Klaus Kinski

Nikolaus Karl Günther Nakszynski, bilinen adıyla Klaus Kinski (1926-1991) Alman sinema oyuncusu.

Bugün Polonya sınırları içinde kalan, o günlerde bağımsız bir bölge olan Danzig'in (Gdansk) Zoppot (Sopot) şehrinde dört kardeşin en küçüğü olarak doğdu. Babası Bruno Nakszynski Polonya asıllı Alman bir eczacı, annesi Susanne Lutze ise Danzigli bir papazın kızıydı. Ailenin 1931 yılında Berlin'e taşınmasının ardından Kinski, Schöneberg'deki Prinz-Heinrich-Gymnasium'una başladı. II. Dünya Savaşı zaten fakir olan aileyi iyice zorladı. Kinski, 1944'te daha sonra Alman ordusunun emrine girecek olan Polonya ordusuna alındı ve Hollanda'da görev yaptı. Savaşın geri kalan günlerini İngilizlerin savaş esiri olarak Colchester'da geçirdiği bilinmektedir. Bu kampta arkadaşlarıyla birlikte eğlenirken yaptığı gösteriler sırasında oyunculuk yeteneğini keşfettti.

Savaştan sonra Almanya'ya döndü ve ailesine ulaşmaya çalıştı. Savaşta pek çok yakınını kaybetmişti. Onun için en büyük darbe çok sevdiği annesini bu sıralarda yitirmesi oldu. Bir süre sonra adını Klaus Kinski olarak değiştirip oyunculuğa başlayan Kinski, gezici tiyatro kumpanyaları ile dolaşmaya başladı. Oyunculuğa olan doğal yeteneği ve çok sıkı çalışması sayesinde zamanla Alman sahnelerinde bir monolog ustası olarak ün kazandı. Fakat otorite anlayışındaki eksiklik nedeniyle patronu ile uyuşamadığından bir süre sonra kendini işsz ve evsiz bir halde sokaklarda buldu. 1948'de çekilen Morituri ile onu daha iyi doyuracak olan sinemaya geçiş yaptı. 1950'ler boyunca bir taraftan sinema filmlerinde rol alırken diğer taraftan sahnelerde çalışmayı sürdürdü. Sahnelerde son kez görünüşü 1971 yılı Kasım ayında Jesus Turnesi kapsamında oldu. Tek kişilik bu oyunda Kinski, ateşli konuşmalar yapan sıradışı bir İsa rolü ile hıristiyanlığın temel öğelerini yeniden yorumluyordu.

1960'ların ortasında itibaren Hollywood filmlerinde ve İtalyan spagetti western'lerinde roller almaya başladı. 1965 yılında iki önemli filmde oynadı: Sergio Leone'nin ünlü dolar üçlemesinin ikinci filmi olan Birkaç Dolar İçin (For a few Dollars More) ve 5 dalda Oscar kazanan Doktor Jivago.

Almanya'da çekilen çeşitli Edgar Wallace uyarlamalarında rol aldı. Kariyerindeki en önemli rolleri hayatı boyunca gelgitli bir sevgi nefret ilişkisi içinde olacağı Alman yönetmen Werner Herzog ile birlikte çalıştığı filmlerde oynadı. Aguirre, Tanrının Gazabı (1972), Woyzec (1979), Nosferatu (1978), Fitzcarraldo (1982) ve Cobra Verde (1988) adlı filmlerde birlikte çalıştılar. Kinski bu sayede uluslararası bir üne kavuşmuştur. Son filmi ise ünlü kemancı Niccolò Paganini'nin hayatını anlatan Paganini adlı (1989) filmdir. Uzun süre boyunca çekmeyi beklediği bu filmde yine Werner Herzog'la çalışmak istemiş; ancak Werner Herzog'un Mein liebster Feind - Klaus Kinski belgeselinde (1999) belirttiği üzere birlikte çektikleri altı filmin ardından Herzog'un bir daha Kinski ile çalışmamaya kararlı olması nedeniyle yalnız kalmış ve oyunculuk dışında filmin yönetmenliğini de üstlenmek zorunda kalmıştır. Film Kinski için bir fiyaskodur.

