English / Turkish Subtitle

Lars von Trier became an international sensation with this galvanizing realist fable about sex and spiritual transcendence. In an Oscar-nominated performance, Emily Watson stuns as Bess, a simple, pious newlywed in a tiny Scottish village who gives herself up to a shocking form of martyrdom after her husband (Stellan Skarsgård) is paralyzed in an oil rig accident. Breaking the Waves, both brazen and tender, profane and pure, is an examination of the expansiveness of faith and of its limits.

Bess, Kuzey İskoçya’da bulunan ve gayet tutucu olan bir kasabada yaşamaktadır. Burada Danimarkalı bir petrol işçisi Jan’a aşık olur ve evlenir. Aşkla beraber seksin de güzel bir duygu olduğunu keşfeden Bess, her gün daha fazla tanrıya dua etmeye başlar. Bir gün Jan iş kazası geçirir ve boynunu kırıp felç kalır. Bu durumdan dolayı aralarında hiçbir cinsel bağ kalmamıştır. Jan, karısına başka bir sevgili bulmasını ve onunla sevişirken yaşadıklarını anlatmasını ister. Başta bu fikre karşı çıkan Bess, zaman geçtikçe tüm bu yaşananların Tanrının buyruğu olduğuna inanmaya başlayacaktır.

Dogma 95 akımının kurucusu Lars von Trier, bu filminde de bu akımın kalıplarına uyuyor ve aynı zamanda aşk, cinsellik ve tanrı kavramlarını ele alıyor.

[imdb data=”detailed”]tt0115751[/imdb]

Similar Movies

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x