10.0
Toplamda 1 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Il Vangelo Secondo Matteo
İMDb Puanı 7.8

Il Vangelo Secondo Matteo

-

Aziz Matyas’a Göre İncil

Bu film, Aziz Matyas İncil’inde anlatıldığı biçimiyle, İsa’nın doğumundan yeniden dirilişine kadar yaşamını aktarırken, yarı-belgesel bir biçimde Hristiyanlığın ilk günlerini yeniden canlandırır. Dolaylı olarak da Marksist diyalektik ve Hristiyan mitosu arasındaki ilişkiyi inceler. Pasolini kimseyi yargılamadan konuya bir belgesel tazeliği ve tarafsızlığıyla yaklaşır, İsa’nın öyküsünün geçtiği devirle çağımız arasındaki benzerlikleri de vurgular.

Bir Pasolini eseri olarak biraz da kaçınılmaz bir şekilde, sinema tarihinin en tartışmalı filmlerinden biridir. Tarihte senaryosunu tamamen bire bir (Matta) İncil’den alan ilk ve tek filmdir. Gösterime girmesiyle beraber Vatikan’ı ortadan ikiye bölmüştür. Şöyle ki, sol Katolikler filmi beğenirken, sağ Katolikler büyük tepki vermişlerdir. Çok geçmeden filmin İtalya'da gösterimi kilisenin de baskılarıyla sansüre takılıp yasaklanır. Ancak Venedik Film Festivali'nde Katolik Kilisesi ödülünü (ocic) kazanır.

Pier Paolo Pasolini'nin yönettiği Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) - Aziz Matyas'a Göre İncil, üç dalda Oscar adaylığının yanı sıra toplam 7 ödül kazanmış bir yapım.
  Tür: Biyografi , Dram , Tarih
Yorum Alanı

− 1 = 4