Kinski başarılı oyunculuğunun yanı sıra uyumsuz, takıntılı, kontrolsüzce öfkelenen ve birlikte çalışılması güç biri olarak da ün yapmış; otobiyografisi All I Need Is Love'da yaptığı sıradışı açıklamalar ile de bu yöndeki ününü körüklemiştir. Werner Herzog, yine Mein Liebster Feind belgeselinde bu otobiyografinin gerçekleri tümüyle yansıtmadığını, Kinski'nin kitabı çok satılmasını sağlayacak şekilde yazdığını; hatta bu konuyu kendisiyle konuştuğunu anlatır.

Üç kez evlenen Kinski otobiyografisinde belirttiği üzere beş çocuk sahibi olmuştur. Bunlardan Pola, Nastassja ve Nikolai Kinski tanınan oyunculardır. Kinski, annesi ve kız kardeşi ile ensest ilişkiler yaşadığı iddialarının da hedefi olmuştur.

Klaus Kinski, 1991 yılında ABD'de geçirdiği kalp krizi nedeniyle 65 yaşında hayatını kaybetmiştir.

 1. E Dio disse a Caino…
  Tüm Bilgiler
  E Dio disse a Caino… Korku, Western 
  Türkçe Altyazı
  Gary Hamilton müebbet hapse mahkûm olmuş bir kişiyken, hapishanede 10 yıl geçirdikten sonra affedilerek serbest bırakılır. Bir zamanlar yaşadığı kasabaya geri dönerken aklında sadece yıllardır düşündüğü intikamını almak vardır. Hamilton büyük bir intikam peşindeyken çok şiddetli bir kasırga da kasabaya yaklaşmaktadır.
  • 1970
  • Almanya,İtalya
  • IMDb 6.6
  • 85
  • 0
  L’important C’est D’aimer
  Tüm Bilgiler
  L’important C’est D’aimer Dram, Romantik 
  Türkçe Altyazı
  Ucuz seks filmlerine düşmüş bir aktrisle dünyayı kamerasına sığdırmaya çalışan bir fotoğrafçı, modern yaşam fonu önünde ateşli ama olanaksız bir tutku yaşayacaktır...Polonya kökenli yönetmen Andrzej Zulawski'nin imzasını taşıyan L'important C'est D'aimer (That Most Important Thing: Love) - Önemli Olan Sevmek, büyük oyuncu Romy Schneider'a perdedeki en unutulmaz rollerden birini getirmişti.
  • 1975
  • Almanya,Fransa,İtalya
  • IMDb 7.1
  • 118
  • 0
  Cobra Verde
  Tüm Bilgiler
  Cobra Verde Dram, Macera 
  Türkçe Altyazı
  Korkulan haydut Cobra Verde (Klaus Kinski), bir plantasyon sahibi tarafından kölelerini denetlemesi için tutulur. Plantasyon sahibi, Cobra Verdenin genç kızlarıyla yattığından şüphelendikten sonra onun ortadan kaybolmasını ister. Fakat onu öldürmeyip, Afrikaya yollar. Bölgedeki tek beyaz olan Cobra Verde kendisini işkencenin ve aşağılanmanın kurbanı olarak bulur. Evinden çok uzakta olan Cobra Verde artık delirmenin eşiğindedir.
  • 1987
  • Almanya,Gana
  • IMDb 6.9
  • 130
  • 0
  Woyzeck
  Tüm Bilgiler
  Woyzeck Dram 
  Türkçe Altyazı
