Gezi hukuksuzluğu Cannes’da: Emin Alper’den Çiğdem Mater’e selam

Gezi hukuksuzluğu Cannes’da: Emin Alper’den Çiğdem Mater’e selam

Mayıs 24, 2022

52 Okunma

Son filmi Kurak Günler’in Cannes Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından konuşan yönetmen Emin Alper, filmin yapımcılarından olan ve Gezi davasında 18 yıl hapse mahkum edilen Çiğdem Mater’den söz ederek, “Şu an bizimle değil, çünkü kendisi komik bir dava sonucu hapse atıldı. Bizimle olmasa da aklımız ve kalbimiz onun yanında” dedi. Alper’in konuşması, salondan büyük alkış aldı.

Türkiye sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Emin Alper’in son filmi Kurak Günler, bugün 75. Cannes Film Festivali’nin ‘Belirli Bir Bakış’ (Un Certain Regard) bölümünde dünya prömiyerini yaptı.

Yönetmen Emin Alper, gösterim sonrasında yaptığı konuşmasında, festivalde yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek aralarında filmin yapımcılarından olan ve Gezi Davası’nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Çiğdem Mater’e teşekkür etti.

Alper, Mater için, “Şu an bizimle değil, çünkü kendisi komik bir dava sonucu hapse atıldı. Bizimle olmasa da aklımız ve kalbimiz onun yanında” dedi.

Yönetmenin, dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Cannes’daki bu sözleri salondan büyük alkış aldı.

KURAK GÜNLER HAKKINDA

Emin Alper’in önceki filmlerinde olduğu gibi politik-psikolojik gerilim temasına sahip olan film, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor.

Filmin başrollerinde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç, yardımcı rollerde ise Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer, Nizam Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz yer alıyor.

Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Hırvatistan ortak yapımı olan Kurak Günler’in, Türkiye’de 2022’nin sonbahar aylarında vizyona girmesi bekleniyor.

Yönetmen Emin Alper, ‘Tepenin Ardı’, ‘Abluka’ ve ‘Kız Kardeşler’ gibi önemli filmlere imza atmıştı.

Yorum Alanı

Lütfen Yorum Öncesi İşlemi Gerçekleştiriniz 51 − 43 =

SON EKLENEN HABERLER
POPÜLER HABERLER