Lena Olin

Lena Maria Jonna Olin, İsveçli aktris.

İsveç sinemasında çok önemli bir yeri olan aktris Britta Holmberg ve aktör-yönetmen Stig Olin'in kızıdır. Babasının birçok Ingmar Bergman birçok filminde yer alma fırsatı bulması nedeniyle çocukluk yıllarında çok önemli sinema filmlerinin setlerinde, Liv Ullmann ve Bibi Andersson gibi İsveç'in en önemli oyuncularıyla uzun zaman geçirme şansı yakaladı. O dönemde ailesinin daha sıradan bir ortamla çevrelenmesini istese de bu durum, onda sinemaya karşı olumsuz bir tepki yaratmadı. İlk seçmesine, ergenlik döneminde tırmanan utangaçlığını yenebilmek için Ingmar Bergman'ın efsaneleştirdiği Royal Dramatic Theatre School'a başvurarak katıldı. Her ne kadar seçilenler arasına giremese de, usta Bergman, onda 'Yüz Yüze' ('Face to Face', 1976) filminde küçük bir rol verdi. Olin, arkasından elemelerinde başarısız olduğu Royal Theater'a girerek, genelde Shakespeare, Ibsen ve Strindberg gibi usta isimlerin klasikleşmiş oyunlarında gösterdiği performanslarla, kısa sürede İsveç çapında hatırı sayılır bir üne kavuştu. 'Tabu' (1977), 'Picassos äventyr' ('The Adventures of Picasso', 1978), 'Kärleken' ('Love', 1980), 'Gräsänklingar' ('One-Week Bachelors', 1982) gibi filmlerde bir ayağını sinemada tutmayı sürdüren Olin, peş peşe yer aldığı iki önemli Bergman filmiyle, sinema alanında uluslararası arenada da adını duyurmayı başardı: 'Fanny och Alexander' ('Fanny and Alexander', 1982) ve bir TV filmi olan 'Efter repetitionen' ('After the Rehearsal', 1984). Özellikle ikinci filmde canlandırdığı Anna karakterinde çok iyi bir performans ortaya koyan Olin'in bu başarısında, rolün bizzat onun için yazılmış olmasının da etkisi oldu.

Olin, 'Efter Repetitionen'dan sonra uluslararası arenada kazandığı ün sayesinde İsveç dışından da teklifler almaya başladı. Bunlardan en önemlilerden biri, 1988 yapımı Daniel Day-Lewis ve Juliette Binoche'la birlikte rol aldığı 'Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği' (The Unbearable Lightness of Being) filmiydi. Milan Kundera'nın başyapıtından uyarlanan bu filmde, oldukça cüretkâr sahnelerde gözüken ve Kundera'nın romanda çizdiği kendini varolmanın dayanılmaz hafifliğine kaptırmış karaktere cuk oturan bir performans sergileyen Olin, filmin ABD'de gösterime girmesiyle, kendini yeni bir mecrada daha tanıtmış oldu. Daha büyük bütçeli filmlerden de rol teklifleri almaya başlamıştı, bu da doğal olarak daha çok vitrinde olması anlamına gelecekti. 1989'da rol aldığı 'Enemies: A Love Story'de yine özgürlüğüne düşkün bir karakter canlandıran Olin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. Herkes, tam Hollywood kendine yeni bir yıldız mı buldu derken, Robert Redford'la birlikte rol aldığı bir modern zaman 'Casablanca'sı olan 'Havana'nın her anlamda batan bir film olmasıyla, Olin'in yıldızı daha fazla parlamadı. Bu filmden sonra rol aldığı 'Mr. Jones' (1993) ve 'Romeo Is Bleeding' (1993) gibi ABD'de yapılmış filmler de, 'Lumière et compagnie' (1995), 'The Night and the Moment' (1994) gibi Avrupa prodüksiyonları da pek ses getirmedi. Evliliği sonrası daha az projede yer alan Olin, yine de 'Polish Wedding' (1998), 'Hamilton' (1998), 'Mystery Men' (1999), 'The Ninth Gate' (1999), eşinin çektiği 'Chocolat' (2000) gibi filmlerde yardımcı rollerde akılda kalıcı karakterler canlandırmayı sürdürdü. 2003 yapımı 'Hollywood Polisleri'nde (Hollywood Homicide) Harrison Ford'la çalıştı. 2013'te Lizbon'a Gece Treni filminde Estefania'nın yaşlılık halini canlandırdı.