  Franz Woyzeck şanssız, umutsuz bir askerdir. Toplum içinde yalnız ve güçsüzdür. Kontrol edemediği güçlerin saldırısına uğramıştır. Doktorlardan, sadakatsiz karısı Marie’den ve komutanlarından psikolojik ve fiziksel olarak işkence gören, suiistimal edilen Woyzeck insanlığına ve kırılgan akıl sağlığına tutunmak için mücadele eder.Kasabadaki her şey sakin, güzel ve yumuşak görünmektedir. Ama Woyzeck sesler duymaktadır. Komutanına göre Woyzeck olağanüstüdür: küstah ama cesur, enerji dolu. Yerli bir doktora göre, Woyzeck bir merak konusudur. 40 yaşındaki Woyzeck’in Marie adında genç bir karısı ve küçük bir çocuğu vardır. Woyzeck ailesini deli gibi sevmektedir. Ama Marie’nin başka adamlarla ilişkisi vardır. Komutan herkesin içinde Woyzeck’in boynuzlu bir koca olduğunu ima etmeye başlayınca, Woyzeck’in içindeki kötülük ve duyduğu sesler kontrolü ele alır. Delilik harekete geçecektir.
  • 1979
  • Almanya
  • IMDb 7
  • 126
  • 0
  Nosferatu: Phantom der Nacht
  Tüm Bilgiler
  Nosferatu: Phantom der Nacht Dram, Korku 
  Türkçe Altyazı
  Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) - Vampir Nosferatu filminde, bir emlak satışı için Transilvanya'ya gönderilen Jonathan Harker'ın bu yeni müşterisi bir vampirdir. İnsan kanıyla beslenen bu hortlak ölümsüzdür ve tek isteği huzura kavuşmaktır. Ancak Harker'ın karısının fotoğrafını görünce fikrini değiştirir ve gemiyle Almanya'ya doğru yola çıkar. Fakat bu durum, beraberinde felaketi de getirecektir.Werner Herzog'un yönettiği Nosferatu: Phantom der Nacht - Vampir Nosferatu filminin hem Almanca hem de İngilizce versiyonları mevcuttur. Biraz daha uzun olan İngilizce versiyonu dublajlı değildir, sahneler ikişer kere çekilmiş, ikinci çekimlerde oyuncular İngilizce konuşmuşlardır.Film, Bram Stoker'ın 1897 tarihli romanı Dracula'dan uyarlanmış olsa da, yine aynı romana dayanan, F.W. Murnau'nun 1922 tarihli sessiz Alman klasiği Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) adlı filminin stilistik bir yeniden çevrimidir ve bu filme bir saygı duruşudur.
  • 1979
  • Almanya,Fransa
  • IMDb 7.5
  • 119
  • 0
  Aguirre, der Zorn Gottes
  Tüm Bilgiler
  Aguirre, der Zorn Gottes Macera, Tarih 
  Türkçe Altyazı
  1560 yılında, efsanevi altın ülkesi El Dorado’yu bulmak amacıyla İspanyol “kâşif”ler And dağlarını aşmaktadırlar. Aralarında komutan yardımcısı Don Lope de Aguirre’nin de bulunduğu bir keşif kolu Don Pedro de Ursua başkanlığında yola çıkar. Yerli kölelerin kılavuzluğunda, önce dağlarda ardından haritalarda gösterilmemiş bir nehirde, sallarla sürdürülen yolculuk büyük kayıplara yol açar. Yiyecekleri, salları, mühimatları ve adamları telef olur; artık görünürde nehir ve bataklıktan başka fethedilecek bir şey kalmamıştır. Askerler görünmeyen ellerin attığı ok ve mızraklara hedef olmaktadır. Ursua keşfe son vererek kampa geri dönmeye karar verir. Aguirre ise nehri takip ederek zafere doğru yürümeleri gerektiğini savunur. Ursua yardımcısının zincire vurulmasını emredince Aguirre ve yandaşları isyan ederler. Aguirre komutayı ele aldığında, kimse ona karşı çıkmaya cesaret edemez.
  • 1972
  • Almanya,Meksika,Peru
  • IMDb 8
  • 295
  • 0
