John Travolta

John Joseph Travolta, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı. Saturday Night Fever ve Grease filmlerindeki performansıyla ünlenmiştir.

1954'te New Jersey'de doğdu. Babası Salvatore (1912-1995) yarı profesyonel bir futbolcuydu. Annesi Helen (1912-1978) de oyunculuk yapmıştı. Beş kardeşi bulunmaktadır. Joey, Ellen, Ann, Margaret ve Sam adlarındaki kardeşlerinin hepsi oyunculuk yapmıştır. New Jersey eyaletinde, Katolik bir ailede büyümüştür. Dwight Morrow Lisesi'ni mezuniyetinden 1 yıl önce terketti. İlginç fiziği; özellikle yüz yapısı onun en önemli özelliklerindendir.

1972'de Emergency! dizisinin bir bölümünde oynayarak profesyonel oyunculuğa adım attı. 1975'te başlayan Welcome Back, Kotter dizisindeki Vinnie rolüyle şöhret kazanmaya başladı. Aynı yıl The Devil's Rain filmiyle sinemaya adım attı. Ancak sinemada yükselişi, 1 yıl sonra oynadığı Carrie filmindeki Billy rolüyle başladı. Asıl şöhretini ise iki müzikalle, Saturday Night Fever'daki Tony Manero ve Grease'deki Danny Zuko rolleriyle tüm dünyada tanındı. 1980'lerde sinemadan biraz uzak kaldı, bu dönemdeki önemli yapımlarından bir tanesi, Tony Manero'yu yeniden canlandırdığı SNF'nin devamı Staying Alive (1983) oldu. Bu dönemde kendisine gelen birçok teklifi reddetti.

Gişede başarılı filmlere dönüşü, 1980'lerin sonundaki komedi filmi serisi Bak Şu Konuşana (Look Who's Talking) filmleri ile oldu. Bu üçlemede James Ubriacco karakteriyle beğeni kazandı. 1994 yapımı Quentin Tarantino klasiği Ucuz Roman'daki (Pulp Fiction) tetikçi Vincent Vega rolüyle sinema tarihinde yer aldı. 1997 yapımı 90'ların ünlü aksiyon filmlerinden Yüz Yüze (Face/Off) filminde başrolü Nicolas Cage ile paylaştı. 2001'de bir başka aksiyon filmi, Kod Adı: Kılıçbalığı filminde yer aldı. 2008 yapımı animasyon filmi Bolt'ta başrol karakterini seslendirdi. 2018 yapımı Gotti filminde ünlü mafya babası John Gotti'yi canlandırdı.

1991'den beri bir başka oyuncu Kelly Preston ile evlidir. 1992'de doğan en büyük çocuğu Jett Travolta 2009 yılının başlarında Kawasaki Sendromu'na yenik düştü. Ayrıca Ella Bleu Travolta (d. 2000) ve Benjamin (d. 2010) adlarında 2 çocuğu daha bulunmaktadır. Travolta ayrıca 20'li yaşlarının başından beri Scientology tarikatına mensuptur.

 1. Pulp Fiction
  Tüm Bilgiler
  Pulp Fiction Gerilim, Suç 
  Türkçe Dublaj
  Ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir anlaşmada ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirlerine aşık bir çift soyguncudur. Bu arada iki işi iyi bilen gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak,patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Gözüpek bir boksör ise nakit karşılığı hile yapmayı redderek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri mutheşem bir raslantı sonucu bir araya getirecektir.
  • 1994
  • ABD
  • IMDb 8.9
  • 45
  • 0
  The Thin Red Line
  Tüm Bilgiler
  The Thin Red Line Savaş, Tarih 
  Türkçe Altyazı
  İkinci Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal'da savaşan bir grup Amerikalı erkeğin değişmelerinin, acı çekmelerinin ve kendileriyle ilgili önemli keşifler yapmalarının öyküsü...Film Pasifik adalarında Japonların ilerlemelerini durduracak olan, savaşta anahtar görevi görmüş çatışmalardan birini arkaplanına almış. Ama öykü, bunun ötesinde, hayatta kalmak için savaşan, korkunç stres altındaki insanların aralarında gelişen güçlü bağların arasında dolaşıyor...
  • 1998
  • ABD,Kanada
  • IMDb 7.6
  • 42
  • 0
John Travolta Resimleri