English & Turkish

TURKISH

ENGLISH

DIRECTOR: Alfred Hitchcock
WRITER(S): Winston Graham (from the novel by), Jay Presson Allen (screenplay by)
RELEASED: 17 Jul 1964
ACTORS: Tippi Hedren, Martin Gabel, Sean Connery, Louise Latham
AVARDS: 2 nominations.
COUNTRY: USA
IMDB: 7.2/10
LANGUAGE: English
PLOT: Mark marries Marnie although she is a habitual thief and has serious psychological problems, and tries to help her confront and resolve them.
RUNTIME: 130 mn.

SYNOPSIS:

Marnie is a 1964 American psychological thriller film directed by Alfred Hitchcock. The screenplay by Jay Presson Allen was based on the 1961 novel of the same name by Winston Graham. The film stars Tippi Hedren and Sean Connery.

The music was composed by Bernard Herrmann, his last of seven critically acclaimed film scores for Hitchcock. Marnie also marked the end of Hitchcock’s collaborations with cinematographer Robert Burks (his 12th film for Hitchcock) and editor George Tomasini (who died later in the year).

Sinemada, filmlerinin önüne geçip kendisini fetişleştiren yönetmenlerden birisi olan Hitchcock’un, değeri çok geç anlaşılacak “Marnie” filmi yayınlandığı dönemde ancak yönetmenin Tippi Hedren ile yaşadığı sorunlarla anılmıştır. Fakat, Robin Wood’un kitabında geniş biçimde işleyip cevherini ortaya çıkarttığı bu film, sinema tarihinin en güçlü psikanalitik filmlerinden birisidir. Yönetmenin adeta Freud’un koltuğuna oturduğu, derin imgelerin yer aldığı bu filmde, Mark, Marnie isimli bir kadına aşık olur. Marnie bir türlü önünü alamadığı hırsızlık problemiyle boğuşmaktadır. Onu yakından tanıdıkça daha derinlerde, geçmişin büyük bir gölge gibi kadının yaşamını sardığını görür Mark. Marnie’ye yardım etmek için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. Marnie, Hitchcock’un “Stranger On A Train” filmiyle başlayan ustalık döneminin mühürlendiği film olma özelliğini taşımaktadır.

 

0

Similar Movies

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x