French / Turkish Subtitle

ENGLISH NAME: The Baker's Wife
DIRECTOR: Marcel Pagnol
WRITER(S): Jean Giono (novel)
RELEASED: 26 Feb 1940
ACTORS: Raimu, Ginette Leclerc, Fernand Charpin, Robert Vattier
AVARDS: 3 wins.
COUNTRY: France
IMDB: 7.5/10
LANGUAGE: French
PLOT: A small village rejoices at the arrival of a new baker. But when his young wife runs off with another man, he is unable to keep baking and the village is thrown into disarray.
RUNTIME: 133 mn.

SYNOPSIS:

The warmth and wit of celebrated playwright turned cinema auteur Marcel Pagnol shine in this enchanting slice-of-life comedy. Returning to the Provençal countryside he knew intimately, Pagnol draws a vivid portrait of a close-knit village where the marital woes of a sweetly deluded baker (the inimitable Raimu, praised by no less than Orson Welles as “the greatest actor who ever lived”) snowball into a scandal that engulfs the town. Marrying the director’s abiding concern for the experiences of ordinary people with an understated but superbly judged visual style, The Baker’s Wife is at once wonderfully droll and piercingly perceptive in its depiction of the complexities of human relationships.

Küçük bir köyde yeni bir fırın açan Aimable’nin ve burada yaşayan insanların hayatı, talihsiz adamın genç ve güzel karısı Aurelie’nin kaçması sonrasında değişmeye başlar. Genç kadın, kocasının yeni açtığı fırınında ilk ekmeklerini yaptığı gecenin ertesinde genç bir çobanla kaçmıştır ve Aimable bu acı olay sonrasında bir daha çalışamayacağına karar verir. Başlarda burada yaşayan halkın eğlence konusu olan bu olay, zamanla bir ciddiyete bürünür. Çünkü Aimable’nin ekmek yapmaması köy halkının ekmeksiz kalması anlamına gelmektedir. Zamanla bu gerçekle yüzleşen insanlar, Aurelie’yi bulabilmek ve onu kocasına geri döndürmek için plan hazırlamaya başlar.

Similar Movies

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ismail
ismail
6 months ago

Sayin admin ,la femme du boulanger filmini kac gündür izlemeye calisiyorum ama hep donuyor bu sitede cogu filmde böyle donuyor ugurfilm cok daha iyi idi bunun menü kullanimida cok sorunlu.saygilarimla

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x