Shohreh Aghdashloo

Shohreh Vaziri-Tabar, bilinen adıyla Shohreh Aghdashloo, İran asıllı ABD'li oyuncu. 

Effie ve Anushiravan Vaziri-Tabar çiftinin tek kızı olarak Tahran'da doğdu. Shahram, Shahriar ve Shahrokh adlarında 3 erkek kardeşi bulunuyordu. Oyuncu olmayı çok isteyen sanatçı, devrim öncesi İran'ında tanınmış tiyatro oyuncuları arasına girdi. İlk önemli sinema rolü, efsanevi yönetmen Abbas Kiyarüstemi'nin 1977 yapımı Gozaresh (The Report) filmiyle geldi. 1979'da İran İslam Devrimi'nin gerçekleşmesi sonucunda İngiltere'ye gitti. Burada uluslararası ilişkiler dalında lisans derecesi aldı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti ve ABD vatandaşı oldu. 10 yıldan uzun süre sonra yer aldığı ilk sinema filmi, aynı zamanda ABD'deki ilk sinema filmi, 1989 yapımı Guests of Hotel Astoria'ydı.

1990'lı yıllarda televizyon ve sinemada fazla yapımda görünmeyen aktris 2000'lerle birlikte çok daha aktif bir görüntü sergiledi. Surviving Paradise, Meryem filmlerinden sonra kendisine tüm dünyada şöhret getirecek Sisler Evi (House of Sand and Fog, 2003) filminde yer aldı. Ben Kingsley ve Jennifer Connelly ile başrolü paylaştığı filmdeki performansıyla bazı ödüller kazanmış ve En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oscar ödülüne aday gösterildi. 2006'da X-Men: The Last Stand filminde Dr. Kavita Rao karakterini canlandırdı. 2008 yapımı House of Saddam dizisinde Saddam'ın ilk eşi Sajida Talfah'yı başarıyla canlandıran oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini dizi) dalında Emmy Ödülü'ne layık görüldü. Yine 2008 yapımı The Stoning of Soraya M. filminde, recm edilerek öldürülen Süreyya'nın öyküsünü anlatan Zehra rolünde oynadı.

Rosewater, Septembers of Shiraz, Star Trek Beyond filmlerinde oynayan Aghdashloo, televizyonda da popülerliğini The Expanse dizisindeki Chrisjen Avasarala ve The Punisher'daki Farah Madani rolleriyle artırdı.

1972'de ressam Aydin Aghdashloo ile evlenen sanatçı, 1979'da eşinden ayrılsa da kariyerinin geri kalanında eski soyadını kullanmaya devam etti. 1987'de Houshang Touzie ile 2. evliliğini yaptı ve 1989'da Tara Touzie adında bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

 1. House of Sand and Fog
  Tüm Bilgiler
  House of Sand and Fog Dram, Suç 
  Türkçe Altyazı
  İran'dan Amerika'ya göçen Behrani Amerikan Rüyası'nı gerçekleştirmek üzeredir. Tek hayali burada bir ev satın alıp ailesini rahatlatmak olan Behrani istediği fırsatı elde etmiştir. Hayallerindeki eve kavuşsa da ortada büyük bir problem vardır. Evin eski sahibi Kathy ev üzerinde hak iddia etmekte, haklı olduğunu da büyük bir kararlılıkla söylemektedir. Hakkını sonuna kadar aramakta ısrarlı olan kadın ve adam arasında yaşananlar iki benzer karakterin farklı kültürleri nedeniyle birbirlerine düşman olmalarına neden olacaktır.
  • 2003
  • ABD
  • IMDb 7.5
  • 102
  • 0
  Shatranj-e baad
  Tüm Bilgiler
  Shatranj-e baad Gerilim, Gizem 
  Türkçe Dublaj
  1920’lerde Tahran’da geçen bu gizemli cinayet öyküsü, mum ışığıyla aydınlatılan görkemli bir malikaneyi mesken tutuyor. Varlıklı bir ailenin başı hayatını yitirdiğinde, vârisleri ölen annelerinin ardından serveti kontrol etmek için açgözlülük, şiddet ve ihanetle bezeli bir savaşa girişiyor.
  • 1976
  • Iran
  • IMDb 7.4
  • 218
  • 0
  The Stoning of Soraya M.
  Tüm Bilgiler
  The Stoning of Soraya M. Dram, Suç 
  Türkçe Dublaj
  Freidoune arabası bozulduğu için durduğu küçük bir köyde Zahra ile tanışır. Daha doğrusu, gazeteci olduğunu anlayan Zahra, onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Soraya bir gün önce aynı köyde yaşadığı insanlar tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, bunun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapmaya kararlıdır. Tek umudu da bu gazetecinin elindedir, dinlemeli ve bu küçücük köyün büyük günahını tüm dünyaya anlatmalıdır. 15 Ağustos 1986; Soraya sadakatsizdir! Soraya suçludur! Cezası ölümdür! Ve ölene kadar taşlanmalıdır!
  • 2009
  • ABD
  • IMDb 8
  • 186
  • 0
Shohreh Aghdashloo Resimleri