ENGLISH NAME: Thief
DIRECTOR: Michael Mann
RELEASED: 27 Mar 1981
ACTORS: James Caan, Tuesday Weld, Willie Nelson, Jim Belushi
AVARDS: 2 wins & 6 nominations.
COUNTRY: USA
IMDB: 7.4/10
LANGUAGE: English
PLOT: Coming closer to his dream of leading a normal life, a professional safecracker agrees to do a job for the Mafia, who has other plans for him.
RUNTIME: 123 mn.

SUMMARY:

Frank is an expert professional safecracker, specialized in high-profile diamond heists. He plans to use his ill-gotten income to retire from crime and build a nice life for himself complete with a home, wife and kids. To accelerate the process, he signs on with a top gangster for a big score.

Türkçe’ye çevrilmiş adı “Hırsız” olan bu Michael Mann filminde, son derece yetenekli bir elmas hırsızı olan Frank (James Caan) yasadışı gelirine dikkat çekmemek için araba satıcılığı ve restoran yöneticiliği yapmaktadır. Bir gün bir kadınla kasaba dışında buluşur ve kendini yeni bir işin içinde bulur. Yerel bir çete reisi kendisini birkaç soygun olayı için kiralamıştır. İş tamamlanıp bu yasadışı alışveriş gerçekleştiğinde Frank ve kız arkadaşı güvende olacaktır. Frank çeteden ayrılmayı dener, ama başına gelen kötü olaylar sonrası kaçamayacağını idrak eder.

Similar Movies

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Atakan
Atakan
8 months ago

Best Best and to Best Crime film.. Thanks Cinemart…

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x