Marcello Mastroianni

Marcello Mastroianni, zamanının en büyük uluslararası ekran sembollerinden biri haline gelen bir İtalyan film ikonuydu. Bu efsanevi aktör, film çıkışını ekstra bir hale getirdi ve modern Avrupa sinemasının yeni ustalarının yönettiği ve geçmiş yıl starletlerinin karşısında oynadığı filmlerle yavaş yavaş ön plana çıktı. Atılım filmi, Federico Fellini’nin “La Dolce Vita” idi. 'Dün, Bugün ve Yarın', 'Özel Bir Gün' ve İtalyan Evlilik ve efsanevi aktris Sophia Loren'in karşısındaki 'Evlilik İtalyan Stili' gibi birçok önemli filmde rol aldı. Diğer önemli filmleri arasında 'Boşanma İtalyan Stili', 'Kadın Şehri', '10. Mağdur' ve '8' yer alıyor. Beş yılı aşkın etkileyici uzun bir kariyerinde bir gazeteci, küçük bir hırsız, bir romancı, bir hain, iktidarsız bir genç adam ve diğerleri arasında bir eşcinsel rolünü canlandırdı. 'Altın Küre Ödülleri', 'BAFTA Ödülü' ve 'Ulusal İnceleme Kurulu Ödülü' gibi parlak performansları için çeşitli ödüller kazandı. 1970'de ‘Pizza Üçgeni’ ve 1987'de ‘Dark Eyes’ için ‘Cannes Film Festivali’ nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanarak Jack Lemmon ve Dean Stockwell ile birlikte bu ödülü iki kez alan tek diğer oyuncu oldu. Değerli hizmetini ve başarısını takdir ederek İtalya Cumhuriyeti'nin 'Şövalye Grand Cross'u ile ödüllendirildi.

Çocukluk ve Erken Yaşam

28 Eylül 1924'te İtalya'nın Lazio bölgesindeki Frosinone eyaletinde bulunan Ottana Mastroianni ve eşi Ida'ya (née Irolle) Fontana Liri adında küçük bir köyde doğdu. Babası bir marangoz dükkanı işletiyordu. Heykeltıraş Umberto Mastroianni amcasıydı.

Torino ve Roma'da büyüdü. “İkinci Dünya Savaşı” sırasında Mastroianni bir Alman cezaevi kampında hapsedildi. Venedik'te saklanmak için hapishane kampından kaçtı.

"İkinci Dünya Savaşı" ndan sonra, "Roma Üniversitesi" ne katıldı ve ilk kez üniversite destekli amatör tiyatrolarda oyunculuk yaptı.

Kariyer

İlk filmini ondört yaşındayken 1939'da 'Marionette' filminin ardından 1944'te bir başka 'Çocuklar Bizi İzliyor' filminde tanımsız bir ekstra olarak yaptı.

1945'te Roma'daki İtalyan bölümünde 'Aslan Filmleri' için çalışmaya başladı ve ayrıca bir drama kulübü ile ilişkilendirildi.

Önümüzdeki on yıl boyunca, Giacomo Gentilomo'nun yönettiği İtalyan drama filmi 'The Accusation'da ilk rolü olan 1951'e kadar birkaç filmde önemsiz roller oynadı.

1958'de İtalyan sinemasının başyapıtlarından biri olarak ortaya çıkan Mario Monicelli'nin yönettiği İtalyan ceza komedi filmi 'Madonna Caddesi'nde Büyük Fırsat' filminde rol aldı.

Yirmi yılda birkaç film yaptıktan sonra bile, gerçek atılımı 1960 yılında Federico Fellini tarafından yazılan ve yönetilen eleştirmenlerce beğenilen İtalyan komedi-drama filmi 'La Dolce Vita' ile geldi. Film, Roma'nın yüksek topluluğunu keşfetmek için yedi gün ve gece geçiren bir gazeteci olan Marcello Rubini karakteri etrafında dönüyor. Performansından dolayı 'En İyi Erkek Oyuncu için Nastro d'Argento' ödülünü aldı.

Pietro Germi'nin yönettiği 1962 İtalyan komedi filmi 'Divorce Italian Style'da fakir bir Sicilyalı soylu Ferdinando Cefalù karakterizasyonu ona' Altın Küre Ödülü ',' BAFTA Ödülü 've' En İyi Erkek Oyuncu 'için' Nastro d'Argento 'kazandı . Ayrıca filmdeki performansı nedeniyle 'En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. "En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü" ne aday gösterdiği diğer iki film "Özel Gün" (1977) ve "Kara Gözler" (1987) idi.

Bir sonraki imza rolü yine, 'En İyi Yabancı Dil Filmi' ve 'En İyi Kostüm Tasarımı' kategorilerinde iki 'Akademi Ödülü' kazanan 1963 komedi-drama ‘8½’ olan bir Fellini filminde oldu. Sanatsal ve çağrışımsal zorluklar nedeniyle rahatsız olmuş bir aşamanın ortasında olan ve 'yönetmenin bloğundan' muzdarip ünlü bir yönetmen Guido Anselmi'nin rolünü denedi.

