David Cronenberg

Cronenberg büyüdüğü Toronto kentinin üniversitesinde İngilizce ve tabiat bilimleri okudu. Bilimsel bilgileri ileride yöneteceği filmlerin önemli öğelerini oluşturacaktı. Cronenberg henüz 23 yaşındayken ilk kısa metrajlı filmini çekti. Yedi dakikalık The Transfer (1966) ve bir yıl sonra gerçekleştirdiği on dört dakikalık From the Drain adlı filmlerinin yönetmenliğini, senaryo yazarlığını, kamera çalışmalarını ve kurgu işlerini üstlendi. Oldukça kısa olan ilk seyirlikleri, 1969’da çektiği Stereo ile 1970’te çektiği Crimes of the Future deneyden hoşlanan, ifade açısından kuvvetli stilini yansıtmaktadır.

1975: İğrençliğin Egemenliği 70’li yılların başında Fransız televizyonu için birkaç kısa metrajlı film çektikten sonra Cronenberg 1975’te, kendisi gibi Kanadalı olan yönetmen Ivan Reitman ile birlikte The Parasite Murders (Parazit Cinayetleri) adlı, ilk uzun metrajlı filmini gerçekleştirdi. Bu şoke edici filmde bir bilim adamı bir kadına tedavi amacıyla parazitler emplante eder. Tedavi başarısızlıkla sonuçlanır ve kadın hasta, aşka susamış bir canavara dönüşerek başka insanları öldüren parazitler kusar. Cronenberg aşırılığa kaçan bu stilini ondan sonraki filmi Rabid’de (1977) de sürdürdü. Bu film, önceki parazit öyküsünün devamı havasın-dadır. Burada da bir kadın bir ameliyat (cilt transplantasyonu) nedeniyle cinayet işleyen bir yaratığa dönüşür. Kadının koltuk altından, erkeklerin kanını emdiği, erkeklik organına benzer bir diken çıkar. Kadının kurbanları delirerek canavarlaşırlar. Tanınmış oyuncularla (Oliver Reed, Samantha Eggar) çevirdiği ilk film olan The Brood (1979) bu öyküsünün değişik bir varyasyonudur.

1982’den Sonra: Toplumsal Yönler Videodrome (1982) bir konu değişikliğinin sinyalini verdi. Cronenberg’in bu çalışmasında ilk kez iğrendirici şok efektler ön planda olmayıp, aşırı medya tüketiciliğinin tehlikeleri irdelenmekteydi. Bu filmde bir televizyon yapımcısı halüsinasyonlara ve beyninde kendisini ölüme götüren bir tümör oluşmasına neden olan bir programla karşı karşıya kalır. Bir sonraki filmi Dead Zone’du (Ölü Bölge, 1983) geleceği görebilen bir öğretmen, patlamak üzere olan bir atom savaşını bir suikastle önlemeye çalışır. Stephen King’in romanından sinemaya uyarladığı bu yapıtta Cronenberg, bol imalı bir anlatımla ABD’nin siyasal havasım eleştirmektedir.

1986: Klasik Bir Korku Filminin Yeniden Çevrilmesi 1958’de Kurt Neumann’ın yönetimi altında gerçekleştirilen The Fly (Sinek) adlı bilimkurgu korku filmini Cronenberg 1986 yılında muazzam teknik külfetlerle ve 13 milyonu bulan hiç de küçümsenmeyecek bir bütçeyle yeniden çevrildi. Bu filmde Jeff Goldblum, kendi üzerinde yaptığı bir deneyde kendi molekülleri bir sineğin molekülleriyle karışan araştırıcı bilim adamını canlandırırken çok parlak bir performans gösterdi. Bundan böyle giderek canavar bir sineğe dönüşen bilim adamı, bu değişimden dolayı insan olarak çok büyük acılar çekmektedir. Bu film Cronenberg’in ticari açıdan ilk büyük başarısıdır. Bu film yalnız tipik korku filmi seyircisini sinemaya çekmekle kalmayıp filmin psikolojik derinliğini ve mükemmel yapılış tarzını merak edip beğenen kimselerin sinemaya gelmesini sağladı.

