English / Turkish Subtitle

DIRECTOR: D.W. Griffith
WRITER(S): Thomas Dixon Jr. (adapted from his novel: "The Clansman: An Historical Romance of the Ku Klux Klan"), Thomas Dixon Jr. (play), Thomas Dixon Jr. (novel), D.W. Griffith, Frank E. Woods
RELEASED: 21 Mar 1915
ACTORS: Henry B. Walthall, Lillian Gish, Mae Marsh, Miriam Cooper
AVARDS: 2 wins.
COUNTRY: USA
IMDB: 6.3/10
LANGUAGE: None
PLOT: The Stoneman family finds its friendship with the Camerons affected by the Civil War, both fighting in opposite armies. The development of the war in their lives plays through to Lincoln's assassination and the birth of the Ku Klux Klan.
RUNTIME: 195 mn.

SYNOPSIS:

Amerikan İç Savaşı tüm şiddetiyle ülkeyi kasıp kavurur. İnsanlar yakınlarını kaybeder, aileler dağılır. Savaş biter. Birlikten ayrılmak isteyen Güney eyaletlerinin kurduğu Konfederasyon yenilmiştir. Yeniden Yapılanma Dönemi başlar. Kölelik yasaklanır. Başkan Lincoln’ün suikastiyle, yeni oluşan güven ortamı yerini kaos ve anarşiye bırakır.

Özellikle güney eyaletlerinde çeteciler beyaz çiftlik sahiplerine saldırır ve ailelerine göz açtırmazlar. Polis gücüne katılan siyahlar ve melezler beyazları taciz eder. Bunun üzerine asayişi sağlamak üzere “Klan” kurulur. Haçlı şövalyelerini andıran giysileriyle Ku-Klux-Klan üyeleri gecelerin hakimidir artık. Devletin sağlayamadığı adaleti onlar getirir.

D.W. Griffith’in sessiz filmi Bir Ulusun Doğuşu, gerçekten de bizlere anlatılan tarih tezinin aksi bir görüşü, üstelik şimdi izlendiğinde epey rahatsız edici bir tonda sunuyor. Siyahları yüzü boyanmış beyazların oynaması gibi detaylar mevcut… Öte yandan sinema tekniğinin sabit tek bir kamerayla teatral bir şekilde kayıttan ibaret olduğu bir dönemde, film montajı adına bir çok devrime imza atıyor. Pudovkin’in Ana’sıyla birlikte, tüm dünyadaki film okullarında kurguya getirdiği yenilikler, okullarda ders olarak okutuluyor.

0

Similar Movies

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x