1963'te Mastroianni'nin bir başka muhteşem filmi, Vittorio de Sica'nın yönettiği İtalyan komedi antoloji filmi 'Dün, Bugün ve Yarın' idi. Best En İyi Yabancı Dil Filmi için Akademi Ödülü ’nü kazanan ve ona a Başrolde En İyi Erkek Oyuncu BAFTA Ödülü'nü kazanan film. Canlı ve efsanevi aktris Sophia Loren filmde karşısına çıktı. İkili, 'Evlilik İtalyan Stili' (1964) ve 'Özel Bir Gün' (1977) gibi birçok filmde ekran kimyalarıyla cızırtılıyordu.

Diğer önemli filmleri 'Pizza Üçgeni' (1970), 'Pazar Kadını' (1975), 'Henry IV' (1984), 'Ginger ve Fred' (1986), 'Saat Kaç?' ( 1989), 'Used People' (1992) ve 'Prêt-à-Porter' (1994).

O ve kızı Chiara Mastroianni, Raúl Ruiz tarafından yönetilen ve 11 Ekim 1996'da yayınlanan "Üç Hayat ve Sadece Bir Ölüm" başlıklı bir Fransız filminde birlikte sahne aldı. ‘Ft. Lauderdale Uluslararası Film Festivali ”ni izledi.

Son filmi, Portekiz-Fransız draması, Manoel de Oliveira tarafından yönetilen ve ölümünden sonra 5 Mayıs 1997'de yayınlanan 'Dünyanın Başlangıcına Yolculuk' idi.

Kişisel Yaşam ve Miras

Kardeşi Ruggero Mastroianni, Mastroianni'nin ‘Beyaz Geceler’ (1957), Woman Beyaz Kadına Dokunmayın! ’(1974) ve‘ Zencefil ve Fred ’(1986) gibi filmlerini düzenleyen tanınmış bir İtalyan film editörüdür. Ruggero ayrıca 1971 İtalyan komedi filmi 'Scipio the African'da Marcello ile birlikte rol aldı.

12 Ağustos 1950'de bir İtalyan filmi, televizyonu ve sahne oyuncusu olan Flora Carabella ile evlendi. Kızları Barbara 1952'de doğdu. Evlilik dışı işleri nedeniyle, çift sonunda ayrıldı.

Ayrılıktan sonra ilk ciddi romantik ilişkisi, 1968'de 'Aşıklar İçin Bir Yer'de oynadığı Amerikalı aktris Faye Dunaway ile oldu. Ancak bir Katolik olan Mastroianni, evlenip evlenmek isteyen Dunaway'in boşanmasını reddetti Mastroianni'li bir aile sonunda fikrini değiştireceği umuduyla üç yıl bekledikten sonra 1971'de onu terk etti.

28 Mayıs 1972'de kızı Chiara Mastroianni, dört yıl süren Fransız aktris Catherine Deneuve ile olan ilişkisinden doğdu. O zamanlar Deneuve ile 'Sadece Başkalarına Olur' (1971), 'La cagna' (1972), 'Hafif Hamile Bir Adam' (1973) ve 'Beyaz Kadına Dokunmayın!' ( 1974). Kızı Chiara da bir oyuncu.

1976 yıllarında İtalyan yönetmen Anna Maria Tatò ile romantik olarak ilgilenmeye başladı ve ölümüne kadar onunla kaldı. 'Marcello Mastroianni: I Remember' (İtalyanca - 'Marcello Mastroianni: mi ricordo, sì, io mi ricordo') adlı Mastroianni hakkındaki 1997 İtalyan belgesel filmi, 'Un Certain Regard' bölümünde 1997 'Cannes Film Festivali'nde gösterildi. .

19 Aralık 1996'da pankreas kanserinden öldü ve İtalya, Roma'daki ‘Cimitero Monumentale del Verano'ya gömüldü. Roma’nın Trevi Çeşmesi kapatıldı ve Mastroianni'ye bir övgü olarak siyahla kaplandı.

önemsiz şeyler

'Marcello Mastroianni Ödülü' 1998 yılında “Venedik Uluslararası Film Festivali” nde en iyi aktör ya da aktris için verilen onuruna verildi.