1988’den Sonra: Seksüel Tutku Biçimleri 1988’de gerçekleştirilen Dead Ringers adlı filmin ayırıcı nitelikleri arasında rengin çok iyi kullanılmış, dekorların titizlikle stilize edilmiş olması ve mükemmel bir kamera çalışması sayılabilir. Cronenberg bu yapıtıyla dokunaklı olduğu kadar korku da uyandıran bir film yaratmış oldu. Burada kullandığı öykü, Cronenberg ‘in bir gazetede okuduğu gerçek bir olaya dayanan bir haber esas alınarak yazıldı.

Her ikisi de jinekolog olan tek yumurta ikizi erkek kardeşler (Jeremy Irons ikili bir rolde) ruhsal açıdan öylesine iç içe ve birbirlerine bağımlı durumdadırlar ki birinin seksüel saplantıları her iki erkeği çöküntüye uğratır. Cronenberg 1992’de William S. Burrough’un kült romanından sinemaya uyarladığı Naked Lunch (Çıplak Şölen) ile oldukça başına buyruk bir film ortaya çıkardı. Korkutucu ve itici görüntüleri karıştırarak bir taraftan bu edebi eserin oluşumunu aydınlatırken, diğer taraftan da yazarının uyuşturucu alışkanlığını büyülen-meyle bağımlılık arasında ince bir sınır çizgisi olarak belirtti. 1993’te çevirdiği M. Butterfly’du yeniden tutkunun neden olduğu psikolojik çöküntü konu edilmektedir. Bir İngiliz, Çinli bir kadına tutulurken karşısındakinin aslında komünist rejim için casusluk yapan bir erkek olduğunun farkına bile varmaz. J.-G. Ballard’ın “Çarpışma” adlı romanından uyarlayıp senaryosunu yazdığı ve yönettiği Crash (1996) adlı film de Cronenberg’in yankı uyandıran çalışmalarından biri oldu. Sonrasında ses getiren çalışması ise 2007 yılındaki Eastern Promises (Şark Vaatleri) dir.

 1. Shivers
  Tüm Bilgiler
  Shivers Bilim-Kurgu, Korku 
  Türkçe Altyazı
  Bir profesörün genetik koduyla oynanmış parazitler üzerinde yaptığı deneyler kontrolden çıkınca, bir sitede yaşayan insanlar korkunç bir şekilde değişime uğramaya başlar. Giderek artan sayıda insan açıklanamaz bir cinsel ilişki arzusuna kapılmakta, adeta zombileşerek parazitleri yaymaktadır. Sitenin doktoru Roger St. Luc korkunç vakayı önce çözmek sonra da yüzleşmek zorundadır.
  • 1975
  • Kanada
  • IMDb 6.4
  • 84
  • 0
  The Fly
  Tüm Bilgiler
  The Fly Bilim-Kurgu, Korku 
  Türkçe Altyazı
  Seth Brundle, karizmatik bir karakteri olan, hafif çılgın bir bilim adamıdır. Kadın gazeteci Veronica Quaife, maddenin teleportasyonu yani ışınlanma üzerinde çalışan bu genç dahiyi haber konusu yapmıştır. Genç kadın Brundleın ilk defa bir canlıyı ışınlamayı başardığı zafer anına şahit olur. Ancak ışınlanma modülüne Brundle ile birlikte girmiş olan küçücük bir sinek, herkesin gözünden kaçmıştır. Genç bilim adamı ve güzel gazeteci arasında gelişen duygusal yakınlaşma, kısa süre içinde Brundleda gelişen ruhsal ve fiziksel farklılıklar tarafından gölgelenecektir. Brundleın moleküler yapısının bir sineğinkiyle birbirine karışmış olduğu anlaşıldığında, iki sevgilinin gözleri önünde gerçekleşen acı verici trasformasyon süreci, zamana karşı bir yarışa dönüşür. 1958 tarihli kült yapımın David Cronenberg tarafından bu tekrar çekimi, yeteri kadar özgün olduğu gibi, içerdiği duygusal ve dramatik gerilimle de göz dolduruyor. Üstelik selefi, hiç de fena sayılmayacak bir eserken...
