10.0
Toplamda 1 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Czlowiek z Marmuru
İMDb Puanı 7,9

Czlowiek z Marmuru

-

Mermer Adam

Agnieszka, okuldaki son senesine girmiştir ve mezuniyet projesi olan belgesel filmi üzerinde çalışmaktadır. Belgeselin ele aldığı konu, 50'li yıllarda yaşamış olan efsane tuğlacı Birkut'un hayatıdır. Mateusz Birkut, sosyalizme gönül vermiş ve halk kahramanı olarak lanse edilmiş bir duvar ustasıdır ancak ilerleyen yıllarda rejime duyduğu güveni sarsılmış ve başına olmadık olaylar gelmiştir. Agnieszka'nın belgesel ile açıklığa kavuşturmayı hedeflediği sorular ise Birkut'un sıradan bir işçiyken nasıl işçi sınıfının kahramanına dönüştüğü ve sonrasında başına neler geldiğidir. Genç kadın Birkut'un arkadaşları, eski karısı ve onu bir kahraman haline getiren sinemacıyla röportajlar yapar, yeni bilgiler edinir. Ancak projesinin içeriği ile zamanla sosyalist hükümetin ilgisini çekmeye ve birtakım tehditlerle karşılaşmaya başlayacaktır...

Andrzej Wajda'nın en önemli filmi kabul edilen Czlowiek z Marmuru (Man of Marble) - Mermer Adam, Polonya'da sosyalist bir düzeni inşa etmek uğruna harcanan hayatları konu alan, kaya gibi bir sistem eleştirisidir.
  Tür: Dram
Yorum Alanı

− 5 = 2