  Il grande silenzio
  Tüm Bilgiler
  Il grande silenzio Western 
  Türkçe Dublaj
  Snow Hill adında bir kasabada Pollicut adındaki bir yargıç birçok insanın başına haydut olduğu gerekçesiyle ödül koymakta, ödül avcıları da insanları avlamaktadır. Haydutlar arasında özellikle Tigrero isminde biri onlarca insanı gözünü kırpmadan öldürmektedir. Ama kasabanın yeni şerifi bu insan avına pek sıcak bakmamaktadır. Bu esnada Tigrero’nun öldürdüğü adamlardan birinin karısı da intikamını almak için Silenzio ismiyle bilinen bir silahşörü kasabaya davet etmiştir. Küçük yaşta annesi babası ödül avcıları tarafından öldürülen Silenzio, hiç konuşmamakta bunun yerine silahını konuşturmaktadır. Silenzio kadına aşık olur ve Tigrero’yu öldürmeyi kabul eder. Fakat bu iş sandığı kadar kolay olmayacaktır.
  • 1968
  • Fransa,İtalya
  • IMDb 7.7
  • 321
  • 0
  Fitzcarraldo
  Tüm Bilgiler
  Fitzcarraldo Dram, Macera 
  Türkçe Dublaj
  Takıntılı derecede bir opera sever olan Fitzcarraldo, Peru'nun küçük bir şehrinde bir opera binası inşa etmek ister. Ama bunu başarmak için önce kauçuk işinde bir servet kazanması gerekir. Bu amaç dahilindeki planında büyük bir nehir botunu yerli Kızılderili'lerle beraber küçük bir dağdan geçirmek vardır. Konusunu gerçek bir hikayeden alan bu film yönetmenine Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştır.
  • 1982
  • Almanya,Peru
  • IMDb 8.1
  • 247
  • 0
  Doctor Zhivago
  Tüm Bilgiler
  Doctor Zhivago Romantik, Savaş 
  Türkçe Altyazı
  1917 Sovyet Devrimi öncesi ve sonrasını yaşayan bir burjuva aydını Dr. Jivago’nun öyküsü. Devrimle birlikte inandığı tüm değerler silinip yerine yeni sistemin gelişi Dr. Yuri Jivago’nun hayatını alt üst eder. Savaşın acımasızlığını yaşayan Dr. bir yandan da iki kadın arasında kalır.
  • 1965
  • ABD,İngiltere,İtalya
  • IMDb 7.6
  • 163
  • 0
  The Counterfeit Traitor
  Tüm Bilgiler
  The Counterfeit Traitor Gerilim, Savaş 
  Türkçe Altyazı
  2. Dünya savaşında, kara listeye alınan İsveçli bir petrol tüccarı, Nazi Almanya'sına sızarak casusluk yapması istenir. Oscar ödüllü usta oyuncu William Holden'in başrolünde yer aldığı bu dram-gerilim türündeki filmin yönetmenliğini George Seaton üstleniyor.
  • 1962
  • ABD
  • IMDb 7.5
  • 285
  • 0
  A Time to Love and a Time to Die
  Tüm Bilgiler
  A Time to Love and a Time to Die Romantik, Savaş 
  Türkçe Altyazı
  1944'te Rus cephesinde savaşan Alman Ernst Graeber Almanya'daki ailesini ziyaret etmek için izin alıp geri döner, fakat Almanya artık geride bıraktığı ülke değildir.
  • 1958
  • ABD
  • IMDb 7.7
  • 319
  • 0
  La Paura
  Tüm Bilgiler
  La Paura Gerilim 
  Türkçe Altyazı
  Köşeye sıkışmıştı ve bunu biliyordu... ama bu konuda hiçbir şey yapamadı... Sadece K-O-R-K-U'ya yol açabilecek bir şey hariç!
  • 1954
  • Almanya,İtalya
  • IMDb 6.6
  • 340
  • 0