  • 1986
  • ABD,İngiltere,Kanada
  • IMDb 7.6
  • 81
  • 0
  The Brood
  Tüm Bilgiler
  The Brood Bilim-Kurgu, Korku 
  Türkçe Altyazı
  Sıra dışı tedavi yöntemleri ile tanınan psikiyatr Dr. Hal Raglan, hastalarındaki ruhsal bozuklukları, bir tiyatro oyunu benzeri değişik tekniklerle iyileştirmeye çalışmaktadır. Frank'ın eşi Nola'da bu hastalardan biridir. Frank, kızı Candice'in annesini ziyaretten döndüğü bir gün, vücudundaki çizik ve morlukları fark eder. Bunları eşi Nola'nın yaptığını yaptığını düşünür ve kızını bir daha onunla görüştürmek istemez. Ancak Nola'nın ailesi de kızlarını ziyarete gittikleri bir sırada, klinikte yatmakta olan çocuklarını saldırısına uğrar. Bunu öğrenen Frank, klinikte bir şeylerin yolunda gitmediğini ve bu olanlardan Dr. Raglan'ın sorumlu olduğunu düşünür. Frank, eşi Nola'yı oradan kurtarmanın yollarını aramaya başlar...
  • 1979
  • Kanada
  • IMDb 6.8
  • 80
  • 0
  Crash
  Tüm Bilgiler
  Crash Dram, Gerilim 
  Türkçe Altyazı
  Mutsuz ve cinsel açıdan monoton bir evlilik yaşayan James ve Catherine’in hayatı James’in ciddi bir araba kazası geçirmesiyle bambaşka bir hal alır. James yaşadığı bu olaydan sonra araba kazalarından haz duyan, bu çarpışmaların bir çeşit cinsel enerji patlamasına neden olduğunu düşünen insanlar olduğunu keşfeder ve aralarına katılır. Durumun seks hayatlarını yeniden renklendireceğini düşünen James, Catherine’i bu gizli gruba katılmaya zorlar. Çift bu noktadan sonra araba kazaları, metal parçaları, cam kırıkları, yara, kan ve tehlikelerle dolu bir cinsel yolculuğa çıkar.Teknolojinin, abartılı modernizmin insan vücudu ve hormonları üzerindeki etkisini irdeleyen ve Cronenberg’e Cannes’da Jüri Özel Ödülü kazandıran film, vajina işlevi gören yara gibi unsurlarla büründüğü huzursuz, soğuk yapısı nedeniyle izleyicileri ikiye bölmüş ve sert tartışmalara yol açmıştı.J.G. Ballard’ın romanından David Cronenberg tarafından uyarlanan Crash, yönetmenin alışık olduğumuz gibi insan vücudu ve duygularıyla, teknoloji, nesne ve kavramlar arasında yaratılan yeni bir bağı, yani kabaca metamorfozu ele aldığı bir yapım.
  • 1996
  • İngiltere,Kanada
  • IMDb 6.4
  • 79
  • 0
  M. Butterfly
  Tüm Bilgiler
  M. Butterfly Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  David Cronenberg'in yönettiği 1993 yapımı M. Butterfly, aldatmanın dayanılmaz hafifliğini, çarpık ilişkileri, intiharı ve daha birçok konuyu ele alıyor. Film, Pekin Orkestrası'nda Puccici'nin ünlü Mademe Butterfly operasını izlerken, primadonnanın güzelliği karşısında büyülenen Rene Gallimard'ın, Song Liling adlı güzel kadınla yaşadığı ilişkiyi konu ediniyor.
