French / Turkish Subtitle

ENGLISH NAME: Classe Tous Risques
WRITER(S): José Giovanni (novel), Claude Sautet (adaptation), José Giovanni (adaptation), Pascal Jardin (adaptation), José Giovanni (dialogue)
DIRECTOR: Claude Sautet
RELEASED: 01 Apr 1960
ACTORS: Lino Ventura, Sandra Milo, Jean-Paul Belmondo, Marcel Dalio
AVARDS: N/A
COUNTRY: France, Italy
IMDB: 7.5/10
LANGUAGE: French, Italian
PLOT: Abel Davos is a criminal, hunted in Italy. The police are closing in, so he and his pal Raymond arrange to flee back to France with Abel's wife, Thérèse, and their two young sons. Abel and ...
RUNTIME: 103 mn.

SYNOPSIS:

After hiding out in Milan for nearly a decade, fugitive gangland chief Abel Davos (Lino Ventura) sneaks back to Paris with his children despite a death sentence hanging over his head. Accompanied by appointed guardian Eric Stark (Jean-Paul Belmondo, fresh off his star turn in Breathless) and beset by backstabbing former friends, Abel begins a journey through the postwar Parisian underworld that’s both throat grabbing and soul searching. A character study of a career criminal at the end of his rope, this rugged noir from Claude Sautet (Un coeur en hiver) is a thrilling highlight of sixties French cinema.

Abel Davos, İtalya’da pek çok suça karışmış ve polis tarafından aranan usta bir hırsız ve tetikçidir. Paris’e kaçmaya çalışan Abel, arkadaşı Raymond, karısı ve iki çocuğunu da yanına alır. Ancak kaçış yolunda yine bi soyguna karışırlar ve çıkan çatışmada Raymond ile karısı öldürülür. Abel, köşeye sıkışmıştır ve kendisini kaçırması için eski dostlarını arar. Fakat arkadaşları bu riski göze alamaz ve Eric adlı birini Abel’in yanına yollar. Çocuklarını güvenilir bir dostunun yanına bırakan Abel, Eric ile iyice dost olur. Abel, eski dostları ile arasının pek iyi olmadığını anlayınca aralarında kanlı bir hesaplaşma başlayacaktır.

Similar Movies

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Atakan
Atakan
7 months ago

Tam bir Gangster yapimi, Unlu Fransiz aktör Lino Ventura klasigi, sonuna kadar seyredilir..

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x