5.0
Toplamda 0 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Le Mani Sulla Citta
İMDb Puanı 7.7

Le Mani Sulla Citta

-

Kentin Üzerindeki Eller

60'lı yılların başında konut sorununu çözmeye çalışan İtalya'nın hemen her yeri inşaat alanına dönmüştür. Şehir merkezindeki arsaların aşırı değer kazandığı bu dönemde blok apartmanlar kurmanın en ucuz yolu, gecekondular ve eski binalara istimlak yoluyla el koymaktır. Film, Napoli şehrini ele alarak, bu büyük rantta belediyeler ile siyasilerin rolünü ve halktan gizlenen çıkar pazarlıklarını vurgular.

Napoli kent meclisi şehrin imara açılacak bölümünün kuzeye doğru mu, güneye doğru mu olacağını tartışırken, sağ partide sağlam bir yere sahip olan Edoardo Nottola, gelecekle ilgili planlarını çoktan yapmıştır bile. Kısa süre sonra yapılacak yerel seçimler onun elini kolunu bağlasa da, meclisin merkez partili üyeleri bu ranta seve seve ortak olmayı kabul eder. Gecekonduda yaşayanları destekler görünen sol parti ve onun girişken lideri De Vita'nın tek derdi ise, yararsız tartışmalarla günü kurtarıp meclisteki varlığını sürdürmeye çalışmaktır.

Ocak 2015’te yaşamını yitiren Francesco Rosi’nin yönettiği ve İtalyan Yeni Gerçekçi akımın önemli filmlerinden biri kabul edilen Le Mani Sulla Citta (Hands Over the City) - Kentin Üzerindeki Eller, Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülünü kazanmıştı.
  Tür: Dram
Yorum Alanı

+ 79 = 85