Japanese / Turkish Subtitle

ENGLISH NAME: Hara-Kiri
DIRECTOR: Masaki Kobayashi
RELEASED: 04 Aug 1964
ACTORS: Tatsuya Nakadai, Akira Ishihama, Shima Iwashita, Tetsurô Tanba
AVARDS: 8 wins & 2 nominations.
COUNTRY: Japan
IMDB: 8.6/10
LANGUAGE: Japanese
PLOT: When a ronin requesting seppuku at a feudal lord's palace is told of the brutal suicide of another ronin who previously visited, he reveals how their pasts are intertwined - and in doing so challenges the clan's integrity.
RUNTIME: 133 mn.

SYNOPSIS:

The world has never understood why the Japanese prefer death to dishonor! Winner of Prix Special du Jury at Cannes 1963 provides the answer!!

An unusual request for ritual suicide on a feudal lord’s property leads to the unwinding of a greater mystery that challenges the clan’s integrity.

17. yüzyıl Japonya’sında, savaş yılları geride kalınca samuraylar da işsiz kalmıştır. İşsizlik ve parasızlık sonucunda bu durumu gururlarına yediremeyen samuraylar da birer birer harakiri yapmaktadır. Yaşlı bir samuray, harakiri yapabileceği uygun bir yer bulabilmek için şehre gelir. Onurlu bir şekilde yaşamını sonlandırmak isteyen bu adamın önündeki tek engel, toprak sahibi lordun huzurunda bu isteğini belirtip kendisinden izin alabilmektir. Ancak bu sırada kendisinden önce bu taleple gelen genç bir samurayla karşılaşması, işleri değiştirecektir.

Japon kültürünün farklı geleneklerinden biri olan harakiriyi odak noktasına alan film, feodal toplum profili üzerinden gurur, onur, asalet, ölüm ve yaşam üzerine çeşitli analizler çıkarıyor. Cannes’da Jüri Özel Ödülü kazanan Seppuku – Harakiri, toplamda 8 ödüle sahip bir yapım.

Similar Movies

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x