 1. Peccato Che Sia Una Canaglia
  Tüm Bilgiler
  Peccato Che Sia Una Canaglia Komedi, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Vittorio Stoppiani, Roma'nın varoşlarında oturan, hırsızlık ve dolandırıcılık üzerine artık uzman olmuş biridir. Kızı Lina da babasının yanında en az onun kadar usta bir hırsız olarak yetişmiştir. Günün birinde Taksi Şoförü Paolo ile Lina'nın yolları kesişir ve Lina, Paolo'yu da dolandırır. Bunun üzerine Paolo, Lina'nın peşine düşer, parasını kurtarma derdindedir...
  • 1954
  • İtalya
  • IMDb 6,8
  • 56
  • 0
  Dramma Della Gelosia (Tutti i Particolari in Cronaca)
  Tüm Bilgiler
  Dramma Della Gelosia (Tutti i Particolari in Cronaca) Komedi, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Olgun duvarcı ustası ve evli olan Oreste, çiçekçi Adelaide’yi tanımaktadır ve aralarında aşk doğar. Ama kız daha sonra genç bir pizzacıya da aşık olur ve Adelaide ikisinden vazgeçmek istemez, ama Oreste bu durumu kaldıramaz...
  • 1970
  • İtalya
  • IMDb 7.232
  • 99
  • 0
  Liza
  Tüm Bilgiler
  Liza Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Köpeğiyle birlikte Akdeniz'de bulunan bir adada yalnız başına yaşayan Giorgio, Liza adında bir kadınla tanışır. Giorgio'nun köpeği Melampo'yu çok kıskanan Liza, yavaş yavaş köpeğin yerine geçmeye başlayacak ve olaylar gelişecektir.
  • 1972
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 6.3
  • 110
  • 0
  Vie Privée
  Tüm Bilgiler
  Vie Privée Dram 
  Türkçe Altyazı
  Jill (Brigitte Bardot), sinema yıldızı olunca kendisini beğenen fanatik hayranları tarafından rahat bırakılmaz. Annesinin eski sevgilisi Fabio (Marcello Mastroianni), Jill'i korumaya çalışacaktır.
  • 1962
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 5.6
  • 120
  • 0
  Splendor
  Tüm Bilgiler
  Splendor Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Splendor, babasından miras kalan Jordan (Mastroianni) tarafından yönetilen eski bir sinema salonunun adıdır. Tiyatro çürümekte ve yalnızca borç ve sorun çıkarmaktadır, ancak Jordan neredeyse donkişotvari arayışında makinist Luigi (Troisi) ve mübaşir Chantale'den (Vlady) yardım alır. Ancak Ürdün sonunda Splendor'u bir tür mobilya mağazasına dönüştürmeyi planlayan işadamı Lo Fazio'ya (Piperno) satmak zorunda kalır. Jordan tiyatrodan son kez ayrıldığında (ilk sahnede), Splendor'un ve genel olarak filmlerin görkemli günlerini hatırlıyor.
  • 1989
  • İtalya
  • IMDb 6.7
  • 105
  • 0
  La Decima Vittima
  Tüm Bilgiler
  La Decima Vittima Bilim-Kurgu, Dram 
  Türkçe Altyazı
  Filmde, yakın gelecekte insan saldırganlığını kontrol altına almak için organize edilen ve insanların birbirini öldürdüğü "büyük av" adlı bir etkinlik düzenlenmektedir. "Büyük Av" toplamda on kurban öldürmeyi başarana zenginlik vadetmekte ve onurlandırmaktadır. Avlanma meselesi ülkelerde belirli kurallara tabii tutulmuş, hatta bir avcılık bakanlığı dahi kurulmuştur. Böylesi bir dünyada ürünlerini satmak isteyen markalar, av sonucu ölen insanları kayda alarak özenli bir mizansen içerisinde sergileyerek reklamlarını yapmaktadırlar. Onuncu kurbanı Marcello'yu öldürmek üzere bir firma ile anlaşma yaparak Roma'ya seyahat eden Caroline, kurbanına aşık olacağından habersizdir.
  • 1965
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 6.7
  • 121
  • 0
  L’assassino
  Tüm Bilgiler
  L’assassino Gerilim, Gizem 
  Türkçe Altyazı
  Herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınan adam, bir anda kendini bir cinayet davasının baş şüphelisi olarak bulur. Zengin bir kadın olan eski sevgilisini öldürmekle suçlanmaktadır...
  • 1961
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.1
  • 105
  • 0
  Todo Modo
  Tüm Bilgiler
  Todo Modo Dram 
  Türkçe Altyazı
  Todo Modo, bir salgın sonrası kendilerini manastır tarzında bir otele kapatan Hristiyan demokrat siyasetçileri anlatıyor ve Hristiyanlık, iktidar hırsı ve ikisi arasındaki çelişkiye odaklanıyor. Filmin toplam 5 ödülü bulunuyor.
  • 1976
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.6
  • 92
  • 0
  I Soliti ignoti
  Tüm Bilgiler
  I Soliti ignoti Komedi, Suç 
  Türkçe Altyazı
