10.0
Toplamda 1 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Daughters of the Dust
İMDb Puanı 6.7
  • Yönetmen:
  •  Süre: 112 Dakika
  • Ülke:
  • Yıl:
  • 131İZLENME

    1BEĞEN

    0BEĞENME

Daughters of the Dust

Julie Dash'in Daughters of the Dust filminin tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak tanınması, filmi ilk gösterimlerinden itibaren savunan ve sonraki on yıllarda kasıtlı yanlış anlamalara karşı şiddetle savunan Siyah kadın sinemaseverler için hiç de şaşırtıcı değil. . 1991 yapımı uzun metrajlı filmin doğrudan imajında yaratıldığı siyahi kadınlar, o zamanlar artık geniş çapta anlaşılan şeyi gördüler: Dash'in Afro-merkezli estetik ile Siyah kadınlığın zengin duygusal derinliği arasındaki hayali görsel evliliği, sinematik bir zaferdir.

Kız çocukları, 20. yüzyılın başında Güney Karolina'nın Deniz Adalarında yaşayan Köylü ailesinin bereketli, anaerkil dünyasıyla sizi hızla sarmalar. Temel kriz, kadın merkezli ailenin kuzeye göç etmekle South Carolina Lowcountry'de kalmak arasında bölünmesiyle şekilleniyor. Dash'in çok katmanlı anlatısı, klanın en genç üyesi olan doğmamış bir çocuğun ve en yaşlı üyelerin, yani ataların, paylaşılan anlatının enerjik bir gösteriminde ağırlığını koymasına izin vererek gözler önüne serilir.

Daughters, Afrika diasporasına ait hikaye anlatma teknikleri, görsel olarak dikkat çekici görüntüler (görüntü yönetmeni ve yardımcı yapımcı Arthur Jafa'nın yardım ettiği) ve dinamik karakter kapsamı sayesinde, Siyah ruhların soyunun ve derinliğinin modernite özlemi arasında nasıl parçalandığına dair derin bir okuma sunuyor. ve köklerine yönelirler. Kadınlar ortak bir çözüm için çalışmaya ve bireysel yollarını onurlandırmaya çalışırken, Dash bizi içsellikleri aracılığıyla davet ediyor. Bunu yaparak, kendilerini kendileri için tanımlayan Siyah kadınların sinema diline erişim hakkımız oluyor.

Kısa bir süre önce 30. yılını kutlayan film, bir Siyahi kızın şarkısını söyleyen, yeniden çerçevelendiren ve yeniden ateşleyen kalıcı bir senfoni olmaya devam ediyor.

Afro-Amerikan kimliğine ilişkin Avrupa merkezli bir anlayışı reddeden Dash'in ufuk açıcı çalışması, hepimizi sinemanın toplumsal bir iyileştirme eylemi olarak yaratıldığına - ve izlendiğine - inanmaya davet ediyor. Bu sinematik yadigârın öncülük etmesiyle hepimiz devam edelim.
  Tür: Dram , Romantik , Tarih
Yorum Alanı

− 1 = 3