Él / 1953

ENGLISH NAME: El
DIRECTOR: Luis Buñuel
RELEASED: 09 Jul 1953
ACTORS: Arturo de Córdova, Delia Garcés, Aurora Walker, Carlos Martínez Baena
AVARDS: 1 nomination.
COUNTRY: Mexico
IMDB: 8.0/10
LANGUAGE: Spanish
PLOT: A husband's suave exterior unravels after his marriage, and he unleashes his paranoid and volatile temper on his wife, which escalates to more dangerous and unpredictable tantrums.
RUNTIME: 82 mn.

SYNOPSIS:

Francisco is rich, rather strict on principles, and still a bachelor. After meeting Gloria by accident, he is suddenly intent on her becoming his wife and courts her until she agrees to marry him. Francisco is a dedicated husband, but little by little his passion starts to exhibit disturbing traits. Nevertheless, Gloria meets with scepticism as she expresses her worries to their acquaintances.

Francisco Galvan de Montemayor, 40’lı yaşlarının ortalarında zengin ve bekar bir adamdır. Bir gün bir kilisede tesadüfen karşılaştığı Gloria’ yı görünceye dek hiçbir kadınla birlikte olmamıştır. Bu zaman zarfında kimseyle birlikte olmamasından kaynaklı olarak da çok idealist bir aşk anlayışına sahiptir: Buna göre hayatına girecek kadına aniden rastlayacak ve onunla sonsuza dek birlikte olacaktır.

Luis Buñuel’in yönettiği Él (This Strange Passion) – Garip İhtiras, Türkçe altyazılı izle meniz için sizlerle… Mercedes Pinto’nun aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanan film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayıydı.

0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x