  Bu film, İtalyan sinemasının başyapıtlarından biri olarak kabul edilmenin yanı sıra, en çok saygı duyulan, övülen, yeniden çevrilen soygun hikâyelerinden biri; kara filmin, İtalyan gerçekçiliğinin, farsın ve soygun filmlerinin parlak bir parodisi: Bir grup küçük soyguncu en son ve en iyi işleri olacaklarına yemin ettikleri bir iş için toplanır. Fakat her şey ters gider. Her ne kadar hırsız olsalar da son derece iyi kalpli, sempatik ve aşırı derecede şanssızdırlar. Süratle akan diyalogları ve Toto ile Claudia Cardinale gibi yıldız oyuncularıyla Mario Monicello’nin bu en çok bilinen klasik komedisi sürprizlerle dolu.
  • 1958
  • İtalya
  • IMDb 8.1
  • 359
  • 2
  La Città Delle Donne
  Tüm Bilgiler
  La Città Delle Donne Fantastik, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Kadınları ve sinemayı çok seven bir yönetmenden düşler, gençlik hayalleri, serbest çağrışımlarla dolu, varyete zenginliğinde bir gösteri. Kadınlar Kenti, dünya sinemasının en usta yönetmenlerinden Fellini’nin kadınlara duyduğu saplantılı tutkuyu gözler önüne seriyor. Fellini’nin en sevdiği aktör Marcello Mastroianni bu filmde de yönetmenin ikinci benliği olarak karşımızda. Bir modern zaman Don Juan’ı rolündeki Mastroianni, geçmişten geleceğe uzanan büyülü bir yolculukta, hayatın farklı alanlarından pek çok kadınla içli dışlı oluyor. Bu yolculukta ulaşmak istediği son noktayı ise mükemmel kadın temsil ediyor.
  • 1980
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7
  • 104
  • 0
  Ginger e Fred
  Tüm Bilgiler
  Ginger e Fred Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Ginger ve Fred olarak bilinen Amelia ve Pippo, 30 yıl aradan sonra, bir varyete programı olan “Gururla Sunarız”da Rogers-Astaire ikilisine saygı niteliğinde bir dans gösterisi için yeniden bir araya gelir. Amelia artık dul bir büyükannedir. Pippo da biraz tohuma kaçmış gibidir. Travestiler, cüceler ve bir Ronald Reagan taklitçisinin bulunduğu bu gerçeküstü sirkte, eski büyüyü yakalayabilecekler midir?Federico Fellini'nin yönettiği Ginger e Fred (Ginger and Fred) - Ginger ve Fred, Türkçe altyazılı izlemeniz için sizlerle... Filmin toplam 18 ödülü bulunuyor.
  • 1986
  • ABD,Almanya,Fransa,İtalya
  • IMDb 7,3
  • 104
  • 0
  Oci Ciornie
  Tüm Bilgiler
  Oci Ciornie Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Geçmişin idealist mimarı Romano, zengin bir bankerin kızı Elisa ile evlenie ve bolluk içinde bir yaşam sürmeye başlar. Ancak eski aşkı Anna`yı da bir türlü unutamaz. Sonunda Rusya'ya, kadınla buluşmaya giden Romano, O'na hala aşık olduğunun farkına varır. Anna ve Romano, evlerine dönüp eşlerine boşanmak istediklerini söylemek üzere anlaşırlar. Ancak Romano eve döndüğünde Elisanın bütün parasını kaybettiğini ve bunalıma girdiğini görür ve olaylar karışır.Nikita Mikhalkov'un yönettiği, Marcello Mastroianni'nin başrolünde yer aldığı Oci Ciornie (Dark Eyes) - Siyah Gözler, Çehov'un kısa öykülerinden uyarlandı. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye adaylığı, En İyi Yabancı Film Oscar adaylığı da bulunan film, Marcello Mastroianni'ye Cannes'da En İyi Erkek Oyuncu ödülü getirmişti. Filmin toplam 10 ödülü bulunuyor.
  • 1987
  • İtalya,Sovyetler Birliği
  • IMDb 7,4
  • 135
  • 0
  Stanno Tutti Bene
  Tüm Bilgiler
  Stanno Tutti Bene Dram 
  Türkçe Altyazı
  Taşrada yaşayan, bütün çocukları kendisini terk etmiş yaşlı adam seneler sonra onları teker teker ziyaret eder. Yaşlı adam, hiç bir şeyin göründüğü gibi iyi gitmediğini anlamaya başlayacaktır...Giuseppe Tornatore'un yönettiği Stanno Tutti Bene (Everybody's Fine) - Herkesin Keyfi Yerinde, Cannes Film Festivali'nden ödülle dönmüştü.
  • 1990
  • ABD,Fransa,İtalya
  • IMDb 7.7
  • 98
  • 0
  Cronaca Familiare
  Tüm Bilgiler
  Cronaca Familiare Dram 
  Türkçe Altyazı
  Valerio Zurlini'nin yönettiği Cronaca Familiare (Family Portrait) - Aile Günlüğü, annelerinin ölümü sonucu birbirinden ayrı büyüyen, daha sonraki yıllarda zorlaşan ailevi koşullar nedeniyle bir araya getirilen iki erkek kardeşin öyküsünü konu ediniyor.
  • 1962
  • İtalya
  • IMDb 7,2
  • 97
  • 0
  Al di là Delle Nuvole
  Tüm Bilgiler
