DIRECTOR: Mikhail Kalatozov
RELEASED: 01 Dec 1995
ACTORS: Sergio Corrieri, Salvador Wood, José Gallardo, Raúl García
AVARDS: 2 wins & 1 nomination.
COUNTRY: Cuba, Soviet Union
IMDB: 8.2/10
LANGUAGE: Spanish, English
PLOT: Four vignettes about the lives of the Cuban people set during the pre-revolutionary era.
RUNTIME: 141 mn.

SYNOPSIS:

An unabashed exercise in cinema stylistics, I Am Cuba is pro-Castro/anti-Batista rhetoric dressed up in the finest clothes. The film’s four dramatic stories take place in the final days of the Batista regime; the first two illustrate the ills that led to the revolution, the third and fourth the call to arms which cut across social and economic lines.

Batista yönetimindeki Küba’dan devrime doğru ilerleyen süreci işleyen Küba – Sovyetler Birliği ortak yapımı film, 1990’a kadar ABD ve onun yardakçısı ülkelerde yasaklanmış, yasaklanmayan ülkelere de pek fazla ulaşamamıştır. Dünya sinemasının unutulmaz başyapıtlarından biri olarak görülen Soy Cuba, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bizlere ulaşabilmiş sinematografik değeri yüksek bir yapım.

Film, dört ana hikayeden oluşmakta: Barlarda fahişeliğe zorlanan genç bir kadın, şeker kamışı tarlasının uluslararası bir Amerikan şirketine satıldığını öğrenen ihtiyar bir çiftçi, emperyalizme karşı isyan bayrağı açan devrimci bir öğrenci ve başta silahlı mücadeleye karşı olsa da, devlet terörü karşısında gerilla hareketine katılmayı seçen yoksul bir köylü.

Filmin en büyük özelliği, devrime giden yolda kahramanlaşan isimlere hiç yer vermeden, tamamen sıradan insanların hikayelerine odaklanması. Sanat alanında “sosyalist gerçekçilik” akımının yanında “sosyalist avangart” akımına da tolerans gösterebilen Brejnev ve çevresinin bile görselliğin işçi mücadelesinden daha fazla ön plana çıkması nedeniyle aşırı duru olduğunu iddia ederek eleştirdiği Soy Cuba (I am Cuba) – Ben Küba’yım, Küba ve Sovyetler Birliği tarafından sahiplenilmedi. Tesadüfen Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola tarafından fark edilip ortaya çıkarılınca gerçek değerine kavuşmuş, bu yüzden “unutulmuş bir başyapıt” olarak anılmıştır.

+1

Similar Movies

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x