ENGLISH NAME: The Leopard
DIRECTOR: Luchino Visconti
RELEASED: 29 Mar 1963
ACTORS: Burt Lancaster, Claudia Cardinale, Alain Delon, Paolo Stoppa
AVARDS: Nominated for 1 Oscar. Another 10 wins & 5 nominations.
COUNTRY: Italy, France
IMDB: 8.0/10
LANGUAGE: Italian, Latin, French
PLOT: The Prince of Salina, a noble aristocrat of impeccable integrity, tries to preserve his family and class amid the tumultuous social upheavals of 1860's Sicily.
RUNTIME: 186 mn.

SYNOPSIS:

As Garibaldi’s troops begin the unification of Italy in the 1860s, an aristocratic Sicilian family grudgingly adapts to the sweeping social changes undermining their way of life. Proud but pragmatic Prince Don Fabrizio Salina allows his war hero nephew, Tancredi, to marry Angelica, the beautiful daughter of gauche, bourgeois Don Calogero, in order to maintain the family’s accustomed level of comfort and political clout.

1860, İtalya… İtalya, hızla değişen toplumsal yapısı itibariyle bir sürü reformlar yapılmakta, yapılan bu reformlar her geçen gün kendini hissettirmektedir. Bu durum karşısında Prens Salina dehşet içindedir çünkü kendisi de farkındadır ki yavaş yavaş aristokrasi çökmekte, burjuvazi yükselmektedir. Statüsünü ve yaşam tarzını sağlama almaya çalışan Prens Salina, yeğeni Tancredi’nin zengin bir tüccarın kızı olan Angela’yla evliliğini ayarlar ve filmin final bölümünü oluşturan neredeyse bir saate yakın balo sahnesi boyunca, hem ait olduğu toplumsal sınıf hem de kendi geçmişiyle bugünü arasında derin düşüncelere dalar…

Tüm zamanların en iyi tarih filmlerinden biri olarak kabul edilen Il Gattopardo (The Leopard) – Leopar, 1 Oscar adaylığı ve 10 ödüle sahip bir film. Aristokratların artık gücün yeni zenginlerin eline geçtiğini kabullendikleri balo sahnesi, sinema tarihinin en ustaca çekilmiş sahnelerinden biri olarak kabul edilir ki böyle bir sahneyi, hatta birey ve toplum arasındaki etkileşimi böyle bir dille anlatan filmi de ancak aristokrat kökenli bir Marksist olan Luchino Visconti yönetebilirdi. Film, aynı zamanda Guiseppe di Lampedusa’nın İtalyan aristokrasisinin çöküşünü ve burjuvazinin yükselişini konu alan ve ölümünden bir yıl sonra, 1958’de yayımlanan “Leopar” adlı romanına dayanıyor.

Similar Movies

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x