  Al di là Delle Nuvole Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Bir yönetmen kamerasını İtalya ve Fransada farklı şehirlere çevirir. Gözlerinin önünde 4 farklı aşk öyküsü şekillenir. Her öyküde öne çıkan kahramanlar kadınlardır. Kameranın büyük bir dinginlik ve sabırla izlediği bu öykülerde sıradan insanların derin, felsefi arayışları vardır. Yönetmenin her öyküden bir film yaratması mümkündür: Asla bir araya gelemeyen aşıklar, cinayet zanlısı bir genç kız, ayrılan çiftler, manastır yaşamını seçen bir genç kadın. Sinema sanatına katkılarından dolayı Oscar Onur Ödülü alan yönetmen Michelangelo Antonioninin bu görkemli ve düşündürücü filmi biçimsel açıdan Avrupa sinemasının mirasını yansıtır. Wim Wendersın çektiği bölümlerle birbirine bağlanan öyküler İtalyanca, İngilizce, Fransızca ve ayrıca müzik ve sessizliğin diliyle aktarılır...
  • 1995
  • Almanya,Fransa,İtalya
  • IMDb 6.5
  • 138
  • 0
  Les Cent et Une Nuits de Simon Cinéma
  Tüm Bilgiler
  Les Cent et Une Nuits de Simon Cinéma Komedi, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  100 yaşında olan Simon, muhteşem şatosunda kahyası Firmin ile birlikte yaşamaktadır. Kendisini sinema ile özleştirmiş olan Simon, ileri yaşı yüzünden sinema hakkında bildiklerini hatırlamakta zorluk çekmektedir. Bilgilerini tazelemek için kendisine Camille adında bir sinema öğrencisi yardımcı olur. Camille, şatoda geçirdiği günler içinde Gerard Depardieu, Marcello Mastroianni gibi birçok ünlü sinema sanatçısının Simon'u ziyarete geldiğine tanık olur.Agnes Varda'nın sinemanın 100. yılını anmak için çektiği bu film hoş bir seyirlik.
  • 1995
  • Fransa
  • IMDb 6,3
  • 118
  • 0
  Roma
  Tüm Bilgiler
  Roma Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Rüyaların, tutkuların, anıların ve kadınların yönetmeni Riminili Federico Fellini, Roma ile İtalyanın en sinematografik kentine yakından bakıyor ve kendi Romasını anlatıyor. Filmin bir diğer adının, Fellininin Roması olması son derece anlamlı.Yarı-otobiyografik, yarı düşsel Roma, sinemacının Riminiden Romaya taşındığı dönemde yaşadıklarından esinleniyor. Peter Gonzalesin yönetmeni canlandırdığı filmde Marcello Mastroianni, Alberto Sordi ve Gore Vidal gibi oyuncular izleyiciyi selamlasa da, filmin başrolünde Roma var. Konuklarıyla anlam kazanan, rengini içinde yaşayan insanlardan alan o rengarenk şehir... Belki de Fellininin çılgın ve melankolik bilinçaltına en yakın olan yer...
  • 1972
  • İtalya
  • IMDb 7.4
  • 109
  • 0
  I Girasoli
  Tüm Bilgiler
  I Girasoli Dram, Savaş 
  Türkçe Altyazı
  Giovanna'nın kocası, 2. Dünya Savaşı’nda Rus cephesine gitmiştir. Giovanna seneler geçmiş olsa da kocası Antonio’yu beklemektedir. Savaşın bittiği haberini aldığı günden bu yana, savaştan dönenlere Antonio’nun fotoğrafını göstererek ondan bir iz aramaktadır. Bir gün tren istasyonunda, savaştan yeni dönmüş bir askere rastlar. Asker Antonio’yı tanır, ancak ona en son ne olduğunu bilmediğini söyler. Bunun üzerine Giovanna, kocası Antonio’yu bulmak için Rusya’ya gitme kararı alacaktır...
  • 1970
  • Fransa,İtalya,Rusya,Sovyetler Birliği
  • IMDb 7.7
  • 154
  • 0
  I Bambini ci Guardano
  Tüm Bilgiler
  I Bambini ci Guardano Dram 
  Türkçe Altyazı
  I Bambini ci Guardano (The Children Are Watching Us) filminde; dört yaşındaki bir erkek çocuğun sorumluluklarına dayanamayan genç anne, kocasını ve çocuğunu başka bir erkek için terk eder. Daha sonra geri dönen anne, kocasıyla kısa süre de olsa barış içinde olur ama aşığıyla görüşmeyi de sürdürür.Vittorio De Sica'nın yönettiği, Yeni Gerçekçi akımın ilk örneklerinden biri olarak sayabileceğimiz bir yapım olan film, anne ve baba arasında kalmış dört yaşındaki bir çocuğun gözünden ebeveyn ilişkileri ve aile kavramını irdeliyor.
  • 1944
  • İtalya
  • IMDb 7.7
  • 128
  • 0
  Ieri, Oggi, Domani
  Tüm Bilgiler
  Ieri, Oggi, Domani Komedi, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  İtalyan toplumundaki farklı gerçeklerin anlatıldığı film, üç kadının trajikomik yaşam öyküsünden oluşuyor. Napoli'de karaborsa sigara satarak ailesini geçindiren Adelina, aradığı macerayı parasız bir yazarla flört etmekte bulan Milanolu zengin Anna ve genç erkeklerin başını döndüren Mara...İtalyan Yeni Gerçekçi Akımının en başarılı yönetmenlerinden birisi olan Vittorio De Sica'nın akımla uzaktan yakından alakası olmayan filmi Ieri, Oggi, Domani (Yesterday, Today and Tomorrow) - Dün, Bugün, Yarın, bir Oscar ödülü dahil toplam 8 ödül kazanmış bir yapım.
  • 1963
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.6
  • 146
  • 0
  I Compagni
  Tüm Bilgiler
  I Compagni Dram, Suç 
