Bad Timing / 1980

DIRECTOR: Nicolas Roeg
RELEASED: 25 Oct 1980
ACTORS: Art Garfunkel, Theresa Russell, Harvey Keitel, Denholm Elliott
AVARDS: 3 wins.
COUNTRY: UK
IMDB: 7.0/10
LANGUAGE: English, German, Czech, French
PLOT: A psychiatrist, living in Vienna, enters a torrid relationship with a married woman. When she ends up in the hospital from an overdose, an inspector becomes set on discovering the demise of their affair.
RUNTIME: 123 mn.

SYNOPSIS:

Alex Linden is a psychiatrist living in Vienna who meets Milena Flaherty though a mutual friend. Though Alex is quite a bit older than Milena, he’s attracted to her young, carefree spirit. Despite the fact that Milena is already married, their friendship quickly turns into a deeply passionate love affair that threatens to overtake them both. When Milena ends up in the hospital from an overdose, Alex is taken into custody by Inspector Netusil.

Viena’da yaşayan Amerikalı genç bir kadın, aşırı dozda ilaç alarak intihar girişiminde bulunur. Kadın hastanede tedavi altına alınır. Bu sırada bir polis memuru hastanın sevgilisinde bir şeylerin doğru gitmediğinden şüphelenerek, genç kadının Amerikalı profesör sevgilisinin geçmişini araştırmaya başlar ve biz filmdeki geri dönüşler vesilesiyle kadının intihara kadar uzanan olaylar zincirine tanık oluruz; alkol problemi, profesörle olan fırtınalı ve tutkulu cinsel yaşamı, birtakım korkuları ve Çek asıllı kocasından yabancılaşmaya başlama süreci…

0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x