamadığımız, sürekli olarak seks yaparken izlediğimiz Casanovayı Donald Sutherland oynuyor. Birkez daha, belirli bir hikaye anlatmaktan çok hayallerini ve kabuslarını perdeye yansıtmaya karar veren Fellini nin filmi, baştan sonra Cincecitta stüdyolarında çekilmiş.
  • 1976
  • İtalya
  • IMDb 7.1
  • 102
  • 0
  Il Bidone
  Tüm Bilgiler
  Il Bidone Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Yaşlanmakta olan ve köylüleri dolandıran dolandırıcı Augusta iki genç adamla birlikte çalışır. İtalyan Jonny Ray olmak isteyen Roberto ve Picasso diye anılan, karısı ve kızı olan Bruno. Augusto uzun süreli ilişkilerden ve yerleşik bir hayattan kaçınır. Ta ki çok nadir gördüğü kızının ona ihtiyacı olduğunu görene kadar. Kızı çalışmalarına devam etmek için babasının parasına ihtiyaç duyar.
  • 1955
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.5
  • 107
  • 0
  Luci Del Varieta
  Tüm Bilgiler
  Luci Del Varieta Müzik, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Güzel fakat fazlasıyla hırslı olan genç bir kadın, sürekli seyahat eden üçüncü sınıf bir varyete tiyatro grubuna katılır ve grubun içerisinde kıskançlığa ve duygusal krizlere sebep olur.
  • 1950
  • İtalya
  • IMDb 7.1
  • 157
  • 0
  Giulietta Degli Spiriti
  Tüm Bilgiler
  Giulietta Degli Spiriti Fantastik, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Kentli ve zengin bir kadın olan Giulietta, yaz mevsimini Fregene’deki evinde geçirir. Manastırda eğitim görmüş olan Giulietta, dedesinin bir balerinle kaçtığı günü hafızasından silememiştir. Giulietta’nın Giorgio’yla evlilik yıldönümleri nedeniyle düzenlenen partide ruh çağırma seansı düzenlenir. Müstehcen ve erotik hayaletler çağrılır; fakat hayaletlerden birinin Giulietta’ya hakaretler yağdırması üzerine, Giulietta, Giorgio’nun kendisini onunla aldattığı gibi bir fikre kapılır ve kadının kimliği krize sebebiyet verir. Giulietta bu hayaletli evde, iyi yetişmiş sofu ve yasaklamalar arasında, kafasındaki çelişkilerle baş başa kalır. Giulietta’nın komşusu Susy, onu evine davet eder. Giulietta burada, kocasının onu somut bir şekilde aldattığını öğrendikten sonra, onu huzursuz eden şeyleri anlatıp, içini dökerek nihayet rahatlamayı başarır. Bu suçun verdiği hisler onu kaçmaya sevk eder ve bu zıt görüntüler beynini altüst eder.
  • 1965
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.6
  • 108
  • 0
  E La Nave Va
  Tüm Bilgiler
  E La Nave Va Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Ve Gemi Gidiyor (E la Nave va) Federico Fellininin en önemli filmlerindendir... 1983 yapımı film, ünlü bir sopranonun vasiyeti üzerine yakılarak küllerinin bir adaya gemi ile götürülmesini anlatmaktadır... Gemideki insanların sınıfsal çatışmalarını ele alan Fellini, çelişkileri sinema dilini ve karakterleri çok iyi işlemiştir.. Final sahnesi ise çarpıcı ve görsel anlatımla şaşırtıcıdır...
  • 1983
  • İtalya
  • IMDb 7.3
  • 111
  • 0
  Roma
  Tüm Bilgiler
  Roma Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Rüyaların, tutkuların, anıların ve kadınların yönetmeni Riminili Federico Fellini, Roma ile İtalyanın en sinematografik kentine yakından bakıyor ve kendi Romasını anlatıyor. Filmin bir diğer adının, Fellininin Roması olması son derece anlamlı.Yarı-otobiyografik, yarı düşsel Roma, sinemacının Riminiden Romaya taşındığı dönemde yaşadıklarından esinleniyor. Peter Gonzalesin yönetmeni canlandırdığı filmde Marcello Mastroianni, Alberto Sordi ve Gore Vidal gibi oyuncular izleyiciyi selamlasa da, filmin başrolünde Roma var. Konuklarıyla anlam kazanan, rengini içinde yaşayan insanlardan alan o rengarenk şehir... Belki de Fellininin çılgın ve melankolik bilinçaltına en yakın olan yer...