  Türkçe Altyazı
  Cenovalı bir siyasi mülteci olan sosyalist profesör Sinigaglia, Torino'daki eski bir arkadaşını ziyaret eder. Şehrin tekstil fabrikasındaki korkunç çalışma koşullarını görünce dehşete düşen profesör, burada kalıp işçileri organize ederek grev üstüne grev yapmalarını sağlar ve bunu yaparken de sık sık kendi güvenliğini tehlikeye atar. Can güvenliği olmamasına ve birkaç kez ölüm tehlikesi atlatmasına karşın hedefinden vazgeçmeyen profesör, hep birlikte güçlü bir sendika oluşturmaya giden yolda fabrika işçilerine örnek olacaktır.19. yüzyılın sonlarında İtalyan emekçilerinin sömürülmesi konusuna cesur, belgesele yakın bir anlayışla yaklaşan I Compagni (The Organizer) - Yoldaşlar, Oscar adaylığının yanı sıra toplam 6 ödüle sahip bir yapım.
  • 1963
  • Fransa,İtalya,Yugoslavya
  • IMDb 7,9
  • 132
  • 0
  La Grande Bouffe +18
  Tüm Bilgiler
  La Grande Bouffe Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Orta yaş krizine giren dört erkeğin çatlayana kadar yemek yiyerek intiharını anlatan film, dünya sinemasının konusu itibariyle en ilginç filmlerinden biri. Seks, lüks yaşam ve yemek zevki üzerinden materyalist tüketim toplumu eleştirisi yapan yapıt, Ferreri’nin metaforlarla dolu üslubuyla kara mizahın en iyi örnekleri arasına girmiştir.1974 Cannes FIPRESCI ödülünün sahibi olan La Grande Bouffe (The Big Feast) - Büyük Tıkınma filmini tok karnına izlemenizi tavsiye etmiyoruz.
  • 1973
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.3
  • 129
  • 0
  Touche Pas à La Femme Blanche
  Tüm Bilgiler
  Touche Pas à La Femme Blanche Komedi, Western 
  Türkçe Altyazı
  Başrollerinde Marcello Mastroianni ve Catherine Deneuve´ün yer aldığı 1974 yapımı Touche Pas à La Femme Blanche (Don't Touch the White Woman!), General Custer´ın son askeri harekatı öncesinde gerçekleşen olayların, anakronik bir anlayışla 70´lerin ortasında Paris´in Les Halles semtinde kentsel yenileme sırasında canlandırıldığı gerçeküstü bir farstır. Amerika yerlilerinin maruz kaldığı baskının yanı sıra Vietnam ve Cezayir savaşlarına da gönderme yapan bu kışkırtıcı ve komik film, günümüzde de siyasal sivriliğini korumayı başarıyor.
  • 1974
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 6,1
  • 122
  • 0
  Una Giornata Particolare
  Tüm Bilgiler
  Una Giornata Particolare Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  1938, İtalya... Hitler ve Mussolini, Roma'da büyük bir törenle buluşurlar. Halk, bu tarihi olaya tanıklık etmek için tören alanına akın eder. Boğucu bir evliliği olan ev kadını Antonietta'da o gün kocası ve çocuklarını törene uğurlamıştır. Apartmanda yalnız kaldığını düşündüğü bir anda, kendisi gibi törene katılmayan Gabriele ile tanışır. Çok geçmeden Gabriele'nin cinsel tercihi ve anti-faşist tutumu yüzünden işini kaybettiğini öğrenecek ve kendisinden oldukça farklı bu erkeğin çekimine kapılacaktır.Alışılmadık ilişki üzerinden son derece başarılı bir faşizm eleştirisi yapan Una Giornata Particolare (A Special Day) - Özel Bir Gün, 2 dalda Oscar adaylığının yanı sıra toplam 13 ödül kazanmış bir yapım.
  • 1977
  • İtalya,Kanada
  • IMDb 8.1
  • 158
  • 0
  La Nuit De Varennes
  Tüm Bilgiler
  La Nuit De Varennes Dram, Tarih 
  Türkçe Altyazı
  Fransız Devrimi başlayalı iki yıl olmuştur. On yıl kadar sürecek olan devrimin ilk yıllarıdır. 20 Haziran 1971'de Kral XVI. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette, çocuklarını da yanlarına alarak gizlice sarayı ve Paris'i terk etmişlerdir. Kıyafet değiştirmiş olarak bir atlı arabaya binmişler ve Varennes kasabasına doğru yola çıkmışlardır. Film, tarihe "Varennes Olayı" olarak geçen bu olayın kendisini değil, yakın çevresinde gelişen ilintili olayları işlemektedir.Kraliyet ailesinin seyahat ettiği rotada başka bir ilginç grup daha seyahat etmektedir. Kraliyet ailesi ile aralarında altı saatlik bir mesafe olan bu grupta farklı sosyal katmanlardan renkli kişilikler yer alacaktır. Atlı arabalarla yolculuk yapan ve aralarında asiller, yargıçlar, entelektüeller ve hizmetkarlar olan bu grubun birçok kez birbirleriyle ve kraliyet ailesiyle yolları kesişecektir. Arabalarda ve yol boyunca konakladıkları hanlarda uzun uzun felsefi konuşmalar ve durum değerlendirmeleri yapma fırsatları olacaktır.Cannes'da Altın Palmiye adayı olan La Nuit De Varennes (The Night of Varennes) - Varennes Gecesi, toplam 6 ödül kazandı.