  • 1993
  • ABD
  • IMDb 6.7
  • 114
  • 0
  eXistenZ
  Tüm Bilgiler
  eXistenZ Bilim-Kurgu, Gerilim 
  Türkçe Dublaj
  En gözde oyunları piyasaya süren Antenna Research şirketi, büyük bir sükse getireceğini inandığı yeni oyununu onun yaratıcısı ve birkaç üyesi ile denemek için biraraya gelirler. Bu grup arasında en heyecanlı olan oyunun esas yaratıcısı, akıllı ve seksi Allegra Geller (Jennifer Jason Leigh)'dır. Bir yandan oyundaki yenilikleri keşfederken bir yandan da en çılgın fantezileri ve gerçek arasındaki çizgiyi sonsuza dek yok edecek maceraya hazırdırlar. Existenz'ı gerçeğe bu kadar yakın kılan şey, bağlantılarının oyuncuların sinir sistemine direk olarak bağlanmasıdır. İnsanın omuriliğinden açılan bir delik ile bağlanan oyunun, oyuncuların hatıralarına, duygularına ve korkularına giriş hakkı vardır. Sonunda büyük an gelir, sabırsız oyuncular hayatlarını en büyük macerasına doğru yola çıkarlar. Lakin bir anda oyun karşıtı bir protestocu silahını çıkarır ve bağırır "eXistenZ'a ölüm, Allegra Geller'a ölüm!". Ateş eder ve oyunun yaratıcısını yaralar.
  • 1999
  • Fransa,İngiltere,Kanada
  • IMDb 6.8
  • 232
  • 0
  Naked Lunch
  Tüm Bilgiler
  Naked Lunch Dram, Gizem 
  Türkçe Dublaj
  Sıradan bir yaşamı olan böcek ilaçlayıcısı Bill aslında bir yazar olmak istemektedir. Fakat geçindirmesi gereken bir evi, bakması gereken bir karısı vardır. Karısı Joan'ın evdeki böcek ilaçlarıyla kafayı bulduğunu ve bağımlı olduğunu öğrendiğinde Bill de ona katılacak ve gözünün önünde başka bir dünyanın kapıları açılacaktır..
  • 1991
  • İngiltere,Japonya,Kanada
  • IMDb 7.1
  • 280
  • 0
  A History of Violence
  Tüm Bilgiler
  A History of Violence Dram, Gerilim 
  Türkçe Dublaj
  Tom Stall, küçük bir kasabada lokanta işletmektedir. Bir soygunda iki gangsteri etkisiz hale getirdikten sonra birden kendini kasabanın kahramanı olarak bulur. Ancak bu ani başarı, yaşadığı küçük dünyanın dışından bir takım karanlık adamların dikkatini çekecektir. Bu adamlar ısrarla Tom'un geçmişte kendileriyle bir bağı olduğunu düşünmektedirler. Tom, kanlı bir hesaplaşmaya doğru giderken bir yandan da ailesini bu olanlardan korumak zorundadır.
  • 2005
  • ABD,Almanya,Kanada
  • IMDb 7.4
  • 253
  • 0
  Dead Ringers
  Tüm Bilgiler
  Dead Ringers Gerilim, Korku 
  Türkçe Dublaj
  Tartışmalı filmlerin yönetmeni David Cronenberg'den erkeklerin en gizli fantezilerini anlatan bir gerilim... Jinekolog ikizler Elliot ve Beverly, aynı kadınları paylaştıkları gizli seks oyunlarında sert bir dönemece doğru ilerlemektedirler. İkizlerden cesur olanı, baştan çıkardığı kadınlardan sıkıldığında onları çekingen kardeşine bırakmaktadır. Fakat kadınları kolayca kandırdıkları bu düzen, utangaç kardeşin güzel aktris Claire'e ikizinden önce aşık olması ve onu sadece kendisine istemesiyle bozulur...