  • 1972
  • İtalya
  • IMDb 7.4
  • 109
  • 0
  I Clowns
  Tüm Bilgiler
  I Clowns Belgesel, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Fellini’nin sirke ve gerçeküstüne duyduğu büyük ilgi, son başyapıtlarından biri olan Palyaçolar’da gün ışığına çıktı. Film Fellini’nin çocukluğunda palyaçolarla ilgili saplantısını yansıtıyor ve küçük bir çocuğun, odasının penceresinden, kurulmakta olan bir sirki izlemesiyle başlıyor. Her ne kadar komik olsa ve “belgesel komedi” olarak adlandırılsa da, bu film otorite, yoksulluk, tevazu ve kibir gibi daha derin insanlık durumlarını inceler, bunların tümü de yörenin seks delisi berduşu, cüce bir rahibe ve sakat bir Mussolini destekçisi gibi karakterler olan palyaçolar aracılığıyla verilir. Ardından, Fellini’nin gençliğindeki bu palyaçoları Paris’te aramaya koyulup başlarına neler geldiğini öğrenmeye çalışmasıyla film, anlatıdan ve düşsel havasından uzaklaşıp daha belgesele yakın bir yaklaşım benimser.
  • 1970
  • Almanya,Fransa,İtalya
  • IMDb 7,1
  • 106
  • 0
  Boccaccio ’70
  Tüm Bilgiler
  Boccaccio ’70 Fantastik, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Film, dört yönetmenin yönettiği dört farklı filmden oluşuyor. Federico Fellini'nin yönettiği "Doktor Antonio'nun Günahları", yönetmenin fantastik tarzını en iyi şekilde yansıtan filmlerden birisi olarak geçiyor. Vittorio De Sica'nın yönettiği "Çekiliş"te Sophia Loren bir oyunun ödülü olarak kendini gösteren ve başına dert açan bir kadını canlandırıyor. Bir aristokrat evliliğinin iç yüzünü yansıtan "İş"te ise Romy Schneider güzelliği ve yeteneği ile göz kamaştırıyor.
  • 1962
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7,1
  • 153
  • 0
  I Vitelloni
  Tüm Bilgiler
  I Vitelloni Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Ergenlik sonrası dünyalarından tam olarak çıkamamış beş genç adamın doğup büyüdükleri küçük sahil kasabasından kaçış ve macera hayallerini konu edinen film, aslında ruhu hep çocuk kalan, sorumluluktan hoşlanmayan, macera ve oyun peşindeki erkek neslinin dünyasına genel bir bakış atıyor. Fausto; kadın düşkünüdür, Alberto; feminen bir soytarıdır, Leopoldo; entelektüeldir ve yazar olmak istemektedir, Riccardo; şarkıcıdır ve Moraldo; içine kapanık ve eleştirel bir tiptir.Ustaca anlatılan basit bir öyküye dayalı I Vitelloni - Aylaklar, genç oyuncularını ve yönetmenini bir anda üne ulaştıracak ve Federico Fellini'ye henüz 33 yaşında iken Venedik Film Festivali'nde Gümüş Aslan ödülünü kazandıracaktır.
  • 1953
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.8
  • 126
  • 0
  La Strada
  Tüm Bilgiler
  La Strada Dram 
  Türkçe Altyazı
  Karnavallarda gösteri yapan ikinci sınıf vücutçu Zampano, tuhaf bir köylü kızı olan Gelsomina’yı, fakirlikten çaresiz annesinden “satın alır” ve ikisi birlikte yola koyulurlar. Merhametsiz ve suskun Zampano, (Fellini’nin karısı Giulietta Masina’nın; Buster Keaton, Charlie Chaplin ve Marcel Marceau’nunkilerle karşılaştırılmış garip bir pandomimci uslûbuyla canlandırdığı) masum ve çocuksu Gelsomina’ya, zincir kırma numarası sırasında şapkayı dolaştırmasını, davul çalmasını ve biraz soytarılık etmesini öğretir. Kızı baştan çıkarır, ona köle muamelesi eder ve kaçmaya çalıştığında da döver. Bir taşra sirkine katıldıklarında, Gelsomina nükteci ip cambazı, soytarı Matto’yla tanışır. Zampano ona amansızca sataşan Matto’dan nefret eder. Bir seferinde tahrik üzerine bıçağını çekince tutuklanıp bir geceliğine hapse atılır. Gelsomina, Zampano’yu terk etmek ister ama Matto kızı onunla kalması için ikna eder...
