Japanese / Turkish Subtitle

SYNOPSIS:

A riveting psychological thriller that investigates the nature of truth and the meaning of justice, Rashomon is widely considered one of the greatest films ever made. Four people give different accounts of a man’s murder and the rape of his wife, which director Akira Kurosawa presents with striking imagery and an ingenious use of flashbacks. This eloquent masterwork and international sensation revolutionized film language and introduced Japanese cinema—and a commanding new star by the name of Toshiro Mifune—to the Western world.

Rashomon was restored by the Academy Film Archive, the National Film Center of the National Museum of Modern Art, Tokyo, and Kadokawa Pictures, Inc. Funding provided by Kadokawa Culture Promotion Foundation and The Film Foundation.

Bugün, Japon sineması denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri şüphesiz Akira Kurosawa’dır. Yarım yüzyılı aşan sinema deneyimi boyunca Rashomon, Ikiru, Yedi Samuray, Yojimbo, Dersu Uzala, Ran gibi unutulmayacak filmlere imza atan usta yönetmenin yapıtları, birçok filme esin kaynağı olmuş ya da yeniden çevrimleri yapılmıştır. Çekim tekniği, anlatım dili ve hikâyeciliğiyle yedinci sanatın olgunlaşmasında katkısı büyüktür. Batı sinemasının etkilendiği önemli referanslardan biri Kurosawa’dır. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yanmış, yıkılmış hale gelen Japonya’nın dünya sinema izleyicisiyle tanışması Kurosawa filmleriyle olmuştur. Rashomon, ustanın ve Japon sinemasının Batı dünyasında tanınmasını sağlayan ilk filmi olmakla birlikte kariyerindeki önemli bir sıçrama noktasıdır.

Edebiyatla samimi ilişki içinde olan Kurosawa, klasik ve modern yapıtları yakından takip etmiş, bu samimiyet sinemasına yansımıştır. Rashomon, 20. yüzyılın başında yaşamış çağdaş Japon hikâyecilerden Ryunosuke Akutagawa’nın Ormanın Sıklığında ve Rashômon isimli hikâyelerinden filme uyarlanmıştır. Senaryo, yönetmenin kendisi ve farklı filmlerinin senaryolarında birlikte çalıştığı dostlarından Shinobu Hashimoto tarafından yazılmıştır. Orijinal metin 12. yüzyılda geçmekle birlikte film, atmosfer olarak savaş sonrası harap hale gelmiş Japonya’yı yansıtmaktadır. Eşiyle yolculuğa çıkmış bir samurayın namlı bir haydut tarafından saldırıya uğrayıp öldürülmesi üzerine kurulu hikâye, bu cinayet üzerinden insanın zaafları ve zayıflıklarını sorgulayan bir hale dönüşür. Olayın tanıkları cinayeti birbirinden farklı şekilde hatırlar. Esasen inanmak istedikleri kurguyu, gerçek olarak sunarlar. Yönetmen, tanıklıkların hepsine belirli bir mesafeden temkinle yaklaşır. Önemli olan samurayı kimin öldürdüğü değil, bunun nasıl hatırlandığı ve nedenleri üzerinedir.

Similar Movies

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x