Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/u641252932/domains/cinem-art.net/public_html/wp-content/themes/Wpdeo_Titan/single_cast.php on line 38
Gaspar Noé Filmleri | Gaspar Noé Resimleri | cinem-art.net

Gaspar Noé

Gaspar Noé, Arjantinli yönetmen. Büyük tartışma yaratan, cesur filmleri yönetmiştir.

Ressam ve yazar Luis Felipe Noé'nin oğlu olarak Buenos Aires'te doğdu. Arjantin'deki çalkantılı siyasi durum nedeniyle ailesiyle önce ABD'ye, sonra da Fransa'ya yerleştiler. Paris'teki Louis Lumière College'i bitirdi. İlk yönetmenlik deneyimini ise 1985 yılında 'Tintarella die Luna' adlı kısa filmi ile edindi. 18 dakikalık bu kısa filmde Noé, bir kasabada yaşayan, kocasını terk edip nehrin öbür yakasındaki sevgilisine giden kadının hikâyesini anlatmıştır. Bu çalışmasını yine bir başka kısa film olan 'Pulpe Almére' takip etti. 1988 yılında Noé, Arjantinli yönetmen Fernando E. Solanas'ın bir filminde asistanlık yaptı. 1991 yılında ücüncü kısa film çalışması 'Corne' ile ilk defa uluslararası sinema dünyasında kendisinden söz ettirmeye başladı. 40 dakikalık bu çalışması Cannes Film Festivali'nde SACD Ödülü kazandı. Bu ses getiren çalışmasından sonra pek çok televizyon yapımına imza attı.

1998 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan Seul contre tous'u (I Stand Alone) çekti. Ağır seks ve ölüm sahneleri ile çok ses getirmiş olan bu film yine de Cannes olmak üzere birçok film festivalinde gösterildi ve çeşitli ödüller kazandı. 4 yıllık aradan sonra 2002 yılında ikinci uzun metrajlı filmi Dönüş Yok (İrréversible) ile Noé yeniden ortaya çıkmıştır. Monica Bellucci ve Vincent Cassel'in başrolde olduğu film, tıpkı önceki filmi gibi büyük tartışmalara yol açtı. Bu filmlerini 2009 yapımı Enter the Void ve 2015 yapımı Aşk (Love) filmleri izledi.

Noé, bir başka yönetmen Lucile Hadzihalilovic ile evlidir.

 1. Irréversible
  Tüm Bilgiler
  Irréversible Gerilim, Gizem 
  Türkçe Altyazı
  Fransız sinemasının yaramaz çocuğu Gaspar Noé, "Dönüş Yok" ile bu yılın en tartışmalı filmini sunuyor sinemaseverlere. Hafızalardan silinmeyen "I Stand Alone /Herkese Karşı Tek Başına" adlı filmi ile Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü'nü alan, çağdaş Fransız sinemasının aykırı figürü Gaspar Noé de kendi sınırlarını zorluyor ve çarpıcı bir yapıtla geri dönüyor. Bir şiddet olayıyla yaşamları paramparça olmuş bir çiftin olağandışı öyküsünü tersten anlatan bu filmin başrollerini, gerçek hayatta da birlikte olan, Monica Bellucci ile Vincent Cassel paylaşıyorlar.
  • 2002
  • Fransa
  • IMDb 7.4
  • 423
  • 0
  Dobermann
  Tüm Bilgiler
  Dobermann Aksiyon, Suç 
  Türkçe Altyazı
  Banka soygununda dehşet... Sokakta cinayet... Ve çeteler iş başında... Son derece şiddetli, seksi, müstehcen konuşmaları olan ve uyuşturucuya gömülmüş olan "Dobermann", herşeye rağmen son derece eğlendirici olup, ilk defa yönetmenlik yapan Jan Kounen'i yeni Avrupalı yeteneklerin ilk sıralarına yerleştirecek bir filmdir. Filmin aslında basit bir kurgusu vardır. Dobermann, Nat ve diğer çete elemanları yüksek gelirli bir Paris sayfiyesinde bir banka soygunu düzenler. Daha akıllı davranan dedektif Clodarec ve adamları müstehcenlik kusan Dobermann çetesinin yerini belirler ancak çete saklandığı yere geri dönmeyi başarır...
  • 1997
  • Fransa
  • IMDb 6.6
  • 547
  • 0