  • 1954
  • İtalya
  • IMDb 8
  • 171
  • 0
  Amarcord
  Tüm Bilgiler
  Amarcord Dram, Komedi 
  Türkçe Dublaj
  Büyük beğeni kazanan bir yarı otobiyografi olan Amarcord, 1930 larda Mussolini hakimiyetinden hemen önce küçük bir Adriyatik köyündeki yaşam üzerine odaklanmaktadır.İklim değişip bahar geldiğinde köyde bir festival düzenlenir ve yeni yaşamı kutlamak için sembolik bir şenlik ateşi yakılır. Meydandaki bu buluşma, film boyunca gerçekleşecek birçok buluşmanın ilkidir. Her bir araya geldiklerinde, topluluğun renkli üyeleri kendilerini bütünüyle ortaya koyup tuhaf kişiliklerinden övünç duyarlar. Fesat hakim olur her yerde. Filme yayılan kaotik hava filmde açık bir olay örgüsü görülmesini zorlaştırır. Amarcord gerçeküstü birkaç sekansa bölünür ve bunlardan birkaçı rengarenk köy ortamında oradan oraya dolaşıp duran Titta adlı genç bir adamın çevresinde gelişir. Siyaset ve aile ilişkileri grotesk bir uyumsuzluk ortamında birbirine karışır.Amarcord 1975 yılındaki En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü de dahil tam 13 ödül kazandı. Fellini “En iyi yönetmen” ve “En iyi özgün senaryo” dallarında da Oscar’a aday gösterildi.İyi seyirler..
  • 1973
  • İtalya
  • IMDb 8
  • 173
  • 0
  Fellini’s Satyricon
  Tüm Bilgiler
  Fellini’s Satyricon Dram, Fantastik 
  Türkçe Dublaj
  Petronius’un Hristiyanlık öncesi Roma’daki hayatı tasvir eden, yarım kalmış klasik metinlerinden yola çıkan Satyricon, efsane yönetmen Federico Fellini’nin belki de en anarşik eseri.Tam olarak bir hikaye örgüsü ya da anlatımcı kaygılardan uzak bu filmde Romalıların pek ahlakçı olmayan, hedonist ama çok renkli hayatlarına Encolpius isimli bir öğrenci ve ardaşı Ascyltus’un gözünden bakıyoruz. Belki de filmin tek dayanak noktası olan ikilinin seks, din, eğlence üzerine tartışmalarına ve kelimenin tam anlamıyla tuhaf -bizarre- bir takım durumlara düşmelerine şahit oluyoruz.Fellini’nin antik Roma’ya yaptığı bu fantastik yolculuk, kuşkusuz izleyene hoşça vakit geçirtmenin ötesinde ödüller de barındırıyor. Bunun dozu ise seyircinin kendi donanmışlığıyla ölçülecek!İyi seyirler..
  • 1969
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 6.8
  • 133
  • 0
  Le notti di Cabiria
  Tüm Bilgiler
  Le notti di Cabiria Dram 
  Türkçe Altyazı
  İtalyan Sineması’nın usta yönetmenlerinden Federico Fellini’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Le notti di Cabiria” (Türkçe’de “Cabiria’nın Geceleri”), 1957 senesinde vizyona girdi. Fellini’nin eşi güzel aktris Giulietta Masina’nın başrolünde yer aldığı filmde Fransız aktör François Périer, İtalyan aktris Franca Marzi ve Dorian Gray gibi isimler rol alıyor. En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülü kazanan “Le notti di Cabiria”, BAFTA’ya da adaylığını koyarken Cannes Film Festivali’nde En İyi Aktris ve OCIC Özel Ödülü’ne layık bulundu.Hayatını bedeniyle kazanan Cabiria, çocuksu bir kadındır. Aptallığa varan saflığı yüzünden kanmaya mahkum olan genç kadın, erkekler tarafından sürekli dolandırılsa da hayallerini küçültmek şöyle dursun; gerçek aşkı bulacağına Tanrı’ya inandığı gibi inanmaktadır.40.000 Liret taşıdığı çantası için sevgilisi tarafından öldürülmek istenen Cabiria, bir daha hiçbir erkeğe inanmayacağına dair yeminler ederken içten içe aşkı bulacağını da düşlemektedir. Bir gece tesadüf eseri bir aktörün arabasına binen genç kadın, hayatın bir başka yüzüne tanıklık etse de kendini güvenmekten alıkoyamayacaktır.