  • 1982
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 6.9
  • 135
  • 0
  Le Notti Bianche
  Tüm Bilgiler
  Le Notti Bianche Dram, Romantik 
  Türkçe Dublaj
  Kasvetli ve uzun bir gecede bir kadınla bir erkek küçük bir köprünün üzerinde karşılaşırlar. Çekingen ve yalnız bir memur olan Mario (Marcello Mastroianni) yeni geldiği bu şehirde aylak aylak dolaşmaktadır. Natalia (Maria Schell) ise bir yıl önce ayrıldığı sevgilisi (Jean Marais) ile o gece köprüde buluşmayı ummaktadır. Her iki yanlız insan da birbirlerine ilgi duymaya başlarlar. Beklenen sevgili o gece gelmez. İki yanlız insan üç gece daha buluşurlar. Bu buluşmalarda Natalia Mario’ya hayatını anlatır, gençliğinin nasıl boşa harcandığından bahseder, kiracıları olan adama nasıl aşık olduğunu anlatır. Aşık olduğu bu adam bir denizcidir ve bir yolculuğa çıkıp bir yıl sonra döneceğine söz vermiştir. Söz verdiği saatte köprüye gelmeyen denizcinin bir otelde kalıyor olabileceğini düşünen Natalia, Mario’dan ona bir mektup götürmesini ister. Mario ise mektubu yırtıp atar ve sonraki buluşmalarında da Natalia’yı denizcinin dönmeyeceğine ikna etmeye çalışır. Ancak dördüncü gece beklenen gizemli yabancı ortaya çıkınca Natalia hemen kendini onun kollarına atar.İyi seyirler..
  • 1957
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.4
  • 165
  • 0
  La Dolce Vita
  Tüm Bilgiler
  La Dolce Vita Dram, Komedi 
  Türkçe Dublaj
  "La Dolce Vita", Roma şehir yaşantısının modern yozluğunu ve sofistike ahlak çöküntüsünü yüksek sosyetenin peşinde koşan bir gazetecinin gözünden anlatır. Genç gazeteci Marcello Rubini gerçek bir eser yaratmanın düşüyle yaşar; fakat çalıştığı bulvar gazetesinin ona sağladığı para ve prestijden de vazgeçemez. Günlerini Roma'nın en şık caddesi Via Veneto'da, bir sonraki skandalın peşinde koşarak geçirir. Filmde Marcello'nun yedi günü ve gecesini, birlikte olduğu farklı kadınlarla ilişkilerini, arka planda 1960'ların gençlik ve heyecanıyla kaynayan Roma sokakları ve sosyete yaşantısından kesitlerle izleriz. Marcello seks, içki, partiler ve alemlerle dolu bir dünyada savrulurken bile aslında haz almadığı bu "tatlı hayat"ı sonuna kadar yaşamaya devam eder. Onunki ruhsuz ve heyecansız bir varoluştur. İtalyan sinemasının ilk 3,5 saatlik filmi olan "Tatlı Hayat" gösterime girmesiyle birlikte büyük skandallara ve polemiklere yol açmış, Vatikan tarafından yasaklanmaya çalışılmış, halk tarafından kucaklanmıştır. Fellini "Tatlı Hayat"ı yaratırken hiçbir ahlaki ya da eleştirel kaygı taşımadığını, tek amacının şartlara rağmen yaşamın kendine özgü, yumuşak bir akışı olduğunu anlatmaya çalıştığını söylemiştir. Başka bir deyişle, eleştirmenleri ve gazetecileri hayal kırıklığına uğratma pahasına da olsa, bilinçli bir ironi sergilememiş ve tatlı hayattan çok hayatın tatlılığından bahsetmek istemiştir. Fellini, "Tatlı Hayat" filmiyle hem ticari hem de sanatsal başarı kazanmıştır. Film, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ve New York Film Eleştirmenleri Birliği'nin En İyi Yabancı Film ödüllerine layık görülmüş, En İyi Kostüm dalında Oscar® Ödülü almıştır.
  • 1960
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 8
  • 484
  • 0
  8½
  Tüm Bilgiler
  Dram, Fantastik 
  Türkçe Dublaj
  Dünyaca tanınmış İtalyan yönetmen Guido Anselmi, yaratıcı ve kişisel bir krizin tam ortasındadır. Yeni filmi için aynı anda birkaç proje üzerinde çalışmakta, ama çocukluk anıları ve cinsel fantezileri onu rahat bırakmamaktadır. Yönetmen yaşamına bir türlü bir anlam verememekte ve yeni filmine başlayamamaktadır. Kaçınılmaz olarak içine kapanarak yaşamdaki gelişmesine katkıda bulunan olayları değerlendirir: çocukluğu, kilise, ailesiyle ilişkileri, yaşamına giren kadınlar, ve bunların her birine eşlik eden türlü karabasanlar. Belki de yeni filminin malzemesini bunlar oluşturmalıdır. Guido, işinin saçmalığı, sanat ve karşı cinsle olan ilişkileri ve insanın varoluşunun anlamı üzerinde düşünmeye başlar.
  • 1963
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 8
  • 488
  • 0
  Matrimonio all’italiana
  Tüm Bilgiler
  Matrimonio all’italiana Dram, Komedi 
  Türkçe Dublaj
