5.0
Toplamda 0 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Le Monde Du Silence
İMDb Puanı 7

Le Monde Du Silence

-

Sessiz Dünya

Fransız belgeseli Le Monde Du Silence (The Silent World) - Sessiz Dünya, oşinograf Jacques-Yves Cousteau ve genç Louis Malle tarafından çekilmiştir. Sessiz Dünya, okyanusun derinlerindeki renkleri gösteren ilk deniz altı görüntülü filmler arasındadır. Filmin ismi Jacques-Yves Cousteau'nun 1953 yılında yazdığı The Silent World: A Story of Undersea Discovery and Adventure adlı kitabından alınmıştır.

Film Calypso gemisinde çekilmiştir. Jacques-Yves Cousteau ve ekibi filmi Akdeniz, Basra Körfezi, Hint Okyanusu ve Kızıl Deniz'de çekmiştir. Bu nedenle filmlerin çekimleri iki sene sürmüştür.

Ancak daha sonra film, çevreye zarar verdiği gerekçesiyle birçok eleştiriye maruz kalmış. Mesela, Jacques-Yves Cousteau deniz canlılarını görüntülemek için mercan kayalıklarında dinatmit patlatmış; ama daha sonra Jacques-Yves Cousteau çevreye daha çok önem vermeye başlamıştır ve çevreyi koruma hareketinin babası olarak anılır.

Sessiz Dünya, en iyi belgesel Oscar'ını ve Altın Palmiye ödüllerini kazanmıştır ve 2004 Cannes Film Festivalindeki Michael Moore'un Fahrenheit 9/11 filmine kadar bu ödülü kazanan tek belgesel olmuştur.
  Tür: Belgesel , Macera
Yorum Alanı

+ 20 = 25