English / Turkish Subtitle

ENGLISH NAME: Heat
DIRECTOR: Michael Mann
RELEASED: 15 Dec 1995
ACTORS: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer
AVARDS: 14 nominations
COUNTRY: United States
IMDB: 8.2/10
LANGUAGE: English, Spanish
PLOT: A group of professional bank robbers start to feel the heat from police when they unknowingly leave a clue at their latest heist.
RUNTIME: 170 mn.

SUMMARY:

Obsessive master thief, Neil McCauley leads a top-notch crew on various daring heists throughout Los Angeles while determined detective, Vincent Hanna pursues him without rest. Each man recognizes and respects the ability and the dedication of the other even though they are aware their cat-and-mouse game may end in violence.

Miami Vice ile televizyon tarihinin en önemli polisiye dizisini gerçekleştiren Michael Mann, suç dünyasını en iyi yansıtan filmlerden biriyle çıktı karşımıza. Kovalanan, ekibiyle birlikte büyük soygunlar gerçekleştirilen usta bir soyguncu Neal McCauley’dir. Kovalayan ise başarısız bir evliliğin içindeki inatçı ve akıllı polis dedektifi Vincent Hanna’dır. Los Angeles dekorunda birbirine çok benzeyen ve aslında başka şartlarda iki iyi dost olabilecek bu iki sıkı adam arasında büyük bir kovalamaca yaşanıyor. Birbirleriyle sadece iki kere yüzleşiyorlar. Birincisinde kahve eşliğinde güzel güzel sohbet ediyorlar, ikincisinde ise birinin ölmesi gerekiyordur.

Similar Movies

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x