Ballada o Soldate / 1959

ENGLISH NAME: Ballad of a Soldier
DIRECTOR: Grigoriy Chukhray
RELEASED: 26 Dec 1960
ACTORS: Vladimir Ivashov, Zhanna Prokhorenko, Antonina Maksimova, Nikolay Kryuchkov
AVARDS: Nominated for 1 Oscar. Another 7 wins & 4 nominations.
COUNTRY: Soviet Union
IMDB: 8.2/10
LANGUAGE: Russian
PLOT: Young Russian soldier Alyosha earns a medal, but asks to visit his mother instead. His journey recounts various kinds of love during wartime.
RUNTIME: 88 mn.

SYNOPSIS:

During World War II, earnest young Russian soldier Alyosha Skvortsov is rewarded with a short leave of absence for performing a heroic deed on the battlefield. Feeling homesick, he decides to visit his mother. Due to his kindhearted nature, however, Alyosha is repeatedly sidetracked by his efforts to help those he encounters, including a lovely girl named Shura. In his tour of a country devastated by war, he struggles to keep hope alive.

Alyoşa, annesi ile vedalaşamadan savaşa katılan 19 yaşında bir Sovyet askeridir. Tek başına iki düşman tankını havaya uçurarak generali tarafından madalya ile ödüllendirilir. Ancak Alyoşa generalinden madalya yerine annesini görmek için iki günlük izin ister. Köye dönüp evlerinin çatısını tamir etmek, annesi ile vedalaşmak istemektedir. Alyoşa için eve gitmek o kadar kolay olmayacaktır. Annesi tarafından sevgi ile büyütülen Alyoşa yolculuğu sırasında zaman zaman karşılaştığı insanlara gösterdiği yardımseverlik yüzünden oldukça zaman kaybeder. Annesi’ne ulaştığında hemen hemen hiç zamanı kalmamıştır…

0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x