5.0
Toplamda 0 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Wo Die Grünen Ameisen Träumen
İMDb Puanı 7

Wo Die Grünen Ameisen Träumen

-

Yeşil Karıncaların Düş Gördüğü Yer

Avustralya'nın ünlü yeşil karıncaları, belli bir obada çok kalabalıklaştıklarında yaşadıkları yeri terk edip uzak bir diyara, ölüme giderlermiş. Yerliler, onların ölüme yürüyüşlerini "düş görmeye gidiyorlar" diye yorumlarmış. Werner Herzog'un bu filmi; ata topraklarından koparılmış, asimile edilmiş Avustralya yerlilerini anlatıyor. Artık hepsi tarihlerini unutmuş, dillerinden kopmuş, düzene uymuşlardır. Eski dillerini, sadece kabileden yaşlı bir yerli bilmekte ama kimse onunla iletişim kuramamaktadır.

Yabancı bir şirket, yerlilerin yaşadıkları topraklarda uranyum bulur ve işletmek ister. Toprağn asıl sahiplerinin yerliler olduğunu bir tek o yaşlı adam bilmektedir. Ancak artık onun dilinden anlayan kimse kalmamıştır. Yerliler mahkemeye gider ve kaybederler. Son topraklarını da terk etme zamanı gelmiştir. Şirket, yerlilerin nakli için yeşil bir C-130 uçağı tahsis eder. Mahkemeyi kaybeden yerliler şirkete, "bütün bu terk ettiğimiz topraklar karşılığında sizden tek bir şey istiyoruz" derler. "Bu yeşil uçağı"... Şirket bu talebi kabul eder. Yerliler, yeşil uçağa doluşup çok uzak bir yere doğru yola çıkarlar. Rahatça düş görebilecekleri kadar uzak bir yere...

Werner Herzog'un yazıp yönettiği Wo Die Grünen Ameisen Träumen (Where the Green Ants Dream) - Yeşil Karıncaların Düş Gördüğü Yer, Cannes'da Altın Palmiye adayıydı. Filmin, Alman Film Ödülleri'nden toplam 2 ödülü bulunuyor.
  Tür: Dram
Yorum Alanı

83 + = 88