Tous Les Matins Du Monde / 1991

ENGLISH NAME: Tous les matins du monde
DIRECTOR: Alain Corneau
RELEASED: 18 Dec 1991
ACTORS: Jean-Pierre Marielle, Gérard Depardieu, Anne Brochet, Guillaume Depardieu
AVARDS: Nominated for 1 Golden Globe. Another 9 wins & 7 nominations.
COUNTRY: France
IMDB: 7.5/10
LANGUAGE: French
PLOT: The story of Monsieur de Sainte Colombe, fierce and somber man, grand master of the viola da gamba and professor of Marin Marais, prestigious musician in the court of Louis XIV.
RUNTIME: 115 mn.

SYNOPSIS:

It’s late 17th century. The viola da gamba player Monsieur de Sainte Colombe comes home to find that his wife died while he was away. In his grief he builds a small house in his garden into wich he moves to dedicate his life to music and his two young daughters Madeleine and Toinette, avoiding the outside world. Rumor about him and his music is widespread, and even reaches to the court of Louis XIV, who wants him at his court in Lully’s orchestra, but Monsieur de Sainte Colombe refuses. One day a young man, Marin Marais, comes to see him with a request, he wants to be taught how to play the violin.

17. yüzyıl Fransa´sında, karısını yitirdikten sonra çiftliğinde inzivaya çekilmiş olan besteci ve viyola sanatçısı Sainte-Colombe, iki güzel kızıyla birlikte yaşamaktadır. Sainte-Colombe, sanatta ün değil, şiiri arayan bir müzik dehasıdır. Bir bahar günü, Marin Marais adında utangaç ama muhteris bir genç adam çiftliğe gelir ve Sainte-Colombe´a öğrencisi olmak için yalvarır. Kralın sunduğu olanaklara ve üne sırt çeviren usta ile ün, para ve kolay yaşam peşinde koşan, sanatsal yaratının mistik derinliğini fark etmeyen öğrencisinin çelişen kişilikleri, bir çağın entelektüel yaşamına ışık tutarken, ‘sanatçının kimliği ‘ sorunsalına da tanıklık edecektir.

Alain Corneau’un yönettiği, başrolünde Gérard Depardieu’un yer aldığı Tous Les Matins Du Monde (All the Mornings of the World) – Dünyanın Tüm Sabahları, yedi dalda Cesar ödülü kazanmıştı. Film, Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından Pascal Quignard’ın kitabından sinemaya aktarıldı. Filmin toplam 9 ödülü bulunuyor.

0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x