Uzun yıllar Örjan Ramberg'le birlikte olan Olin, 1986'da ilk çocuğu Auguste Rahmberg'i dünyaya getirdi. 1994'ten beri yönetmen Lasse Hallström'le evli olan oyuncunun Tora (d. 1995) adlı bir kızı oldu. Evlendikten sonra hayatını ABD'de, Manhattan yakınlarında sürdürmektedir.

 1. Chocolat
  Tüm Bilgiler
  Chocolat Dram, Komedi 
  Türkçe Altyazı
  Küçük bir Fransız köyündeki gündelik yaşam, yeni taşınan gizemli bir genç kadın ve kızı sayesinde bir anda değişiverir. Oldukça kasvetli ve birbirinin aynı günler geçiren kasaba halkı, anne-kızın birlikte açtıkları son derece sevimli çikolata dükkanı sayesinde, farkında olmadıkları bambaşka bir hayatla tanışırlar. Zevkin, eğlencenin, neşenin ve en önemlisi çikolatanın olduğu bir hayattır bu. Fakat kasabadaki bu değişimden memnun olmayan insanlar da vardır. Bunların en başında, ahlak bekçiliği yaparak kasabada dilediği gibi bir ortam yaratan belediye başkanı gelmektedir. Ama birbirinden lezzetli çikolataların karşısında durmak, o kadar da kolay değildir.
  • 2000
  • ABD,İngiltere
  • IMDb 7,3
  • 101
  • 0
  The Reader
  Tüm Bilgiler
  The Reader Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  2. Dünya Savaşının ardından Almanya. Henüz 15 yaşında bir genç olan Michael Berg, kızıl hastalığına yakalandığı esnada, Hanna adlı bir kadın bu gence yardım edecektir. İyileşmesinin ardından Michael, bizzat teşekkür etmek için Hanna?nın evine yeniden gider. Aralarındaki ilişki hızla tutku dolu bir aşka dönüşecektir.Zaman içinde, Michael, Hanna?nın kendisine yüksek sesle kitap okunmasından hoşlandığını fark eder. Bu edebiyat ve aşkla geçen dönemin ardından Hanna, ardında kalbi kırık ve kederli genç bir âşık bırakarak ortadan kaybolur. Nazi savaş suçlularını izleyen bir hukuk öğrencisiyken Michael, Hanna?ya mahkemede, sanık sandalyesinde yeniden rastlayacaktır. Onun ve kendisinin hayatlarını derinden etkileyecek sırrı, ama bu zaman keşfedebilecektir. Şimdi sorulması gereken soru şudur: Bir sırrı korumak için ne kadar ileri gidilebilir?
  • 2008
  • ABD,Almanya
  • IMDb 7.6
  • 284
  • 0
  Ansikte Mot Ansikte
  Tüm Bilgiler
  Ansikte Mot Ansikte Dram, Fantastik 
  Türkçe Altyazı
  Yönetmenliğini Ingmar Bergmanın yaptığı film. Bergman yine favori oyuncuları Liv Ullmann ve Erland Josephson ile çalışmıştır. Pek çoklarına göre bir başyapıt. Orijinali 4 bölümlük bir tv dizisi olup, sinema filmi haline getirilmek için bir miktar kısaltılmıştır.Jenny Isaksson ve kocası uyumlu bir çift ve kariyerlerinde başarılı olan iki psikiyatristtir. Jenny'nin ailesini ziyarete gidişine dek hayatlarında her şey normal akışında devam etmektedir. Bu andan itibaren Jenny tuhaf ve rahatsız edici sanrılar görmeye başlar. Geçmişte yaşadıkları birer hayalet gibi peşine takılacak ve bir noktadan sonra aklını yitirecek noktaya gelecektir.Ingmar Bergman'ın yönettiği Ansikte Mot Ansikte (Face to Face) - Yüz Yüze, toplam 8 ödül kazanmış bir yapım.
  • 1976
  • İsveç,İtalya
  • IMDb 7.6
  • 147
  • 0
  The Unbearable Lightness of Being
  Tüm Bilgiler
  The Unbearable Lightness of Being Dram, Romantik 
  Türkçe Dublaj
