ENGLISH NAME: Brutti, sporchi e cattivi
DIRECTOR: Ettore Scola
RELEASED: 23 Sep 1976
ACTORS: Francesco Anniballi, Nino Manfredi, Maria Bosco, Giselda Castrini
AVARDS: 1 win & 2 nominations.
COUNTRY: Italy
IMDB: 7.8/10
LANGUAGE: Italian
PLOT: Four generations of a family live in a shantytown in the outskirts of Rome. The household engages in various forms of sexual idiosyncrasies, land swindles, incest, drugs and adultery.
RUNTIME: 115 mn.

SYNOPSIS:

Giacinto lives with his wife, their ten children and various other family members in a shack on the hills of Rome. Some time ago he has lost his left eye while at work, and got a consistent sum of money from the insurance company, which he keeps hidden from the rest of the family. His whole life is now based on defending the money he sees as his own, while the rest of the family tries to kill him.

Bir ailenin dört nesilden oluşan insanları Roma’nın içerlerinde kartondan yapılmış barakalardan oluşan bir gecekondu mahallesinde bakımsızlık içinde yaşamaktadırlar. Hepsi zehirli yemeklerle, kundaklamayla vb. şeylerle birbirlerini öldürmenin planlarını yapmaktadırlar. Evde yaşayanlar değişik seks durumları, toprak hilekarlığı, ensest, uyuşturucu ve zina gibi çeşitli şeylere bulaşırlar.

Ettore Scola’nın yönettiği Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) – Kirli, Çirkin ve Kötü, sosyal bozulmanın gerçekçi portresiyle komik sahneleri bir araya getiriyor ve bizleri her gün hayatta kalmak için mücadele veren bu ailenin maceralarına götürüyor. Film, Cannes’dan ödülle dönmüştü.

Similar Movies

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x