YOUTUBE ALTERNATIVE

 

ENGLISH NAME: La Strada
DIRECTOR: Federico Fellini
RELEASED: 16 Jul 1956
ACTORS: Anthony Quinn, Giulietta Masina, Richard Basehart, Aldo Silvani
AVARDS: Won 1 Oscar. Another 11 wins & 5 nominations.
COUNTRY: Italy
IMDB: 8.0/10
LANGUAGE: Italian
PLOT: A care-free girl is sold to a traveling entertainer, consequently enduring physical and emotional pain along the way.
RUNTIME: 108 mn.

SYNOPSIS:

When Gelsomina, a naïve young woman, is purchased from her impoverished mother by brutish circus strongman Zampanò to be his wife and partner, she loyally endures her husband’s coldness and abuse as they travel the Italian countryside performing together. Soon Zampanò must deal with his jealousy and conflicted feelings about Gelsomina when she finds a kindred spirit in Il Matto, the carefree circus fool, and contemplates leaving Zampanò.

Gezici sirkin tek cambazı Zampano, iri cüssesiyle ağırlık kaldırarak, zincir kırarak ve bu sayede insanlara izleyecek bir şeyler vererek hayatını kazanan yalnız bir adamdır. Kabalık ve görgüsüzlükle doğru orantılı olan cüssesinin iriliği sayesinde insanlardan para toplayan genç adam, fakir bir kadından, işlerinde kendisine yardımcı olacak ve gösterilere yeni bir soluk katacak ufak tefek bir kız olan Gelsomina’yı satın alır ve ikili, şehir şehir dolaşmaya başlar.

Her durumda eğlenmesini bilen, sessiz ve fazlasıyla kendi halinde bir kız olan Gelsomina, Zampano’nun tüm kabalıklarına karşı sabır göstermekte ve genç adamı sevmeye çalışmaktadır. Lakin, Zampano’nun küçük kıza verdiği tek his, korkudur…

Federico Fellini’nin yönettiği ve başrolünde Anthony Quinn’in yer aldığı La Strada – Sonsuz Sokaklar, YYabancı Dilde En İyi Film Oscarı’nı kazanmıştı. Filmin toplam 12 ödülü bulunuyor.

 

+1

Similar Movies

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x