10.0
Toplamda 1 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Iskanderija… Lih?
İMDb Puanı 7.2

Iskanderija… Lih?

-

Niçin İskenderiye?

Dünya Savaşı’nın sert koşullarının ortasında İskenderiye’de yaşayan genç Yahya, kendine fantezilerle dolu bir dünya yaratır. Hollywood’u saplantı haline getirip, ABD’de okuma hayalleri kurar. Ne var ki, âşık olup kalbi kırılınca, hayal dünyası yıkılır, savaşın gerçekleriyle yüzleşir.

Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı Ödülü’ne layık görülen ve Yusuf Şahin’in ezber bozan İskenderiye Üçlemesi’nin ilk filmi olan "Iskanderija... Lih?", 1942 yılında Alman askerlerine karşı savaşmak üzere güçlerini birleştiren İngiliz ve Arap askerlerinin İskenderiye’ye doğru yolculuk hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

Yehia, Hollywood müzikalleriyle yatıp kalkmakta ve Amerika Birleşik Devletleri’nde oyunculuk eğitimi alma hayalleri kurmaktadır. Çok güzel, zengin bir Musevi kadın, babası ile birlikte Alman kuvvetlerinden kaçmak ya da gizli bir şekilde Almanlarla iş birliği yapmakta olan Mısırlı sevgilisi ile ülkesinde kalmak arasında karar vermek zorundadır. Zengin Mısırlı bir aristokrat ise, genç bir İngiliz asker ile tanışıp onunla özel bir ilişki kurana dek, işgalci askerleri teker teker öldürmektedir...

Şahin, ustalığıyla bu muhteşem tarihi ve otobiyografik filminde bu farklı ama birbiriyle bağlantılı hikayeleri bir araya getiriyor.
  Tür: Dram , Savaş
Yorum Alanı

17 + = 27