  1968 yılında Pragdayız. Bir beyin cerrahı olan Thomas, o yıllarda ülkede esmekte olan özgürlük rüzgarlarının da etkisiyle hareketli bir cinsel hayata sahiptir. Çalıştığı hastanedeki hemşireler de hastalar da, adeta onu mutlu etmek için sıraya girmiş gibidir. Oysa Thomasın gözdesi kendisi gibi hayatı, cinselliği ve ilişkileri hafife alan Sabinadır.Yakışıklı doktorun hayatına genç ve tuhaf bir cazibesi olan taşralı Tereza girdiğinde işler değişir. Tutku dolu genç kadınla evlenmeyi kabul da etse Thomas hastanedeki çapkınlıklarına devam eder ve Sabinayı görmeyi sürdürür. Apolitik bir adam olan kahramanımız her ne kadar görmek istemiyor olsa da, ülkedeki özgürlük havası, Sovyetler Birliğinin demir yumruklu müdahalesi ile yerini şiddete bırakmak üzeredir. Prag baharı sona ererken hepsinin hayatları derinden sarsılacaktır.
  • 1988
  • ABD
  • IMDb 7.4
  • 111
  • 0
  Night Train to Lisbon
  Tüm Bilgiler
  Night Train to Lisbon Gerilim, Gizem 
  Türkçe Dublaj
  Raimund, düzenli ama monoton hayatını kanıksamış bir Latince öğretmenidir. Kırmızı paltolu bir kadını tam nehre atlayacakken kurtarınca, kadın da onun hayatını kurtarır. Anlık bir kararla kadının binmesi gereken trene bindiğinde, kendini Lizbon´da, kadının okuduğu kitabın yazarının peşinde bulur. Raimund, takıntılı bir dedektif gibi parçaları birleştirdiğinde, 1970´lerin faşist Salazar Lizbon´unda bir arkadaşlık, ihanet, baskı ve devrim hikâyesi oluşturacaktır. Pascal Mercier´in uluslararası çoksatan romanından uyarlanan Lizbon´a Gece Treni, ülkeler ve tarih arasında dolaşan polisiye bir yapboz, romantik bir dram.
  • 2013
  • Almanya,İsviçre,Portekiz
  • IMDb 6.8
  • 155
  • 0
  Bergman: A Year in a Life
  Tüm Bilgiler
  Bergman: A Year in a Life Belgesel 
  Türkçe Altyazı
  A focuses on 1957, one of the most prolific years for the Swedish director. During the year he shot two films, opened two of his most celebrated films (The Seventh Seal and Wild Strawberries), and produced four plays and a TV movie while juggling with a complicated private life.
  • 2018
  • İsveç,Norveç
  • IMDb 7.3
  • 217
  • 0
  Efter Repetitionen
  Tüm Bilgiler
  Efter Repetitionen Dram 
  Türkçe Altyazı
  Makul, titiz ve son derece kontrollü tiyatro yönetmeni Henrik Vogler, her prova sonrasında bir süre düşünüp plan yapmak üzere tiyatroda kalır. Yine böyle bir günde Anna gelir ve kayıp bileziğini arar. Kendisi yeni ‘A Dream Play oyununda başrolü oynayacaktır. Annanın annesi, eskiden Voglerin en gözde oyuncusu ve sevgilisidir. Anna ölmüş, alkolik bir aktristir olan annesinden nefret etmektedir. Bu durum Vogleri duygusal açıdan fazlasıyla sarsar.
  • 1984
  • Almanya,İsveç
  • IMDb 7.3
  • 191
  • 0
  Fanny och Alexander
  Tüm Bilgiler
  Fanny och Alexander Dram 
  Türkçe Altyazı
  Sakin İsveç kenti Uppsala'da münzevi bir hayat süren mutlu bir ailenin trajik sonunu konu alan film filmi 2 küçük kardeşin gözünden aktarıyor. Alexander ve Fanny mutlu bir aileye sahip 2 küçük kardeştirler. Bu mutluluk babalarının ani ölümüne kadar sürer. Kısa bir süre yakışıklı bir rahibin evlenme teklifini kabul eden anneleri, bütün aileyi mutsuzluğa sürükleyecektir. Rahibin evine taşınan aile, burada hapishane hayatı yaşamaya başlayan aile kaderlerini değiştirebilecekler midir?İsveç sinemasının en önemli yönetmeni Ingmar Bergman imzalı olan film, yönetmenin Akademi Ödülleri'nde en başarılı performansına sahiptir. 6 kategoride Oscar'a aday gösterilen yapıt, En İyi Yabancı Film de olmak üzere dördünü kazanmıştır.
  • 1982
  • Almanya,Fransa,İsveç
  • IMDb 8.1
  • 288
  • 0
Lena Olin Resimleri