In the 1820s, a frontiersman, Hugh Glass, sets out on a path of vengeance against those who left him for dead after a bear mauling.

Sene 1823, Amerika… Hugh Glass, kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluş için çalışan tecrübeli bir avcıdır. Avlandıkları bölge tehlikelerle doludur çünkü bölgede hem Kızılderililer hem de Fransız birlikleri kol gezmektedir. Bir keşif gezisi esnasında boz ayı saldırısına uğrayan ve ölümcül bir şekilde yaralanan Glass, ekip arkadaşları tarafından ölüme terk edilir. Bölgeyi tanıması ve yaralarını iyileştirmeyi bilmesi sayesinde hayata tutunan Glass’ın artık tek bir amacı vardır: John Fitzgerald’dan intikam alabilmek! Ve bunun için tüm Amerika’yı dolaşmaya kararlıdır.
Leonardo DiCaprio’ya Oscar ödülü kazandıran ve toplam 3 Oscar ödülü alan The Revenant, Alejandro G. Iñárritu’nun en önemli eserlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Filmde ayrıca Iñárritu’nun “o olmasaydı yönetmen olmazdım” dediği Yılmaz Güney’e gönderme amaçlı “Yol” filmindeki at sahnesinin aynısı bulunuyor.

The Revenant (2015) Action, Adventure, Drama | 156min | 8 January 2016 (USA) 8.0
Director: Alejandro G. IñárrituWriter: Mark L. Smith, Alejandro G. IñárrituStars: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will PoulterSummary: While exploring uncharted wilderness in 1823, legendary frontiersman Hugh Glass sustains injuries from a brutal bear attack. When his hunting team leaves him for dead, Glass must utilize his survival skills to find a way back home while avoiding natives on their own hunt. Grief-stricken and fueled by vengeance, Glass treks through the wintry terrain to track down John Fitzgerald, the former confidant who betrayed and abandoned him. Written by Jwelch5742

Photos


See all photos >>

Videos


See all videos >>

Cast

...
Hugh Glass
...
John Fitzgerald
...
Captain Andrew Henry
...
Bridger
...
Hawk
...
Anderson
...
Murphy
...
Stubby Bill
...
Elk Dog
...
Powaqa
...
Toussaint
...
Hikuc
...
Boone (as Christopher Rosamund)
...
Dave Stomach Wound
...
Jones

See full cast >>

Countries: USA, Hong Kong, TaiwanLanguages: English, Pawnee, FrenchBudget: $135,000,000 (estimated)
+1

Similar Movies

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x