10.0
Toplamda 1 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
À Nous La Liberté
İMDb Puanı 7.2

À Nous La Liberté

-

Hürriyete Can Feda

İki dolandırıcı olan Emile ve Louis, hapisten kaçmanın yollarını aramaktadırlar. Sonunda kaçmayı başarırlar, ancak Emile polisler tarafından yakalanır ve yeniden cezaevine yollanır. Louis ise paçayı kurtarmıştır.

Montaj hattına dayalı modern bir fabrikanın başına geçen Louis kısa süre içinde dev bir imparatorluk kurar. Emile hapisten çıkınca Louis'nin yanına gider. Fabrikadaki sekreter kıza aşık olan Emile, bir dizi komik olayın içinde yer alır. Louis'nin kaçak olduğunun anlaşılması ile iki kafadar yeniden yollara düşecektir.

René Clair’in özgürlük peşindeki iki mahkumdan yola çıkan üçüncü sesli filmi À Nous La Liberté (Freedom for Us) - Hürriyete Can Feda (Bizim İçin Özgürlük), hem dönemin iyi bir örneği, hem de Chaplin ve Ozu gibi ustaların filmlerinin esin kaynağı. Filmin teknoloji ve modernleşme eleştirisi Charlie Chaplin’in “Modern Times”ına da model oluşturdu, hatta Clair’in yapımcıları Şarlo’yu mahkemeye verdi. Ernst Lubitsch’in “Trouble in Paradise”ı (1932) ile Yasujiro Ozu’nun iki filmi de, “À nous la liberté”den izler taşır.
  Tür: Komedi , Müzik
Yorum Alanı

Lütfen Yorum Öncesi İşlemi Gerçekleştiriniz − 1 = 4