  • 1957
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 8.1
  • 148
  • 0
  La Dolce Vita
  Tüm Bilgiler
  La Dolce Vita Dram, Komedi 
  Türkçe Dublaj
  "La Dolce Vita", Roma şehir yaşantısının modern yozluğunu ve sofistike ahlak çöküntüsünü yüksek sosyetenin peşinde koşan bir gazetecinin gözünden anlatır. Genç gazeteci Marcello Rubini gerçek bir eser yaratmanın düşüyle yaşar; fakat çalıştığı bulvar gazetesinin ona sağladığı para ve prestijden de vazgeçemez. Günlerini Roma'nın en şık caddesi Via Veneto'da, bir sonraki skandalın peşinde koşarak geçirir. Filmde Marcello'nun yedi günü ve gecesini, birlikte olduğu farklı kadınlarla ilişkilerini, arka planda 1960'ların gençlik ve heyecanıyla kaynayan Roma sokakları ve sosyete yaşantısından kesitlerle izleriz. Marcello seks, içki, partiler ve alemlerle dolu bir dünyada savrulurken bile aslında haz almadığı bu "tatlı hayat"ı sonuna kadar yaşamaya devam eder. Onunki ruhsuz ve heyecansız bir varoluştur. İtalyan sinemasının ilk 3,5 saatlik filmi olan "Tatlı Hayat" gösterime girmesiyle birlikte büyük skandallara ve polemiklere yol açmış, Vatikan tarafından yasaklanmaya çalışılmış, halk tarafından kucaklanmıştır. Fellini "Tatlı Hayat"ı yaratırken hiçbir ahlaki ya da eleştirel kaygı taşımadığını, tek amacının şartlara rağmen yaşamın kendine özgü, yumuşak bir akışı olduğunu anlatmaya çalıştığını söylemiştir. Başka bir deyişle, eleştirmenleri ve gazetecileri hayal kırıklığına uğratma pahasına da olsa, bilinçli bir ironi sergilememiş ve tatlı hayattan çok hayatın tatlılığından bahsetmek istemiştir. Fellini, "Tatlı Hayat" filmiyle hem ticari hem de sanatsal başarı kazanmıştır. Film, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ve New York Film Eleştirmenleri Birliği'nin En İyi Yabancı Film ödüllerine layık görülmüş, En İyi Kostüm dalında Oscar® Ödülü almıştır.
  • 1960
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 8
  • 483
  • 0
  8½
  Tüm Bilgiler
  Dram, Fantastik 
  Türkçe Dublaj
  Dünyaca tanınmış İtalyan yönetmen Guido Anselmi, yaratıcı ve kişisel bir krizin tam ortasındadır. Yeni filmi için aynı anda birkaç proje üzerinde çalışmakta, ama çocukluk anıları ve cinsel fantezileri onu rahat bırakmamaktadır. Yönetmen yaşamına bir türlü bir anlam verememekte ve yeni filmine başlayamamaktadır. Kaçınılmaz olarak içine kapanarak yaşamdaki gelişmesine katkıda bulunan olayları değerlendirir: çocukluğu, kilise, ailesiyle ilişkileri, yaşamına giren kadınlar, ve bunların her birine eşlik eden türlü karabasanlar. Belki de yeni filminin malzemesini bunlar oluşturmalıdır. Guido, işinin saçmalığı, sanat ve karşı cinsle olan ilişkileri ve insanın varoluşunun anlamı üzerinde düşünmeye başlar.
  • 1963
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 8
  • 487
  • 0
Federico Fellini Haberleri
Janus Films, Amerikalı izleyicilerin gözlerini Ingmar Bergman, Federico Fellini ve François Truffaut'un sanatsal güçlerinin zirvesindeki zevklerine açtı. Bu dünyaca ünlü dağıtım şirketinin ellinci yıldönümünü, DVD'de elli klasik film ve Janus Films'in hikayesini çeşitli yazılarla anlatan bolca resimli bir ciltli kitap içeren geniş bir koleksiyoncu kutusu olan Essential Art House: 50 Years of Janus Films ile kutlayor. Film tarihçisi Peter Cowie tarafından, Martin Scorsese'den bir övgü ve elli filmin tamamıyla ilgili kapsamlı, yepyeni notlar, ayrıca oyuncularla ilgili bilgileri içeren ve ABD galası bilgilerini de kapsıyor. İsterseniz filmlerin tamamını orjinal dilinde ve Türkçe altyazılı olarak sitemizden de izleyebilirsiniz.
 •   149
 •   1
BBC Kültür, dünya sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmlerini belirlemek için 43 ülkeden 209 film eleştirmeninin görüşlerine başvurdu. İşte ilk 100'e giren filmler…
 •   9
 •   0
En İyi 10 Varoluşçu Film!
  Kasım 18, 2022

En İyi 10 Varoluşçu Film!

Varoluşçuluk, Fransız felsefeci Jean-Paul Sartre’ın “varoluş özden önce gelir” deyimi ile açıklanabilir. Buna göre varoluşçuluk fikir yapısında bir insan kendi sonuna sahip değildir çünkü insan varlığı sadece kendisinden öte diyazn edildiğinde hayata geçer. Varoluşçu felsefeye göre bir insan yaşamadan önce de vardır ve yaşantısına anlam katmak zorundadır çünkü o, sadece kendine ne yapıyorsa odur.
 •   92
 •   0