Quentin Tarantino

Quentin Jerome Tarantino, Amerikalı yönetmen, senarist ve yapımcı. Amerikan Sineması'nın en özgün yönetmenlerinden biri olarak bilinen Tarantino, 1992 yapımı Rezervuar Köpekleri'nin ardından her filmiyle kendine özgü işler ortaya koymayı başarmıştır.

Tarantino 1963'te Knoxville, Tennessee'de doğdu. Connie McHugh ve Tony Tarantino çiftinin çocuğudur. Annesi ve babasının henüz çok küçükken ayrılması sonrası annesiyle birlikte büyüdü. Çok küçük yaşlarda sinemaya ilgi duymaya başlayan, hatta yaşına uygun olmayan filmleri de seyreden Tarantino'nun bu hevesine annesinin evlendiği üvey babaları da destek verdi. Bu yaşlarda kendi senaryolarını da yazıyordu. Tiyatro oyunlarında yer alan, bir yandan birçok farklı işlerde çalışan Tarantino, okuduğu Harbor City'deki Narbonne Lisesi'ni bırakıp değişik işlerde çalışmayı sürdürdü. Özellikle video dükkanlarda çalıştığı yıllarda sinema ve filmlerle iyice haşır neşir oldu. Böylece sayısız yönetmenin yapımlarını görme fırsatı bulan Tarantino, filmlerden çeşitli notlar alarak kendi sinema dilini o yıllarda oluşturmaya başladı. 1987'de ilk profesyonel yönetmenlik ve senaristlik deneyimini My Best Friend's Birthday filmiyle yaşadı. Ancak çıkan bir yangın sonucunda filmin son halini içeren negatif yandı. Ancak filmin senaryosunu, 1993 yapımı Tony Scott filmi True Romance için yeniden yazdı ve Christian Slater ile Patricia Arquette'in başrolünde olduğu film büyük beğeni topladı. Buradan ve yine senaryosunu yazdığı Natural Born Killers'dan gelen paraların ardından, kendi projesini ortaya koyabilecek duruma geldi.

1992 yılında Sundance Film Festivali'nin açılış filmi olan Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi. Başrolünde Harvey Keitel, Tim Roth ve Michael Madsen gibi ilerleyen yıllarda da çalışacağı isimlerin oynadığı filmde Tarantino da Mr. Brown karakteriyle kısa bir rol aldı. Modası geçmiş konuları, modası geçmiş teknikleri ve modası geçmiş oyuncuları kendine has radikal üslubu ile harmanlayıp, uçlarda yapımlar haline getiren yönetmen, böylece 90'lar sinemasında kendine has bir yer edindi. Amerikan Sineması'nın yeni Martin Scorsese'si olarak görülmeye başladı. Rezervuar Köpekleri'nden sonra 1994'te Elmore Leonard'ın The Switch adlı kitabından esinlenerek senaryosunu yazdığı Pulp Fiction filmi geldi. Yedi dalda Oscar'a aday gösterilen Ucuz Roman, En İyi Özgün Senaryo dalında Tarantino'ya Roger Avary ile birlikte Oscar kazandırdı. Film ayrıca Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi aldı.

1997'de Samuel L. Jackson'ın başrolde oynadığı Jackie Brown'ı, 2003'te Uma Thurman'lı Kill Bill serisinin 2 filmini yöneten Tarantino, 2005'te Robert Rodriguez ve Frank Miller'ın Sin City filminin küçük bir kısmında yönetmen koltuğuna oturdu. Bu filmleri 2009'da Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds), 2012'de de Zincirsiz (Django Unchained) gibi çok iyi oyuncuların yer aldığı ve Tarantino'nun yine kendi tarzını yansıttığı filmler izledi. Tek bir besteciye film müziklerini yaptırmak yerine birçok farklı şarkıyı film sahnelerine serpiştirerek başarılı kolajlara imza atan Tarantino, 2015'te çektiği The Hateful Eight'te, efsanevi İtalyan besteci Ennio Morricone'yle çalışarak ilk filmin tüm müzikleri tek kişiye emanet etmiş oldu.

2019'da çektiği, 1960'ların sonunda geçen Once Upon A Time in Hollywood filminde çok şöhretli bir oyuncu kadrosuyla çalıştı. Bu filmin ardından bir Star Trek filmi çekmeyi planlayan Tarantino, daha sonra yönetmenliği bırakacağını duyurdu.

2017 yılında İsrailli şarkıcı Daniella Pick ile nişanlanmıştır.

 1. Pulp Fiction
  Tüm Bilgiler
  Pulp Fiction Gerilim, Suç 
  Türkçe Dublaj
  Ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir anlaşmada ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirlerine aşık bir çift soyguncudur. Bu arada iki işi iyi bilen gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak,patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Gözüpek bir boksör ise nakit karşılığı hile yapmayı redderek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri mutheşem bir raslantı sonucu bir araya getirecektir.
  • 1994
  • ABD
  • IMDb 8.9
  • 86
  • 0
  Reservoir Dogs
  Tüm Bilgiler
  Reservoir Dogs Gerilim, Suç 
  Türkçe Altyazı
  Joe Cabot büyük bir elmas mağazasını soymak için ,oğlunun da dahil olduğu bir ekip hazırlar. Renk isimlerini kod isim olarak kullanan ekibin adı, "rezervuar köpekleri". İşinin ehli gibi gözüken ekipte, Joe'nun oğlu da vardır. Soygunun planları yapılır. En ince detayları bile gözden geçirilmiştir. Ama soygun planlandığı gibi işlemez. Mağazaya gelindiğinde tuzağa düşerler. Ekibin içinde polis olduğunun farkına varırlar. 'Kim, kime silahını çekeceğini',, 'kimden şüpeleneceğini, bilemez durumdadır. Silahlar çekilir. Etraf bi anda kan gölüne döner. Soyguncuların bir kısmı bir depoya sığınır. Depo içerisindede bir hesaplaşma vardır.Rezervuar Köpekleri ya da orijinal adıyla Reservoir Dogs Amerikalı yönetmen Quentin Tarantino'nun ilk filmi. Tarantino'nun senaryosunuda kendisinin yazdığı film, sinemaya alışılmadık bir tarz getirdi. Bol kanlı şiddet sahneleri, neredeyse hiç bir şey ifade etmeyen diyaloglar, karmaşık anlatım tarzı ile yönetmenin, diğer filmlerinin öncüsü diyebiliriz. Ünlü aktör Harvey Keitel, bu filmde hem oyuncu hem de yapımcı olarak yer alır.
  • 1992
  • ABD
  • IMDb 8.3
  • 70
  • 0
  Jackie Brown
  Tüm Bilgiler
  Jackie Brown Gerilim, Suç 
  Türkçe Altyazı
  Amerika'nın en uyduruk havayollarından birinde hava hostesi olan Jackie Brown'ın emekliliği giderek yaklaşmaktadır. Hostesimiz ayın sonunu getirebilmek için silah kaçakçısı Ordell için çalışmaktadır. Polis durumdan haberdardır. Ordell de polisin haberdar olduğundan ve dolayısıyla Jackie'nin hayatının bıçak sırtında olduğundan.Olaylar ortaya çıktığuında Jackie ve Ordell cephelerine yeni yardımcılar katılır ve herkes yarım milyon doların peşine düşer.
  • 1997
  • ABD
  • IMDb 7.5
  • 70
  • 0
Quentin Tarantino Resimleri