Uçurtmayı Vurmasınlar / 1989

ENGLISH NAME: Don't Let Them Shoot the Kite
DIRECTOR: Tunç Basaran
RELEASED: 07 Nov 1989
ACTORS: Ozan Bilen, Nur Sürer, Füsun Demirel, Güzin Özipek
AVARDS: 7 wins & 1 nomination.
COUNTRY: Turkey
IMDB: 8.4/10
LANGUAGE: Turkish
PLOT: Baris, a 5 year-old little boy, has to stay in a prison with her mother during her detention period. Baris develops a special relationship with Inci, a young woman who also stays in prison. She promises him that the kite will fly someday.
RUNTIME: 100 mn.

SYNOPSIS:

In Turkey, when a woman is sent to prison, her small children stay with her. In this film, Inci (say “Injee”) is sent to prison for murder in self-defense (which warrants incarceration in Turkey), and while there, develops a special friendship with a little boy who is the son of another inmate.

Beş yaşındaki bir çocuğun gözüyle kadınlar hapishanesinin ve sevginin öyküsüdür anlatılan. Küçük Barış’ın bu dört duvar arasında ne suçu vardır ki? Oysa esrardan tutuklanan annesi değil midir? Barış henüz algılayamadığı bir garip dünyanın içinde, her yanı soğuk ve sağır duvarlarla çevrili bir hapishane avlusunda gökyüzünü ve özgürlük uçurtmalarını gözlemektedir. İnci Abla’sı, özgürlüğüne kavuştuktan sonra bir gün uçurtma olup geri döneceğine söz vermemiş midir?

Çekimleri Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde gerçekleşti. Film, 62. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir.

0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x