Letyat Zhuravli / 1957

ENGLISH NAME: The Cranes Are Flying
DIRECTOR: Mikhail Kalatozov
RELEASED: 21 Mar 1960
ACTORS: Tatyana Samoylova, Aleksey Batalov, Vasiliy Merkurev, Aleksandr Shvorin
AVARDS: Nominated for 2 BAFTA Film Awards. Another 6 wins & 2 nominations.
COUNTRY: Soviet Union
IMDB: 8.3/10
LANGUAGE: Russian
PLOT: Veronica plans a rendezvous with her lover, Boris, at the bank of river, only for him to be drafted into World War II shortly thereafter.
RUNTIME: 95 mn.

SYNOPSIS:

Veronika and Boris come together in Moscow shortly before World War II. Walking along the river, they watch cranes fly overhead, and promise to rendezvous before Boris leaves to fight. Boris misses the meeting and is off to the front lines, while Veronika waits patiently, sending letters faithfully. After her house is bombed, Veronika moves in with Boris’ family, into the company of a cousin with his own intentions.

Moskova da yaşayan ve birbirlerine deli gibi aşık iki genç olan Veronika ve Boris, 2.Dünya Savaşı’nın başlaması ile birbirlerinden ayrılmak zorunda kalırlar. Askere gönüllü yazılan Boris, Veronika’nın doğum gününden bir gün önce cepheye gönderilir. Birbirlerine veda etme fırsatı bile bulamazlar. Boris’ten uzun süre haber alamayan Veronika, Boris’in kuzeni Fyodor’un tecavüzüne uğrar ve sevmediği halde onunla evlenmek zorunda kalır. Bütün bu olanlar Veronika’ya Boris’i unutturmaya yetmeyecektir…

Sovyetler Birliği yapımı olan Letyat Zhuravli (The Cranes are Flying) – Leylekler Uçarken, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünün sahibi olmuştu. Filmin toplam 6 ödülü bulunuyor.

0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x