Tyrannosaur / 2011

ENGLISH NAME: Tyrannosaur
DIRECTOR: Paddy Considine
RELEASED: 07 Oct 2011
ACTORS: Peter Mullan, Archie Lal, Jag Sanghera, Mike Fearnley
AVARDS: Won 1 BAFTA Film Award. Another 23 wins & 25 nominations.
COUNTRY: UK
IMDB: 7.6/10
LANGUAGE: English
PLOT: Joseph, a man plagued by violence and a rage that is driving him to self-destruction, earns a chance of redemption that appears in the form of Hannah, a Christian charity shop worker.
RUNTIME: 92 mn.

SYNOPSIS:

The story of Joseph, a man plagued by violence and a rage that is driving him to self-destruction. As Joseph’s life spirals into turmoil a chance of redemption appears in the form of Hannah, a Christian charity shop worker. Their relationship develops to reveal that Hannah is hiding a secret of her own with devastating results on both of their lives.

Joseph çok sevdiği eşini kaybedince yaşadığı yoğun acıyla depresyona girer, dahası şiddet ve öfke nöbetleriyle psikolojisi alt-üst olur. Yaşadığı bu soğuk ve karanlık dünyadan kurtulmak isteyen Joseph, aradığı umudu dini bir yardım kuruluşunda görevli olan Hannah’da bulur ve yüreğini rahat bırakmayan pişmanlıkları bu kadın sayesinde dile getirir. Öte yandan Hannah’ın da şiddet gördüğü kocasıyla sorunları vardır. Joseph ve Hannah birbirlerine yakınlaşacak ama beklendiğinin aksine bu yakınlık ikisine de iyi gelemeyecektir…

1 BAFTA ödülü dahil toplam 20 ödül kazanan Tyrannosaur, yurt dışındaki eleştirmenlerden de oldukça yüksek not aldı.

0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x