  17 yaşındayken bir randevu evinde Domenico ile tanışan Filumena, sonraki 20 sene boyunca adamın işlerini ve evini idare eder, annesine ölünceye dek bakar. Bir gün çapkın Domenico"nun genç bir kızla evlenmeye kalktığını öğrenen Filumena, bir yolunu bulup bu evliliği engeller. Fakat kandırıldığını anlayan Domenico"nun tepkisi karşısında, Filumena son kozunu oynamak zorunda kalacaktır...
  • 1964
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.5
  • 325
  • 0
  La notte
  Tüm Bilgiler
  La notte Dram 
  Türkçe Altyazı
  Tanınmış bir yazar ve eşi, 10 senelik evliliklerinin ardından ilişkilerinin bitme noktasına geldiğini farketmeye başlarlar. Kadın bu evlilikten sıkılmıştır. Bir aile dostuyla olan evlilik dışı ilişkisi, adamın aniden ölmesiyle kadını iyice umutsuzluğa itmiştir. Film bir günü ve bir geceyi anlatır. Şafak sökmeye başladığında, çiftin katılmış olduğu parti de bitmektedir ve alışkanlıklar, korku, yalnızlık ve acı, çifti son kez bir araya getirir...
  • 1961
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 8.1
  • 300
  • 0
  C’eravamo tanto amati
  Tüm Bilgiler
  C’eravamo tanto amati Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Gianni, Nicola ve Antonio 1944'te Nazi'lere karşı savaşırken dost olmuşlardır. Hayallerle doldurdukları savaşın sonunda normal hayatlarına dönerler. Film bu üç idealistin hayat hikayelerini ve hayatın kaçınılmaz gerçekleriyle nasıl başa çıktıklarını anlatmaktadır.
  • 1974
  • İtalya
  • IMDb 8.1
  • 246
  • 0
  Divorzio all’italiana
  Tüm Bilgiler
  Divorzio all’italiana Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Zengin ve sıkıntılı baron Fefè Cefalù, zilli ve genç kuzenine göz koymuştur.Ancak İtalya'da evliliğin kutsallığı ve Fefè'nin evli bir adam olması sebebiyle, bu gizli tutkunun önü kesilmiştir.Sonunda baronun aklına müthiş bir fikir gelir: Talepkâr, sekse aç, çekicilikten gayet uzak karısını eski bir sevgilisinin kollarına itecek ve onu zinayla suçlayarak öldürecektir.Sonunda da mahkemeye çıkıp bir "namus cinayeti" işlediği için yargıcın merhametine güvenerek, tamamen sembolik, hafif bir ceza almayı garantileyecektir.
  • 1961
  • İtalya
  • IMDb 8
  • 222
  • 0
  To meteoro vima tou pelargou
  Tüm Bilgiler
  To meteoro vima tou pelargou Dram 
  Türkçe Altyazı
  Yunanistan sınırında, sürekli bir mülteci akımının olduğu bir bölgede geçen film, yörede bulunan bir gazetecinin mülteciler arasında tanıdık bir yüz görmesi üzerine yaptığı araştırmayı anlatıyor. Psikolojik derinliği ve Angelopoulos'a özgü anlatımıyla öne çıkan film etkileyici bir politik drama.
  • 1991
  • Fransa,İsviçre,İtalya,Yunanistan
  • IMDb 7.5
  • 468
  • 0
  O melissokomos
  Tüm Bilgiler
  O melissokomos Dram 
  Türkçe Altyazı
  Sypros; sağlam yapılı, kırlaşan bıyıklı bir Yunan köylüsüdür. Sisli gün doğumlarının, hüzünlü gün batımlarının, taştan köylerin oluşturduğu bir dünyaya aittir. Bir gün ardına bir kez olsun bile bakmadan arabasına atlar ve çiçek tozu güzergâhını izlemek üzere kovanlarıyla birlikte yola çıkar. Otostopçu bir kız bu yolculuğunda ona eşlik edecektir.
  • 1986
  • Fransa,İtalya,Yunanistan
  • IMDb 7.3
  • 311
  • 0
  Prêt-à-Porter
  Tüm Bilgiler
  Prêt-à-Porter Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Moda dünyasının kalbi Paris'te atmaktadır ve burada yapılan defileler her zaman büyük yankılar uyandırmaktadır.İşte böyle bir moda haftası dolayısıyla bir araya gelen birbirinden ünlü tasarımcılar, gazete muhabirleri, mankenler, magazin yazarları ve fotoğrafçılar arasında birbirleriyle ilgisi olmayan çeşitli olaylar yaşanmaktadır.Bu kadar ünlü kişi bir araya gelince ve adeta herkesin gözü önünde cereyan etmeye başlayan bu anlaşmazlıklar, kaçamaklar, gizli gizli yürütülen bir takım çalışmalar da anında dünya basınının en öncelikli haberleri olarak gözler önüne serilmektedir.
  • 1994
  • ABD
  • IMDb 5.2
  • 329
  • 0
Marcello Mastroianni Haberleri
En İyi 10 Vittorio De Sica Filmi
  Ağustos 26, 2022

En İyi 10 Vittorio De Sica Filmi

Vittorio De Sica, yönetmenliğe hiç el atmamış olsa bile adını sinema tarihine Il Generale della Rovere, The Earrings of Madame de gibi başyapıtlar da dahil 157 filmde rol almış karizmatik bir aktör olarak yazdırabilirdi. Ama o bununla yetinmedi. Sinema tarihinin bir parçası olarak kalmak yerine, çektiği filmlerle ona yön veren ustalar arasına girmeyi de başardı.
 •   110
 •   0