French, English / Turkish Subtitle

ENGLISH NAME: Kung-Fu Master!
DIRECTOR: Agnès Varda
WRITER(S): Jane Birkin (story), Agnès Varda
RELEASED: 01 Nov 1989
ACTORS: Jane Birkin, Mathieu Demy, Charlotte Gainsbourg, Lou Doillon
AVARDS: 1 nomination.
COUNTRY: France
IMDB: 7.0/10
LANGUAGE: French, English
PLOT: Mary-Jane, a lonely mother in her fourties, get absorbed in a sentimental affair with a 14 years old boy.
RUNTIME: 80 mn.

SYNOPSIS:

Made concurrently with Agnès Varda’s portrait of Jane Birkin, Jane B. par Agnès V., Kung-Fu Master! is a true family affair, achieving a sense of of lived-in intimacy by casting the actor’s real-life relatives, including daughters Charlotte Gainsbourg and Lou Doillon, as themselves. Varda and Birkin give the familiar theme of a misunderstood couple searching for a place where their love can survive a provocative twist in this daring romance, in which Birkin (who wrote the story that provided the inspiration for the film) plays a middle-aged woman involved with a fourteen-year-old, video game–obsessed boy (Varda’s son, Mathieu Demy). The taboo relationship plays out with supreme delicacy and restraint, as Varda transforms the explosive premise into a disarmingly tender portrait of a woman’s search for lost youth.

Agnès Varda’ya göre Le Petit Amour (Kung-fu Master), oyuncu kadrosu bakımından Jane Birkin’e eşlik eden kurmaca bir aile projesidir. Filmde, gerçek yaşamdaki iki kızı Charlotte Gainsbourg ve Lou Doillon ile birlikte kamera karşısına geçen Jane Birkin, iki kız annesi bekâr bir kadın olan Mary Jane’i oynar. Mary Jane, kızlarından birinin arkadaşı olan Varda’nın oğlu Mathieu Demy tarafından canlandırılan Julien’e aşık olur. Fakat acaba bu hakikaten aşk mıdır? Yoksa orta yaşlarındaki yalnız bir kadının zamanı geri döndürme çabası mı?

AIDS’in dünyaya korku salmaya başladığı dönemde geçen film, yaşlanma ve yalnızlık, masumiyet ve aşk üzerine benzersiz bir inceleme ve kadının öznelliğini ön planda tutan nadir filmlerdendir.

Similar Movies

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x