10.0
Toplamda 1 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Il Caso Mattei
İMDb Puanı 7.6

Il Caso Mattei

-

Mattei Olayı

Gerçektede yaşamış olan Enrico Mattei isimli bir politikacının biyografik öyküsü üzerine kurulan Il Caso Mattei - Mattei Olayı filminde Mattei 1945’te, faşist yönetim zamanında kurulan AGIP isimli bir devlet petrol şirketini özelleştirmesi için görevlendirilir. Ama yeni savaştan çıkmış ve ekonomisi tamamen darmadağın olmuş İtalya için doğru olanın bu şirketi satmak yerine geliştirmek olduğuna karar verip ilk başta dikkat çekmese de zamanla tüm dünyada ses getiren bir dizi büyük işler başararak, AGIP’i sonunda İtalya dışında da çalışmaya başlayan bir şirket haline dönüştürecektir. Öyle ki Mattei artık hükümetler üstü bir statüde tüm dünyayı istediği gibi dolaşıp, çok daha büyük yatırımlar yapabilecek bir güce erişir. Elbette bu sırada o zamana tek birçok piyasayı tekelinde tutan büyük petrol şirketleriyle de şiddetli çatışmalar yaşar ve sonunda 1962 yılında esrarengiz bir şekilde bir uçak kazasında ölüp gider.

Il Caso Mattei - Mattei Olayı, herhangi bir yorum yapmaksızın, bu olaydaki bağlantıları ve karmaşıklığı izleyiciye sunuyor ve olayı çözmeye çalışıyor.
  Tür: Biyografi , Gerilim , Suç , Tarih
Yorum Alanı

− 1 = 1