  • 1988
  • ABD,Kanada
  • IMDb 7.3
  • 272
  • 0
  Spider
  Tüm Bilgiler
  Spider Dram, Gerilim 
  Türkçe Dublaj
  Cleg ailesinin oğlu, adını bilmediğimiz, annesinin devamlı olarak “örümcek” lakabıyla seslendiği Bay Cleg çocukluğundan beri psikolojik bir buhran yaşamaktadır. Akıl hastanesinden ayrılıp, evden bozma bir otele yerleştiğinde aklının oynadığı oyunlar sonucunda hafızasından silinen anıları canlandırmak için sancılı bir mücadeleye girişir. Yaşadığı çocukluk travmalarını hayali olarak yeniden kuran ve onları izleyerek bir örümcek gibi beyninin bütün noktalarına ağ ören Spider bu ağır yükün altından kalkabilecek midir? Patrick McGrath’ın aynı isimli romanından uyarladığı Spider, Cronenberg yönetmenliğinde ağır ve Kafkaesk bir atmosfer sunuyor. Film Oedipus Kompleksi, varoluşsal sorunlar ve aklın sınırları hakkında birçok detay verirken, aynı zamanda erkeklik psikolojisinin yıkılışına dair gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Başkalaşan insan figürüne sadık kalan Cronenberg, özellikle Ralph Fiennes’in huzursuz performansının yardımıyla başarılı bir karakter çözümlemesine imza atıyor.
  • 2002
  • İngiltere,Kanada
  • IMDb 6.8
  • 198
  • 0
  The Dead Zone
  Tüm Bilgiler
  The Dead Zone Bilim-Kurgu, Gerilim 
  Türkçe Dublaj
  Johnny Smith bir araba kazası ile girdiği komadan tam 5 sene sonra çıkar. Uykuda olduğu dönemde dünya şüphesiz çok değişmiştir. Ama kısa sürede kendisinde de bazı önemli değişiklikler olduğunu fark eder. Smith bazı olayların ardından medyumluk özellikleri gösterdiğini fark eder. Bu yeni özelliğini bir cinayet davası için kullanmaya başlayınca da ürkütücü deneyimler yaşamaya başlar...
  • 1983
  • ABD,Kanada
  • IMDb 7.2
  • 183
  • 0
  Eastern Promises
  Tüm Bilgiler
  Eastern Promises Gerilim, Gizem 
  Türkçe Altyazı
  Ana, hemşirelik yaptığı Londra’daki bir hastanede, bir fahişenin çocuğunu doğururkenki ölümüne tanıklık eder. Bundan oldukça etkilenen Ana, kadının ailesini ve kimliğini araştırmaya karar verir. Fakat araştırma esnasında karşına çıkan Rus mafyası liderliğindeki İngiltere yeraltı seks trafiği, Ana’yı oldukça tehlikeli durumlarla karşı karşıya bırakacaktır.
  • 2007
  • ABD,İngiltere,Kanada
  • IMDb 7.6
  • 218
  • 0
  Videodrome
  Tüm Bilgiler
  Videodrome Bilim-Kurgu, Fantastik 
  Türkçe Dublaj
  Belden aşağı yayınlara prim veren ucuz bir televizyonun yöneticisi olan Max Renn, çaresizce rating’leri arttıracak bir program arayışındayken ilginç bir korsan yayına denk gelir. Videodrome isimli underground yayın, ilk başta gerçek cinayetlere yer veren bir "snuff" tv havasındadır. Videodrome’u keşfettikçe altüst edici görüntüler, teknolojiye tapınma, sado-mazoşizm ve cinsellik içerikli yayınlar Max’ın profesyonel ilgisinin kişisel merakına yenik düşmesine sebep olur.
  • 1983
  • Kanada
  • IMDb 7.2
  • 353
  • 0
David Cronenberg Haberleri
Bu yıl 75. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nin resmi seçkisi açıklandı. Emin Alper son filmi “Kurak Günler” ile festivalin Un Certain Regard (Belirli Bir Bakış) bölümünde yarışacak.
 •   219
 •   0